Reklama

Polska

Sumienie, a nie polityka – Prymas Polski przypomina o postawie chrześcijan wobec uchodźców

„My nie idziemy za jakąś ideologią czy manifestem politycznym, my nie idziemy za tym, co się opłaca, my idziemy za Jezusem, który mówi: cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Mszy św. sprawowanej z okazji 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy Prymas Polski powtórzył jasne i kategoryczne ostrzeżenie papieża Franciszka, że „lekceważenie ubogiego jest w istocie pogardą wobec samego Boga”.

Nawiązując do czytanej Ewangelii o bogaczu i Łazarzu wskazał, że chodzi nie tylko o podkreślenie istniejących nierówności społecznych i ekonomicznych, ale przede wszystkim o naszą postawę wobec nich. Bogacz, który pozwolił biedakowi umierać pod zamkniętą bramą swojego pałacu jest symbolem ślepego zakochania człowieka w bogactwie, zamknięcia w świecie luksusu i marnotrawstwa, celowego odcięcia się od problemów innych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Owszem, możemy przypuszczać, że ów bogaty człowiek wiedział, że tacy biedni i potrzebujący pomocy ludzie są na świecie, ale jego własne życie rozgrywało się daleko poza ich orbitą. Było więc całkowicie zamknięte w sobie” – mówił abp Polak dodając, że takie zamknięcie się na drugiego człowieka, obojętność wobec jego losu i cierpienia, jest jednocześnie zamknięciem serca na Boga ze wszystkimi tego konsekwencjami, teraz i na wieczność.

Reklama

O naszą postawę chodzi więc – powtórzył abp Wojciech Polak – także w kwestii migrantów i uchodźców, którzy – jak napisał w tegorocznym orędziu papież Franciszek – płacą cenę rozdzierających świat wojen, dyskryminacji, nierówności społecznych i gospodarczych. Ich obecność – stwierdził Prymas – jest trudem i zadaniem, ale jest też szansą, aby uświadomić sobie nasze lęki i obawy, nasze wątpliwości i ograniczenia, a jednocześnie odkryć, że w naszej postawie wobec nich chodzi o nasze miłosierdzie, sumienie, człowieczeństwo.

„To od nas zależy, czy w zetknięciu z tak wielką ludzką tragedią przyjmiemy postawę bogacza z dzisiejszej Ewangelii i siedząc za zamkniętymi bramami naszych społeczeństw, jakby w jakimś równoległym świecie, będziemy wciąż udawali, że ten problem nas nie dotyczy, że nie możemy mieć na niego żadnego realnego wpływu” – mówił metropolita gnieźnieński powtarzając za papieżem Franciszkiem, że postęp naszych narodów zależy przede wszystkim od zdolności do tego, by dać się poruszyć i wzruszyć tym ludziom.

Bogacz – przypomniał dalej abp Polak – nie został potępiony za swoje bogactwo, ale za to, że nie potrafił odczuć współczucia dla Łazarza. Gdy to zrozumiał próbował ostrzec braci, by nie powtórzyli jego błędu, usłyszał jednak, że mają przecież Mojżesza i Proroków, a więc mają jak drogowskaz słowo Boga.

„My mamy Ewangelię, której słuchanie i wprowadzanie w codzienne życie jest kluczem do przyjęcia Jezusowego zbawienia. My nie idziemy za jakąś ideologią czy manifestem politycznym, my nie idziemy za tom, co się opłaca czy nie, my idziemy za Jezusem, który mówi cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. To w Ewangelii odnajdujemy odpowiedzi także na dzisiejsze wyzwania związane z troską o wszystkich, którzy z różnych powodów pojawiają się u naszych drzwi” – wskazał na koniec abp Polak.

Transmisja Mszy św. dostępna jest na www.prymaspolski.pl i www.archidiecezja.pl

2019-09-29 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa: co szósty małoletni azylant bez opieki

[ TEMATY ]

dzieci

imigranci

billycm/pixabay.com

Co szósty spośród 300 tys. niepełnoletnich migrantów szukających azylu w państwach członkowskich Unii Europejskiej jest pozbawionych opieki osoby dorosłej - pisze dziennik „L’Osservatore Romano”, powołując się na dane Eurostatu za 2017 rok.

Dwie trzecie to osoby w wieku 16-17 lat, 16 proc. - 14-15-latkowie, a 6 proc. - dzieci poniżej 14. roku życia. 90 proc. z nich stanowią chłopcy.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Nawrocki spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ

2025-09-23 08:11

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem; odbył też szereg innych spotkań z politykami. Jak informował wcześniej prezydencki minister Marcin Przydacz, spotkania te stanowiły okazją do przekazania polskiej perspektywy na rolę ONZ.

Wcześniej polski prezydent spotkał się z prezydentami Litwy, Estonii i Łotwy: Gitanasem Nausedą, Alarem Karisem i Edgarsem Rinkeviczsem. Politycy rozmawiali o sytuacji w regionie.
CZYTAJ DALEJ

Święta Rita w sercu wiernych z Góry

2025-09-23 22:05

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

Ks. Wiesław Mąkosa przy figurze św. Rity

W parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze coraz mocniej szerzy się kult św. Rity. 22 września minął rok, kiedy zainaugurowano nabożeństwa ku czci świętej z Cascii. Dziś już św. Rita ma swoją kapliczkę w Górze.

Pierwsze nabożeństwo do św. Rity odbyło się 22 września 2024 roku. - Miałem taką potrzebę serca - mówi ks. Wiesław Mąkosa, wikariusz, dodając: - Zaproponowałem księdzu proboszczowi Henrykowi Wachowiakowi, aby takie nabożeństwo odbywało się w naszej parafii. Zgodził się bez zastanowienia. Była to dla mnie wielka radość, zwłaszcza, że wtedy byłem nowym księdzem w parafii, bo zaledwie kilkanaście dni wcześniej tutaj przybyłem. Nabożeństwo cieszy się dużym zainteresowaniem, bo przychodzi około 120 osób, nie tylko z naszej parafii. Na każde nabożeństwo kupuję róże, które wierni zabierają po poświęceniu i po nabożeństwie do domu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję