Bogdan Nowak: - Czy władze miasta Szczecina pomogły Panu w utworzeniu tak potrzebnego hospicjum?
Bartosz Arłukowicz: - Miasto przekazało budynek. Niestety w budżecie ponad 400-tysięcznego miasta nie znaleziono 200 tys. zł na pomoc w remoncie hospicjum domowego dla dzieci. Na szczęście, z pomocą pospieszyła mi pewna zaprzyjaźniona ze mną warszawska fundacja, z którą współpracowałem od kilku lat. Niejednokrotnie uczestniczyłem jako lekarz w wyjazdach organizowanych dla dzieci z chorobą nowotworową. Dzięki tej darowiźnie mogliśmy odpowiednio wyremontować i zaadaptować pomieszczenia przekazane przez władze miasta. Również dzięki ofiarności rozmaitych sponsorów i pomysłom wielu ludzi udało się zgromadzić specjalistyczny sprzęt, środki opatrunkowe, odżywki i leki dla dzieci terminalnie chorych. Fundacja „Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci” ma już nawet własne logo, które opracował jeden z uczniów Łobza.
- Pracuje Pan na Oddziale Onkologii Dziecięcej Pomorskiej Akademii Medycznej, który też powstał z inicjatywy rodziców dzieci leczonych z powodu choroby nowotworowej?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Oddział ten powstał kilka lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Rozrostowe Krwi. Środki na ten piękny cel zbieraliśmy poprzez organizowanie setek charytatywnych koncertów, konkursów i kwest. Jest to owoc bezinteresownego zaangażowania wielu ludzi dobrego serca. Oddział ten jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Dzisiaj już udaje się wyleczyć większość małych pacjentów z chorobą nowotworową. Ale spotykamy po drodze także wiele tragedii i cierpienia. Zatem hospicjum dziecięce jest drugim, najpiękniejszym i tak koniecznym efektem aktywności ludzi dobrej woli. Ludzi, którzy ponad wszystko cenią zdrowie i życie dzieci. Bardzo cenię sobie niezwykłe zaangażowanie mieszkańców naszego miasta w inicjatywy niosące pomoc dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe.
- Czy działalność hospicjum domowego będzie się ograniczać tylko do opiekowania się dziećmi terminalnie chorymi w Szczecinie?
- Z uwagi na to, że wzrasta liczba zachorowań na nowotwory, także wśród dzieci, opieką hospicyjną chcemy otoczyć też chore dzieci na obszarze całego Pomorza Zachodniego. Mam nadzieję, że w miastach powiatowych powstaną filie Zachodniopomorskiego Domowego Hospicjum dla Dzieci, by stamtąd mogły docierać do dzieci terminalnie chorych hospicyjne grupy wsparcia. Cieszy mnie pozytywne zainteresowanie tą formą humanitarnej pomocy samorządów gmin ościennych. Nic nie powinno być droższe dla człowieka jak ratowanie życia niewinnego dziecka.
- Dziękuję za rozmowę.