Reklama

I ty możesz pomóc...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zima to szczególnie trudny okres dla ludzi dotkniętych biedą i bezdomnością. Ta ostatnia zbiera tragiczne żniwo. Gdy my bezpiecznie cieszymy się z przyjścia Nowonarodzonego, w wielu rodzinach brakuje chleba. To prawda, staramy się wrzucać do puszek Caritas przysłowiowy grosz, na naszych wigilijnych stołach zapłonęła świeca Caritas - symbol Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ale czy nasze zaangażowanie w pomoc w rozwiązywaniu problemu biedy w naszej archidiecezji jest wystarczające?

Do centrali Caritas naszej archidiecezji coraz częściej zgłaszają się o pomoc ludzie z wyższym wykształceniem, bezrobocie zubaża rodziny bez względu na status społeczny. Brakuje im środków nie tylko na opłacenie czynszu, światła, ale również na nawet skromne ubranie i wyżywienie. Na pomoc Caritas oczekują osoby niezaradne i dotknięte patologiami. Wszystkim Caritas stara się pomóc, pamiętając, że w działalności charytatywnej potrzebna jest roztropność i odpowiedzialność. Niejeden raz do punktów Caritas zgłaszają się po prostu "naciągacze", którzy chcą wykorzystać współczujących biedzie, ale często naiwnych ludzi.

Caritas działa w imieniu nas wszystkich. Dysponuje tylko takimi środkami, które otrzymuje od darczyńców. Jest ich wielu, ale ciągle jeszcze zbyt mało, by zaradzić biedzie. Caritas liczy na większą solidarność wielkich magazynów, hurtowni, sklepów i wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Od dziesiątków lat na Zachodzie właściciele średnich i wielkich firm odprowadzają część swojego dochodu na rzecz organizacji charytatywnych. Dobrze by było, by i u nas takie zachowanie stało się normą. Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. prał. Ksawery Sokołowski zwraca się z apelem do osób zamożniejszych nie tylko o solidarność z ubogimi, ale również o lepszą organizację pomocy. Ma świadomość, że wiele osób pomaga potrzebującym, odpowiadając na apele różnych instytucji i akcji, ale zauważa, że tylko działanie wspólne, profesjonalne może być naprawdę skuteczne. Ksiądz Dyrektor zauważa również, że, niestety, niektóre wielkie magazyny, które otrzymały koncesje od miasta na prowadzenie działalności gospodarczej, nie czują obowiązku współpracy z organizacjami charytatywnymi, mało tego, wolą zniszczyć przeterminowaną lub przetrzymaną żywność niż wcześniej oddać biednym. Może przy wydawaniu koncesji miasto powinno w umowie postawić jako warunek - działania charytatywne.

Do wspólnego stołu rozmów o zaradzeniu biedzie Ksiądz Dyrektor zaprosił Zarząd Miasta i MOPS. Wiadomo, że fundusze z budżetu państwa w tym roku zostały drastycznie obcięte, współdziałanie więc samorządowych struktur z takimi organizacjami, jak Caritas, PCK czy "Betel" jest życiową koniecznością. Rozszerzające się obszary ubóstwa stwarzają nieprzewidywalne sytuacje. Bieda na początku rodzi apatię, niestety, przedłużający się stan ubóstwa może doprowadzić do agresji, niepokojów społecznych, a do takich sytuacji nikt przecież nie chce dopuścić.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej prowadzi w Częstochowie dwa przytuliska: dla kobiet i matek z dziećmi - ofiar przemocy przy ul. Staszica 5 i bezdomnych rodzin i mężczyzn przy ul. Krakowskiej 80 - obecnie przebywa w nich 80 osób (są jeszcze wolne miejsca); jadłodajnie Caritas znajdują się w Częstochowie przy parafiach Świętej Rodziny, św. Antoniego i św. Józefa, jadłodajnie prowadzone są również przez Zgromadzenie Dzieła Miłosierdzia Bożego przy ul. Focha i w Dolinie Miłosierdzia przez Księży Pallotynów. Działają również w Zawierciu, Radomsku, Myszkowie, Wieluniu i Krzepicach (codziennie ok. 700 posiłków). Na terenie archidiecezji parafie prowadzą ok. 20 świetlic dla dzieci, w których również wydawane są ciepłe posiłki. Caritas prowadzi także Stację Opieki Pielęgniarskiej (ul. Krakowska 15/17), która ma umowę ze Śląską Kasą Chorych i zajmuje się opieką nad ludźmi obłożnie chorymi, Punkt Wydawania Odzieży (przy ul. Staszica 5). W wielu parafiach punkty wydawania produktów żywnościowych prowadzą zespoły charytatywne. Caritas wspomaga działalność stowarzyszeń zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi - z wadami słuchu i wzroku, wspomaga dożywianie dzieci w szkołach, wspiera organizacje odpoczynku letniego i zimowego dzieci. I sama organizuje kolonie dla dzieci. W wielu przypadkach, gdy zachodzi konieczność wsparcia kosztownego leczenia, również włącza się w pomoc. Taką pomoc udziela także ofiarom klęsk żywiołowych i wypadków. Codziennie wydaje dla ok. 100 osób chleb w swoich punktach przy ul. Staszica i Krakowskiej. W centrum Caritas działa również Klub Seniora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważanie: Ostatnie słowa Juliana Tuwima. Ta historia porusza do dziś

2026-01-09 11:13

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Czy można zgasić światłość wiekuistą… dla oszczędności? W tym odcinku wracam do ostatnich słów Juliana Tuwima – zapisanych na serwetce godzinę przed śmiercią. Zderzam je z naszym światem: piosenkami bez sensu, szopkami bez twarzy, kulturą bez Boga.

Opowiadam historię wypreparowanej kolędy, sztucznej inteligencji, która nie rozumie Wcielenia, i przyjaźni dwóch poetów, w której więcej było poszukiwania niż deklaracji wiary.
CZYTAJ DALEJ

Przepis na upadek rolnictw w Europie

2026-01-10 11:57

[ TEMATY ]

Unia Europejska

protesty

Mercosour

PAP/Paweł Supernak

Po tym jak z UE została wyprowadzona produkcja przemysłowa do Azji, po umowie z Mercosur ten sam proces rozpocznie się w sektorze rolno-spożywczym. Deindustrializacja Europy już jest faktem, a teraz grozi nam deagraryzacja. Staczamy się po równi pochyłej do utraty bezpieczeństwa żywnościowego.

W latach 80. i 90. XX wieku polskie szklarnie pękały w szwach od hodowli nie tylko pomidorów, ale także kwiatów ciętych. Kwiaty były masowo uprawiane w Europie, ale dostęp do taniej siły roboczej sprawił, że od 60 do 80% hodowli kwiatów zostało wyeksportowanych poza UE. Dziś jest inaczej, bo sprzedawane w klasycznych kwiaciarniach i na straganach goździki pochodzą z Kolumbii, a gerbery – z Kenii lub Etiopii. Wszystkie kwiaty trafiają transportem lotniczym do Holandii, a stamtąd są przywożone ciężarówkami do Polski.
CZYTAJ DALEJ

Śmierć. Między teologią a doświadczeniem

2026-01-10 23:19

Jms

W tym roku franciszkanie będą obchodzić 800-lecie śmierci założyciela swojego zakonu, św. Franciszka z Asyżu i 85. rocznicę śmierci swojego najbardziej znanego polskiego współbrata, św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Z tej racji w sobotę 10 stycznia w Krakowie zakonnicy zorganizowali sesję kolbiańską zatytułowaną „Śmierć. Między teologią a doświadczeniem”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję