Reklama

Europa

Niemiecki episkopat krytykuje film o Benedykcie XVI

Film reżysera Christopha Röhla „Obrońca wiary” o kard. Josephie Ratzingerze/Papieżu Benedykcie XVI nie wnosi konstruktywnego wkładu w walkę z przemocą seksualną i kreśli fałszywy obraz papieża-seniora –stwierdził rzecznik Niemieckiej Konferencji Biskupów, Matthias Kopp. Obraz od czwartkzu jest prezentowany na ekranach niemieckich kin.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

W oświadczeniu rzecznika niemieckiego episkopatu czytamy, że film ten kreśli mocno zniekształcony obraz kardynała Josepha Ratzingera / Benedykta XVI. Jego tezą jest stwierdzenie, że zawsze troszczył się on jedynie o czystość Kościoła i kapłaństwo, a nigdy o ofiary. Jest to dziwna i błędna interpretacja – stwierdza Matthias Kopp. Przypomina bogactwo teologii Josepha Ratzingera i nieuprawnione tezy, jakoby nie dostrzegał on złożoności świata w którym dziś żyjemy, co miałoby rzekomo być jedną z przyczyn nadużyć, czy tuszowania przestępstw osób duchownych.

Reklama

Rzecznik niemieckiego episkopatu podkreśla wybitną rolę kard. Ratzingera/Benedykta XVI w walce z tego typu przestępstwami jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary i papieża. To on sformułował definicję kanoniczną „przestępstw szczególnie poważnych”, utworzył Trybunał Karny w Kongregacji Nauki Wiary, sądzący ich sprawców i usunął karnie ze stanu duchownego 380 księży, którym udowodniono te przestępstwa.

Matthias Kopp dodaje, że Benedykt XVI był pierwszym papieżem, który spotkał się podczas kilku podróży z ofiarami wykorzystywania seksualnego, zwłaszcza we wrześniu 2011 r. w Erfurcie. Ta okoliczność jest ukryta, co powoduje, że film budzi wątpliwości – stwierdza rzecznik Niemieckiej Konferencji Biskupów.

2019-11-01 13:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: Benedykt XVI milczy, ale wiele daje Kościołowi

[ TEMATY ]

kardynał

Benedykt XVI

episkopat.pl

„Wszyscy stoimy dziś wobec pokusy, by być jak Bóg, by stanąć ponad Bogiem. Odstawić Go na bok i twierdzić, że wszystko potrafimy sami” – powiedział kard. Robert Sarah. Zauważył on, że nawet ludzie wierzący ulegają tej pokusie, kiedy interpretują Słowo Boże wykraczając poza to, co Bóg powiedział. „Powoduje nimi pycha, bo są inteligentni, bo studiowali, bo mają dobre argumenty...” – dodał prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego w wywiadzie dla Radia Notre-Dame. Zauważył on również, że w takim świecie, który w takim świecie, gdzie Bóg został odstawiony na bok, bardzo łatwo jest sterować człowiekiem i jego poglądami.

„Dziś sterują nami potęgi finansowe i medialne. W praktyce to właśnie te siły rządzą światem, dyktują, co człowiek ma robić, w co ma wierzyć. Media interpretują nawet to, co mówi Papież i czego naucza Kościół. Interpretacją tego wszystkiego nie zajmują się już teolodzy, ale media. A my bezmyślnie pozwalamy, by nami sterowano. Robi się rzeczy niegodne człowieka, bestialskie, a my wierzymy, że jest to normalne, że tak właśnie trzeba postępować. Bo mogę dysponować moim życiem, jak chce, mogę decydować o mej śmierci. I dziś niemal wszyscy są przekonani, że tak właśnie ma być. Nie chcę dziecka, więc je usuwam, to normalne. I nikt już na to nie reaguje. Zostaliśmy poddani znieczuleniu. Nie obchodzi nas cierpienie dziecka, które zabija się w łonie matki” – powiedział kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o nich nie zaginie

2021-08-01 23:37

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie pod pomnikiem rtm. Pileckiego i Eucharystia w Bazylice św. Elżbiety. Tak wyglądały wrocławskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości zorganizowane przez Wojewodę Dolnośląskiego zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, wojskowych, kombatantów i zwykłych mieszkańców Wrocławia. Wśród zaproszonych gości byli również świadkowie tamtych wydarzeń i uczestnicy walk w stolicy w 1944 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję