Reklama

Święto Ojczyzny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Gaude Mater Polonia!" - brzmiało w wielu kościołach 11 listopada br. Zarówno w Zamościu, jak i w wielu miejscowościach naszej diecezji uroczyście obchodzono 83. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Listopadowa rocznica nastraja do refleksji nad historią, patriotyzmem, naszym stosunkiem do przeszłości.

... w Zamościu

Uroczystości rozpoczęły się sesją rady miasta. Tradycyjnie na Rynku Wielkim miała miejsce manifestacja patriotyczna, podczas której złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Manifestacji towarzyszył ceremoniał wojskowy. Odbyła się również przysięga wojskowa. W uroczystościach patriotycznych uczestniczył Zamojski Szwadron Ułanów.

Na początku Mszy św. odprawionej w zamojskiej katedrze z okazji Święta Niepodległości ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej, powiedział: "Chcemy w modlitewny sposób upamiętnić tamto wydarzenie. Chcemy jednocześnie jako ludzie wierzący wypowiedzieć swoje dziękczynienie tym wszystkim bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce i mozolnie budujemy nasze państwo demokratyczne. Dziękujemy za krew tamtych ludzi, za ich ofiarę, za dar świadectwa, do którego nieustannie sięgamy i uczymy się historii, jak kochać Ojczyznę, jak wypowiadać patriotyzm. Jednocześnie ogarniamy dzisiaj pamięcią tych wszystkich żyjących, którzy poświęcali swój czas, swoje zdrowie, niejednokrotnie okupując więzieniem, cierpieniem, aby można obyło w wolnej Polsce obchodzić kolejną rocznicę". Następnie Ksiądz Proboszcz powitał władze samorządowe miasta i powiatu, parlamentarzystów, liczne delegacji i poczty sztandarowe organizacji, związków, zakładów pracy, wojsko, a także przybyłych z potrzeby serca wiernych i kapłanów, na czele z ks. inf. Franciszkiem Greniukiem, kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Zamościu, który przewodniczył uroczystościom.

W homilii ks. mjr Bogusław Romankiewicz przypomniał pokolenia Polaków, dla których niepodległość Ojczyzny była wielkim światłem, o które walczyli, dając niemało dowodów heroizmu, np. u boku Tadeusza Kościuszki. Prowadzili bitwy pod Racławicami, Szczekocinami. Maciejowicami, na Pradze Warszawskiej i w wielu innych miejscach. A hasłem wszystkich Polaków był Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła... Mamy za co 11 listopada Bogu dziękować. Legioniści, walcząc o wolność Ojczyzny, zrzucali kajdany niewoli trzech zaborców. "W tym miejscu świętym, w katedrze zamojskiej, chylimy więc czoła przed kwiatem polskiej inteligencji. (...) Wszystkim leżało na sercu dobro Ojczyzny. Jakże nie wspomnieć kilkunastu tysięcy polskich oficerów, którzy zostali umieszczeni w obozach NKWD - powiedział Ksiądz Major. - Wiemy, że ich trud, ich walka i życie nie poszły na marne, bo morze polskich łez i polskiej krwi dzisiaj woła głośno, bo jest ono posiewem nowego, lepszego jutra, naszej Ojczyzny, w której żyjemy". Ks. mjr Romankiewicz podkreślił, że 11 listopada skłania nas do refleksji i zadumy. Przypomina dawne dzieje i przestrzega, poucza. Czy my Polacy nie roztrwoniliśmy niepodległości, którą z takim trudem wywalczyli nasi praojcowie? Czy nie nazbyt szybko oswoiliśmy się z myślą, że wolność otrzymaliśmy na zawsze? Kaznodzieja przytoczył słowa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza: "Nasz naród jak lawa z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi".

"Dzisiaj chcemy wspominać - mówił Ksiądz Major - Mickiewicza, Krasińskiego, Norwida, Moniuszkę, Sienkiewicza, Wyspiańskiego i jeszcze tylu innych. Chcemy im podziękować. Chcemy się za nich modlić. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania, jakże wielkie wymagania. Nieraz pytamy się, czy my dorośliśmy, jako Polacy, do stawianych nam wymagań. Zapewne tak, ale trzeba o to się modlić i pracować na rzecz jedności i tolerancji. (...) Dlatego w tym dniu przy ołtarzu Jezusa Chrystusa chcemy modlić się słowami Ojca Świętego: ´Ziemio Polska, ziemio ojczysta, zjednocz nas wszystkich przy Chrystusowej Eucharystii´".

Rocznicowym obchodom towarzyszyły: wystawa pt. Drogi do Niepodległości 1918-1920 w Muzeum Barwy i Oręża Arsenał oraz Giełda Pamiątek na Rynku Wielkim.

W przeddzień Święta Niepodległości z koncertem zatytułowanym Jeszcze Polska nie zginęła wystąpiła Polska Orkiestra Włościańska im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Reklama

... w Hrubieszowie

11 listopada br. w kościele pw. św. Mikołaja została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na cmentarzu wojennym i przy Pomniku Legionistów złożono wieńce i kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

... w Kolonii Sitno

Eucharystię sprawował i wygłosił okolicznościową homilię ks. Krzysztof Radyk. W uroczystości wzięły udział władze gminy, dzieci szkolne, chór "Wiarus" oraz licznie zgromadzeni wierni z parafii Horyszów Polski.

... w Komarowie

Rocznicowe uroczystości w Komarowie rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny. Przy pomnikach upamiętniających walki toczone w okolicach tej miejscowości złożono wieńce. Część artystyczna połączona była z wręczeniem nagród Fundacji im. Prof. Romana Trześniowskiego osobom szczególnie zasłużonym dla gminy Komarów.

... w Krasnobrodzie

Akademia patriotyczno-religijna przygotowana przez młodzież, Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w sanktuarium Matki Bożej, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców 1863 r. oraz przy Pomniku Żołnierzy Września, okolicznościowe przemówienia i wystąpienia artystyczne - złożyły się na program obchodów Święta Niepodległości w Krasnobrodzie.

... w Nieliszu

Świętowanie rozpoczęto przy nowej szkole od okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, następnie miała miejsce Msza św., którą celebrował i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Leszek Oberda, przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Zamościu, a po Eucharystii poświęcono nową szkołę. W uroczystościach wzięły udział władze gminy i powiatu, ks. Franciszek Buhajczuk, proboszcz parafii Nielisz, ks. Władysław Bednarczyk, proboszcz parafii Staw Noakowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz parlamentarzyści.

Reklama

... w Suścu

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Nepomucena. Następnie przy obelisku upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rebizantach złożono wieńce i kwiaty. Tam też miała miejsce dalsza część uroczystości: okolicznościowe wystąpienia oraz program słowno-muzyczny.

... w Tomaszowie Lubelskim

Na program rocznicowych obchodów złożyły się: Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, program słowno-muzyczny oraz złożenie wieńców na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

79 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2024-05-07 21:53

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Walter Genewein

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu 1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

Wrzesień 1939, zdjęcie wykonane przez niemieckiego oficera gdzieś we Wrocławiu we wrześniu
1939 r. Przedstawia pojazdy niemieckich sił powietrznych przed wyjazdem do Polski

79 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję