Reklama

Kraina Benedykta XVI

Do 31 stycznia w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej można oglądać fotograficzną wystawę poświęconą Papieżowi Benedyktowi XVI. Wernisaż wystawy odbył się 8 stycznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawiane fotografie pochodzą ze zbiorów Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie. Powstały one w związku wizytą Benedykta XVI w biskupim mieście swojego poprzednika kard. Karola Wojtyły. Zdjęcia były prezentowane najpierw na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupiego w Krakowie, skąd trafiły do Bielska. - To wyjątkowa ekspozycja - powiedział dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek - ponieważ po raz pierwszy oglądać możemy tak dużą wystawę biograficzną na temat obecnego Papieża.
Odwiedzający Książnicę Beskidzką mogą przebyć fotograficzną podróż śladami Benedykta XVI. Wystawa składa się ze 160 fotografii. Ich autorami są między innymi Adam Bujak, Leszek Sosnowski i Arturo Mari. Pod zdjęciami znajdują się podpisy w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Fotografie współczesne i archiwalne przedstawiają postać obecnego Ojca Świętego oraz najważniejsze wydarzenia z jego udziałem od czasów dzieciństwa, poprzez dorastanie i wybór drogi kapłańskiej, aż po otrzymanie godności kardynała, a następnie współpracę z Janem Pawłem II, przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym oraz konklawe. Obok zdjęć dokumentujących wydarzenia z życia Benedykta XVI znajdują się także fotosy przedstawiające pejzaże Bawarii - rodzinnych stron Ojca Świętego. Fotograficzną opowieść uzupełnia plansza zawierająca kalendarium życia i twórczości Papieża Benedykta XVI, specjalny film oraz album ze 160 zdjęciami.
Nie bez znaczenia jest także czas prezentacji wystawy. W 2007 r. przypadają bowiem 3 okrągłe rocznice związane z życiem obecnego Papieża. 16 kwietnia 2007 r. Benedykt XVI obchodzić będzie swoje 80. urodziny, 28 maja przypada 30. rocznica konsekracji biskupiej w katedrze monachijskiej i objęcia funkcji biskupa Monachium i Freisingu, a 27 czerwca - 30. rocznica przyjęcia przez Józefa Ratzingera godności kardynalskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

[ TEMATY ]

dominikanie

Red.

Dominikanie opublikowali komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP. Poinformowano w nim, że jego "publiczna działalność została zawieszona aż do odwołania". Więcej w komunikacie poniżej.

Komunikat:
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek z Asyżu – znany i nieznany

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Wspominany w liturgii 4 października św. Franciszek z Asyżu należy do najbardziej znanych świętych. Mimo to, miejsca z nim związane nie są aż tak znane. Warto je odwiedzić podczas wyjazdów. Oto pięć franciszkowych zakątków Asyżu i okolic.

San Damiano jest bez wątpienia jednym z najważniejszych miejsc związanych z pierwszym okresem życia Franciszka. To niewielki kościółek z VI-VII w., leżący ok. 1 km od głównych zabudowań Asyżu. Franciszek lubił tam przychodzić, gdyż było to miejsce spokojne i ciche, idealne do medytacji i przemyśleń. To tam modlił się słowami: „Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość, zrozumienie i poznanie, abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo”.
CZYTAJ DALEJ

Stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego

2025-10-04 23:27

Archiwum chóru

Chór męski im. ks. Józefa Hajduka świętuje jubileusz 80 - lecia działalności!

W niedzielę 5 października o godzinie 11.00 w parafialnym kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. na okoliczność jubileuszu 80-lecia działalności Chóru męskiego im. ks. Józefa Hajduka. Po Eucharystii chórzyści wykonają przygotowany program artystyczny. Wydarzenie jest centralnym punktem obchodu roku jubileuszowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję