Reklama

Hej, kolęda, kolęda!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochamy kolędy. Wraz z początkiem grudnia ich brzmienie zaczęło pieścić, choć nie zawsze, nasze uszy w każdym miejscu: od marketów po stacje benzynowe. Mnogość wykonań i aranżacji jest imponująca. W sklepach muzycznych kolędy i pastorałki dźwigają osobne półki, na których Violetta Villas sąsiaduje z Ryszardem Rynkowskim, a Mazowsze z zespołem disco polo - do wyboru, do koloru.

Płyty z kolędami świetnie się sprzedają: pomagają w tworzeniu świątecznego nastroju bez specjalnego wysiłku. Wystarczy nacisnąć " play" w odtwarzaczu kompaktowym czy magnetofonie, włączyć lampki na choince i już mamy święta! W stworzeniu nastroju pomagają też kolorowe magazyny, gdzie znajdziemy nie tylko porady, jak udekorować stół albo przyrządzić karpia na 100 sposobów. W co drugim piśmie w grudniu znajdziemy płytę kompaktową, oczywiście z kolędami. Słowem, kolędy "z głośnika" w święta Bożego Narodzenia muszą być i już!

Postęp postępem, ale dzięki wydawnictwom fonograficznym stajemy się leniwi. Po co śpiewać w rodzinnym gronie, kiedy może to zrobić za nas Ewa Bem czy Arka Noego? Gdzie jednak urok wspólnego kolędowania, gdzie żywa tradycja Bożego Narodzenia? Zostanie z niej tyle, co z choinki po świętach. Pod warunkiem, że ta jest żywym drzewkiem.

W zalewie dziesiątek wykonań kolęd pojawiła się płyta szczególna - Papieska pastorałka. Ukazała się jako dodatek do Gazety Wyborczej z 24 grudnia i zawiera góralską kolędę Oj, Maluśki, Maluśki zaśpiewaną przez Jana Pawła II w lutym 1981 r. Ojciec Święty kolędował wtedy w Watykanie z księżmi polskimi studiującymi w Rzymie, wśród których znajdował się ks. Mieczysław Cisło, dziś biskup lubelski. Dzięki niemu (nagrał spotkanie na magnetofon) mocny jeszcze głos Papieża i jego poczucie humoru w ponadmilionowym nakładzie trafiły pod strzechy. Ojciec Święty wymyślał kolejne zwrotki pieśni na bieżąco, dostosowując do sytuacji spotkania.

Nagranie przetrwało 20 lat, by świadczyć o radości płynącej z kolędowania "na żywo", a przecież o ile łatwiej byłoby Papieżowi i jego gościom wysłuchać koncertu bożonarodzeniowego? Czy jednak przyjemniej?

Zadbajmy o to, by kolędy i pastorałki nie stały się tylko nic nie znaczącym elementem nastroju świątecznego, muzyczką do zakupów w hipermarkecie czy do klejenia uszek w domu (jeśli wcześniej nie kupiliśmy gotowych). Zbigniew Wodecki może zaśpiewa piękniej od nas Bóg się rodzi, ale pamiętajmy, że kto śpiewa, ten dwa razy się modli. Wzorem pasterzy wyśpiewujmy zatem Jezusowi Nowonarodzonemu radosne Gloria in exelsis Deo!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Spalić kościoły, połamać krzyże". Skandal na finale WOŚP w Jaśle

2026-02-04 15:49

[ TEMATY ]

skandal

Jasło

nawoływanie do palenia kościołów

finał WOŚP

Karol Porwich/Niedziela

Do skandalicznej sytuacji miało dojść podczas 34. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaśle. Ze sceny jeden z zespołów nawoływał do palenia kościołów i łamania krzyży - podaje portal wirtualnejaslo.pl.

W sieci pojawiły się nagrania, na których słychać, jak jeden z zespołów podczas finału WOŚP w Jaśle wykrzykuje hasła "spalić kościoły" i "połamać krzyże". Wszystkiemu przysłuchiwały się także dzieci i młodzież, uczestniczące w koncercie.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam wszystkich, którzy czują się zawiedzeni moim postępowaniem

2026-02-06 16:22

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Ks. Teodor Sawielewicz

Materiał prasowy

Dziękujemy za cierpliwe oczekiwanie na nasze głosy, za słowa wsparcia i modlitwę. Wszystkie sprawy powierzamy Panu Bogu, ufając, że z każdej sytuacji potrafi On wyprowadzić dobro - czytamy na stronie internetowej Fundacji Teobańkologia.

Wyrażam skruchę, szczery żal i biorę pełną odpowiedzialność za błędne rozwiązania duszpasterskie, praktyki modlitewne i porady, które 7-8 lat temu prowadziłem wobec Pani Anny (imię zmienione, użyte w artykule). Chcę podkreślić swoje szczere intencje niesienia pomocy oraz to, że modlitwa opisana w artykule odbywała się przez telefon w styczniu 2019 roku i nie zawierała żadnych zachęt do popełnienia jakiegokolwiek grzechu. Od tego czasu moja wiedza, doświadczenie oraz procedury bezpieczeństwa w kontaktach duszpasterskich uległy całkowitej zmianie.
CZYTAJ DALEJ

Głos niemających głosu. Statut Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu

2026-02-06 18:40

[ TEMATY ]

Burkina Faso

Fundacja Jana Pawła II

Papież Leon XIV

@Vatican Media

W Reskrypcie papież Leon XIV zatwierdził nowy Statut Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu, powołanej w 1984 roku w celu łagodzenia cierpienia mieszkańców tego regionu, dotkniętego suszą, pustynnieniem i głodem.

Podczas audiencji u kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, która odbyła się 29 stycznia 2026 roku, Papież Leon XIV zatwierdził zmieniony Statut „Fundacji Jana Pawła II dla Sahelu”, dostosowując jej status kanoniczny do aktualnych przepisów dotyczących osób prawnych działających na rzecz Kurii Rzymskiej oraz do norm regulujących zarządzanie majątkiem Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję