Reklama

Niedziela Częstochowska

Międzynarodowa konferencja naukowa - Ludność cywilna i dramat wojny

Konferencja naukowa, Ludność cywilna i dramat wojny”, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przy współudziale Pawła Okrasy – Burmistrza Wielunia odbyła się 30 sierpnia i wpisała się w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Konferencję poprzedziło otwarcie narracyjnej wystawy zatytułowanej „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”. Na jej otwarcie do Muzeum Ziemi Wieluńskiej przybyli Świadkowie (każdy uhonorowany symboliczną białą różą), muzealnicy, prelegenci, przedstawiciele kombatantów, radni. Akt otwarcia wystawy poprzedziło Preludium c-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Hanny Wit – Pasztowej – Świadka bombardowania Wielunia.

Wystawa, ważna dla Wielunia i budowania humanizmu, mówił Jan Książek – Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej to dzieło wielu ludzi. Powstała przy wydatnej pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ciągle będzie uzupełniana nowymi pamiątkami po ofiarach bombardowania. Część z nich już jest w drodze. Mieści się ona w trzech tematycznych salach wystawowych Jedna z nich to sala Świadków bombardowania Wielunia. Dużo w niej elektroniki, ponadto zgodnie z wymogami ma charakter dwujęzyczny (tłumaczenie tekstów Jarosław Gniła). Swoich głosów użyczyli pan Jarosław Strzała, pani Alina Frejusz. Nagrania realizowano w Studium Radia Ziemi Wieluńskiej…

Reklama

Po obejrzeniu wystawy wszyscy udali się do Kino - Teatru „Syrena”, miejsca konferencji. Tu gości przywitali Jan Książek – dyrektor MZW oraz dr hab. Grzegorz Berendt - wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Po powitaniu konferencję uroczyście otworzył Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Przewodnictwo konferencji objął dr hab. Przemysław Waingertner, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Łodzi. Konferencja była podzielona na dwie części.

Część pierwszą rozpoczął wykład w języku niemieckim zatytułowany „Geneza niemieckich zbrodni wojennych w Polsce w1939. Analiza porównawcza Wehrmachtu”. Wygłosił go Florian Steinfals (Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Munsterze), kolejny „Jesień płonących synagog. Jedno z następstw niemieckiej agresji na Polskę w 1939 r.” przedstawił dr hab. Grzegorz Berendt, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (Muzeum II Wojny Światowej), wykład kończący część pierwszą nosił tytuł „Niemieckie barbarzyństwa w pierwszych dniach wojny w świetle polskiej prasy” i wygłosił go prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Druga część konferencji rozpoczęła się po krótkie przerwie. Jako pierwszy wystąpił prof. dr hab. Hans – Erich Volkmann (były dyrektor Wojskowego Biura Badań Historycznych) i wygłosił referat w języku niemieckim „Wieluń: Anatomia zbrodni wojennej”. Referat drugi „Tragedia Wielunia 1 września 1939 roku w świetle badań historyków i publicystów niemieckich” zaprezentował prof. dr hab. Tadeusz Olejnik (były wykładowca Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach). Wykład końcowy „Świątynie trzech religii – obiekty sakralne unicestwione w Wieluniu na początku II wojny światowej” przedstawił Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Reklama

Konferencje podsumował prowadzący dr hab. Przemysław Waingertner: Powiedział on m.in. -

Konferencja udana i ze wszech miar potrzebna. Zorganizowana w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej, z udziałem historyków polskich i niemieckich, specjalistów swoich specjalności, stała się próbą oceny wydarzeń sprzed 80 lat, ponadto uczyniła Wieluń punktem szerszej refleksji (odwołania w każdym z referatów), stała się też protestem przeciwko wojnie.

2019-08-31 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Fotografując wydarzenia służyła Bogu i ludziom

2022-01-20 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W sobotę - 22 stycznia o godz. 13.00 w kaplicy cmentarza pw. św. Doroty w Mileszkach, sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłej Marii Niedzieli - redaktor i fotograf od lat współpracującej z łódzką redakcją Tygodnika Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Media o polskim dyplomacie ratującym Żydów: bohater, tysiące osób zawdzięczają mu życie

2022-01-21 17:43

[ TEMATY ]

Izrael

II wojna światowa

Holokaust

polski dyplomata

Wikipedia

Stanisław Zabiełło

Stanisław Zabiełło

Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".

"Prowadzone przez Zabiełłę biura dostarczały Żydom sfałszowane dokumenty potwierdzające ich chrześcijańskie lub aryjskie pochodzenie, zdobywały wizy na wyjazd z Francji do krajów Ameryki, Azji i Afryki, a nawet zwalniały więźniów żydowskich z policji francuskiej" - można przeczytać w artykule.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję