Reklama

„Przez krzyż cierpień i życia szarego - z Chrystusem - do chwały zmartwychwstania”

Niedziela legnicka 13/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 61. rocznicę śmierci błogosławionego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego - męczennika z Dachau († 23 lutego 1945 r.) w Toruniu, gdzie przed wojną ks. Frelichowski posługiwał i gdzie Sługa Boży Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1999 r. wyniósł go do chwały ołtarzy, rozpoczęła się peregrynacja jego relikwii. W pierwszej połowie br. relikwie nawiedzą główne środowiska harcerskie działające we wszystkich diecezjach w naszym kraju.
Uroczysty moment ogłoszenia bł. Stefana Frelichowskiego Patronem Harcerstwa miał miejsce w katedrze Ordynariatu Polowego w Warszawie w dniu 22 lutego 2003 r. Dlatego też organizatorem peregrynacji jest Biskup Polowy WP - odpowiedzialny z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za duszpasterstwo harcerek i harcerzy oraz kapelani naczelni działających w Polsce organizacji harcerskich.
Jednym z założeń peregrynacji jest pogłębienie życia religijnego środowisk harcerskich w 1. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Dni peregrynacji, jakie zostały wyznaczone dla diecezji legnickiej (od 30 marca do 2 kwietnia), wpisują się w te szczególne chwile, jakie będziemy przeżywać już za tydzień w niedzielę 2 kwietnia. Udział w peregrynacji relikwii Patrona Polskich Harcerzy, dla środowisk harcerskich z terenu diecezji legnickiej, będzie miał zatem podwójny charakter: bo będzie to spotkanie z dwoma bliskimi osobami.
Harcerze Polscy, podobnie jak wiele innych organizacji i wspólnot, dziękują Dobremu Bogu za dar ludzi - drogowskazy, jakie Opatrzność daje do naśladowania w drodze ku świętości. Ci, którzy pragną całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, mogą wpatrywać się w znaki, jakie świadkowie Bożej Miłości pozostawili na szlaku swojej życiowej wędrówki. Niewątpliwie dla Ruchu Harcerskiego takimi drogowskazami są bł. Stefan Wincenty Frelichowski i Sługa Boży Papież Jan Paweł II.
Każdy, kto w swoim życiu wypowiedział słowa Przyrzeczenia Harcerskiego, wyraził tym samym wolę służby wobec Boga, Ojczyzny i bliźniego, a na potwierdzenie tychże słów otrzymał Krzyż Harcerski. Krzyż, który jest wyzwaniem i zarazem szczytem ideałów, do którego dochodzi się idąc naprzód i ciągle wspinając się wzwyż, jak mówią słowa harcerskiej pieśni obrzędowej związanej z momentem złożenia przyrzeczenia harcerskiego.
Ks. Stefan Wincenty Frelichowski już od samego początku ukierunkował swój wzrok ku Krzyżowi. W latach dziecięcych i młodzieńczych był to Krzyż Harcerski. Po odczytaniu woli Pana Boga rozpoczął realizację swego powołania życiowego poprzez posługę kapłańską. Dla każdego księdza czymś niezapomnianym jest dzień święceń i dzień prymicji. W chwili tak ważnej dla każdego neoprezbitera, bł. „Wicek” wchodził w posługę kapłańską z bardzo wymownymi i jak się prędko okazało proroczymi słowami: „Przez krzyż cierpień i życia szarego - z Chrystusem - do chwały zmartwychwstania”.
Patrząc na całe życie, możemy się domyślać, iż wybór takich a nie innych słów, był przez niego przemyślany i obmodlony. Przynależność do Ruchu Harcerskiego, jak i do Sodalicji Mariańskiej, następnie lata seminaryjne - wszystkie te etapy jego życia przeniknięte były pracą nad sobą, pracą, której celem była coraz to większa miłość Boga i ludzi. Wyrażająca się w ten sposób wiara przyjmowała stopniowo postać głębokiej ufności w stosunku do Boga, pojmowanego jako Opatrzność.
Czas peregrynacji w diecezji legnickiej, przypadający w okresie Wielkiego Postu, to czas wejścia w tajemnicę Krzyża i podążanie wraz z Chrystusem ku chwale Jego zmartwychwstania. Czas taki niewątpliwie sprzyja zatrzymaniu się przy relikwiach tego, który pragnął w swoim zwykłym, jak mawiamy „szarym” życiu iść razem ze swoim Panem. Wiedział, że tylko z Nim przejdzie poprzez krzyż cierpień i dotrze do chwały wielkanocnego poranka. Wykorzystując dni nawiedzenia relikwii, warto, aby zwłaszcza instruktorzy harcerscy, zatrzymali się przy swoim Patronie i wsłuchali się, co On im mówi? Jakich udziela wskazówek?
Warto dodać, iż peregrynacja przypada w roku poprzedzającym 150. rocznicę urodzin gen. Roberta Baden-Powella - twórcy światowego skautingu. Data urodzin ojca skautingu (22 lutego) obchodzona jest w całym świecie jako Dzień Myśli Braterskiej. W wielu miejscach na świecie w tym właśnie dniu spotykają się skauci - w Polsce harcerze, aby stanąć w jednym kręgu i wyśpiewać między innymi jakże wymowne słowa: „Na ścianie masz (…) rzeźbiony w drewnie lilijki smukły kształt. Jest krzyża znak i srebrny orzeł jest w koronie; a zaraz pod nim harcerskich dziesięć praw (…). Kiedy spyta cię ktoś, skąd ten krzyż na twej piersi; z dumą odpowiesz mu: taki mają najdzielniejsi. I choć mało masz lat w tym harcerskim mundurze; Bogu, ludziom i ojczyźnie na ich wieczną chwałę służę”.
W wielu środowiskach harcerskich w Polsce już od roku 2000 Dzień Myśli Braterskiej łączony jest z obchodami rocznicy narodzin dla nieba Patrona Harcerstwa Polskiego. Obchód liturgiczny bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego - prezbitera i męczennika, przypada na 23 lutego (w diecezji toruńskiej jako wspomnienie obowiązkowe). Bliskość tych wydarzeń jeszcze mocniej uwrażliwia na realizację w życiu codziennym słów cytowanej powyżej roty Przyrzeczenia Harcerskiego.
Przygotowując się do przeżycia czasu nawiedzenia relikwii Patrona Harcerstwa Polskiego, należy życzyć organizacjom harcerskim działającym w naszej Ojczyźnie, aby spotkanie ze świadkiem wiary, zarazem konkretnej służby wobec potrzebującego, jakiego Ruch Harcerski otrzymał w osobie bł. S. W. Frelichowskiego, jak również spotkanie ze Sługą Bożym Papieżem Janem Pawłem II, który przez tak wiele lat przewodził nam w wierze, we wszystkich harcerkach i harcerzach, wzmocniło postawę czuwania. Niech to zawołanie przypomina każdemu, kto nosi na swej piersi Krzyż Harcerski, na którym wyryte jest słowo: „Czuwaj”, iż wezwany on jest, aby w każdej chwili życia: umacniać wiarę swoją i tych którzy go otaczają ze szczególnym uwzględnieniem, tych za których jest odpowiedzialny; realizować na co dzień Caritas wyrażającą się w konkretnej i czynnej miłości wobec bliźnich; a poprzez swoją służbę „przywracać nadzieję ubogim” tego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Tragedia w Ostrołęce. 16-latek zmarł po połknięciu woreczków z narkotykami

2025-04-07 10:24

[ TEMATY ]

tragedia

nartkotyki

mefedron

połknięcie

woreczki

Ostrołęka

Adobe Stock

Nastolatek zmarł po połknięciu woreczków z narkotykami

Nastolatek zmarł po połknięciu woreczków z narkotykami

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 16-latka przebywającego w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Laskowcu. Chłopak zmarł w szpitalu po tym, jak połknął woreczki z mefedronem, by w żołądku przemycić go do ośrodka.

W czwartek wieczorem nastolatek wrócił po przepustce do ośrodka. Chłopak zaczął uskarżać się na ból brzucha.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wielkopostne Stabat Mater u Dominikanów

2025-04-07 13:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Do przeżycia wielkopostnego misterium, będącego medytacją nad Męką i Śmiercią Jezusa Chrystusa, zaprosili wiernych ojcowie Dominikanie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję