Reklama

List Pasterski na Adwent 2006 r.

Przypatrzmy się powołaniu naszemu

Niedziela legnicka 50/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnia niedziela roku liturgicznego jest zawsze obchodzona jako dzień patronalny ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych. W bieżącym roku modlitwie dziękczynnej przewodniczył w legnickiej katedrze biskup senior Tadeusz Rybak.

Drodzy Diecezjanie!

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Hasłem pracy duszpasterskiej tego roku są słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. W tym roku liturgicznym mamy pogłębić świadomość naszego powołania, które wypływa z sakramentu chrztu św., powołania do świętości i powołania do życia w Kościele. To powołanie mają nam przypomnieć ważne rocznice z historii naszej diecezji i planowany synod diecezjalny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Powołanie chrześcijańskie
U podstaw życia duchowego chrześcijanina jest pierwszy i najważniejszy sakrament - sakrament odrodzenia z wody i Ducha Świętego. Chrzest św. stanowi początek i fundament życia chrześcijańskiego. Stale winniśmy okazywać Panu Bogu wdzięczność za łaskę chrztu św. i wypełniać zadania wynikające z przyjęcia tego sakramentu. Pamiętać winniśmy o tym, że podstawowym powołaniem każdego z nas jest wypełnianie zadań płynących z chrztu św. Św. Leon Wielki w jednym z kazań o Narodzeniu Pańskim przypominał: „Poznaj swoją godność, chrześcijaninie”. Poznawajmy tę godność. Powołanie chrześcijańskie to wpatrywanie się, kontemplacja wiarą i życiem naszego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa oraz głoszenie światu Jego wartości. W ramach tego podstawowego powołania Bóg wzywa jednych do małżeństwa, innych do kapłaństwa czy życia konsekrowanego.

2. Powołanie do świętości
Sobór Watykański II w Konstytucji dogmatycznej o Kościele uczy o powszechnym powołaniu do świętości: „wszyscy w Kościele, niezależnie od tego, czy należą do hierarchii, czy są przedmiotem jej pasterskiego posługiwania, powołani są do świętości, zgodnie ze słowami Apostoła: «Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie» (1 Tes 4, 3; por. Ef 1, 4). Ta zaś świętość Kościoła nieustannie ujawnia się i powinna się ujawniać w owocach łaski, które Duch rodzi w wiernych. Rozmaicie wyraża się ona u poszczególnych ludzi, którzy we właściwym sobie stanie życia dążą do doskonałej miłości, będąc zbudowaniem dla innych” (KK 39). Sobór przypomniał: „wierni każdego stanu i zawodu powołani są do pełni życia chrześcijańskiego oraz doskonałej miłości” (KK 40). O tym powołaniu nie tylko mówił Sługa Boży Jan Paweł II, ale ukazywał je w przykładach licznych świętych i błogosławionych wyniesionych do chwały ołtarzy. W 1999 r. w Starym Sączu Papież apelował: „Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie kończący się wiek i nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!” Do realizacji tego powołania wzywa także papież Benedykt XVI.

Reklama

3. Powołanie do życia w Kościele
Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Powołanie chrześcijańskie i powołanie do świętości realizujemy we wspólnocie Kościoła. Cytowana już Konstytucja dogmatyczna o Kościele zaznacza: „Wprawdzie w każdym czasie i w każdym narodzie miły jest Bogu każdy, kto się Go lęka i postępuje sprawiedliwie (por. Dz 10, 35); podobało się jednak Bogu uświęcać i zbawiać ludzi nie pojedynczo, z wyłączeniem wszelkich wzajemnych powiązań, lecz ustanowić ich jako lud, który uznałby Go w prawdzie i Jemu święcie służył” (KK 9).
Od chwili chrztu należymy do Kościoła powszechnego, ale jednocześnie żyjemy i działamy w konkretnym Kościele lokalnym, w konkretnej diecezji, w konkretnej wspólnocie parafialnej. Razem żyjemy w Kościele i budujemy wspólnotę Kościoła. Budujmy ją przez czytanie słowa Bożego i modlitwę, przez udział w niedzielnej Mszy św. i przez dobre czyny. Pamiętajmy o zachęcie skierowanej do nas w dzisiejszym II czytaniu przez św. Pawła Apostoła: „Stawajcie się coraz doskonalszymi”.

Reklama

4. Ważne rocznice w naszym Kościele legnickim
25 marca 1992 r. bullą „Tutus Tuus Poloniae Populus” Sługa Boży Jan Paweł II erygował diecezję legnicką. W marcu przyszłego roku minie 15 lat od chwili, kiedy z części archidiecezji wrocławskiej powstała nasza diecezja, której pierwszym biskupem został bp Tadeusz Rybak. Tę rocznicę będziemy uroczyście obchodzić z udziałem nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka w katedrze legnickiej w sobotę 31 marca 2007 r. Pragniemy wtedy, podobnie jak w poprzednich latach, dziękować Bogu za łaski udzielone całej diecezji w ciągu 15 lat i wyrazić wdzięczność ludziom na ich szczególny wkład w życie religijne naszego Kościoła lokalnego.
2 czerwca 2007 r. minie 10 lat od wizyty Sługi Bożego Jana Pawła II w Legnicy i koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. W sobotę 2 czerwca obchodzić będziemy uroczystości jubileuszowe w naszym sanktuarium w Krzeszowie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego.
Nasze jubileusze pragniemy także uczcić diecezjalną pielgrzymką do grobu Sługi Bożego Jana Pawła II w połowie kwietnia przyszłego roku. Wtedy mamy też nadzieję spotkać się z papieżem Benedyktem XVI, który będzie obchodził 80. rocznicę swych urodzin.
Już teraz zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do udziału w uroczystościach jubileuszowych.

5. Synod diecezjalny przypatrzeniem się naszemu powołaniu
W roku jubileuszowych obchodów pragniemy w szczególny sposób przypatrzeć się naszemu powołaniu w czasie obrad I Synodu Diecezji Legnickiej. W naszej młodej diecezji obowiązują uchwały Synodu Archidiecezji Wrocławskiej, który obradował w latach 1984-1991. Potrzebujemy nowej refleksji na temat naszych zadań w Kościele i wskazań, jak te zadania realizować w konkretnych warunkach. Po zasięgnięciu opinii Rady kapłańskiej naszej diecezji postanowiłem zwołać I Synod Diecezji Legnickiej. Rozpoczęcie tego synodu planowane jest na 16 października 2007 r., a zakończenie w 2012 r.
„Synod diecezjalny jest zebraniem lub zgromadzeniem doradczym zwoływanym i kierowanym przez biskupa, w którym uczestniczą, zgodnie z przepisami kanonicznymi, kapłani oraz inni wierni Kościoła partykularnego, świadczący pomoc biskupowi w jego zadaniu kierowania wspólnotą diecezjalną. Podczas Synodu i za jego pośrednictwem biskup w uroczysty sposób wypełnia urząd i posługę kierowania swoją trzodą” (Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum successores, 168).
Wszystkich Diecezjan zapraszam do udziału w przygotowaniu synodu i do włączenia się w jego sprawy. Zachęcam do modlitwy o pomyślny przebieg synodu, chorych proszę o ofiarowanie krzyża choroby i cierpienia w tej intencji. Osoby zaangażowane w życie Kościoła proszę o sugestie dotyczące synodu i o włączenie się w prace zespołów synodalnych, które zostaną utworzone.
Na dobre przeżycie tegorocznego Adwentu, na refleksję nad powołaniem chrześcijańskim i na jego realizację wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję