Reklama

„Mater Verbi” 2006

W sobotę 16 września br. podczas 10. pielgrzymki Czytelników i Pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś wręczył nagrody „Mater Verbi”. Odznaczenie to jest przyznawane tym, którzy swoją pracą przyczyniają się do tworzenia i promocji pisma.
Z archidiecezji wrocławskiej w tym roku nagrody otrzymali ks. dr. Janusz Czarny i ks. inf. Władysław Ozimek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. dr Janusz Czarny - filozof i antropolog, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu a także wrocławskiej Akademii Medycznej, członek Komisji Bioetyki przy Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej oraz przy Akademii Medycznej. Do jego codziennych obowiązków dochodzi praca duszpasterska i funkcja proboszcza w dużej parafii pw. św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie.
Pierwszy kontakt ks. Janusza Czarnego z „Niedzielą na Dolnym Śląsku” miał miejsce ponad 2 lata temu. Spotkaliśmy go wtedy w „Salonie Myśli” duszpasterstwa akademickiego Maciejówka we Wrocławiu, gdzie z dużym zaangażowaniem odpowiadał na trudne pytania wymagających studentów.
Od tego czasu w cyklu Pytania na Niedzielę pomaga naszym Czytelnikom znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczących człowieka i jego natury. W cotygodniowych rozmowach chętnie wyjaśnia kontekst filozoficzny bieżących wydarzeń, trendów kulturowych czy filozoficznych. Współpraca redakcyjna z Księdzem Doktorem układa nam się znakomicie - zawsze chętnie nas przyjmuje, znajdując czas mimo swoich licznych obowiązków, a później cierpliwie autoryzuje i poprawia spisane już teksty, za co bardzo mu dziękujemy.
W parafii ks. Janusza Czarnego prasa katolicka ma wielu czytelników - parafianie sięgają po wiele tytułów, a wśród nich poczytne miejsce zajmuje „Niedziela”.
Z ks. Januszem Czarnym można rozmawiać nie tylko o filozofii - jest miłośnikiem Lwowa i kresów wschodnich Polski i ich historii. W jego parafii zawsze znajdują gościnę i pomoc księża przyjeżdżający ze Wschodu.
Od października rozmowy z ks. dr. Januszem Czarnym drukowane w „Niedzieli” będą przeprowadzane na żywo w studio radiowym wrocławskiego Radia Rodzina (92 Fm) w każdy czwarty piątek miesiąca.

Ks. inf. Władysław Ozimek - kanonik gremialny Kapituły Katedralnej, dziekan Dekanatu Oleśnica Zachód. Zasiada także w Radzie Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów Archidiecezji Wrocławskiej.
Od 16 lat jest proboszczem parafii pw. św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Jego staraniem kościół parafialny otrzymał godność bazyliki mniejszej.
Ksiądz Ozimek od wielu lat jest wiernym czytelnikiem „Niedzieli”. Dba również o to, by jego parafianie sięgali po prasę katolicką, w tym również nasz tygodnik. Od początku istnienia edycji „Niedzieli na Dolnym Śląsku” Ksiądz Infułat współpracuje z redakcją. Mamy stałe zaproszenie do jego parafii, gdzie zawsze dzieje się coś godnego opisania. Działa tam ok. 30 różnych grup i wspólnot parafialnych, m.in. chyba jedyna w Polsce przyparafialna, profesjonalna Szkoła dla Rodziców Oczekujących Potomstwa. W parafii wydaje się gazetkę Verbum, której ks. Proboszcz jest opiekunem.
29 października 2000 r. w parafii ks. Władysław Ozimek gościł obecnego Papieża Benedykta XVI, wówczas kard. Josepha Ratzingera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję