Reklama

Legnickie spotkanie o rodzinie i dla rodziny

Niedziela legnicka 9/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16 i 17 stycznia br. diecezjalni przedstawiciele Duszpasterstwa Rodzin rejonu zachodniego uczestniczyli w Legnicy w spotkaniu poświęconym rodzinie. Delegatem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski był biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Zarówno homilie, modlitwy, czytania mszalne, jak i wykłady, dyskusje, prezentacje przedsięwzięć prorodzinnych toczyły się wokół tematu: „Przywrócić nadzieję rodzinie”. Ks. dr Sławomir Stasiak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, w oparciu o List do Tytusa przedstawił temat: „Nadzieja drugiego pokolenia chrześcijan”. W pamięci słuchaczy na pewno pozostaną cechy chrześcijańskiej nadziei: cierpliwe oczekiwanie, ufność, oczekiwanie przyszłości. W wykładzie „Nadzieja w rodzinie - teologia nadziei” ks. dr Stanisław Araszczuk mówił o podstawach teologii nadziei. Ukazał też proces niszczenia rodziny jako wspólnoty. Podkreślił mocno rolę Kościoła w obronie nadziei w rodzinie oraz nawiązał do listu biskupów polskich: „Rodzina nadzieją świata”. Kolejnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W homilii zachęcał, nawiązując do czytań, abyśmy „przeszli przez życie dobrze czyniąc”, pamiętając o modlitwie i czynie, zwłaszcza na rzecz rodziny. Wśród przybyłych po raz pierwszy na spotkanie rejonowe byli: Teresa Lewandowska z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz ks. Marek Babuśka z diecezji świdnickiej. Pani Teresa wnosi w duszpasterstwo rodzin doświadczenie czteroletniej pracy misyjnej w Kazachstanie, Kamerunie i Czadzie. Organizatorzy: ks. dr Dominik Drapiewski i Alicja Grzela zaproponowali spotkania ze sztuką w Legnickim Polu, w sanktuarium św. Jadwigi, w kościele pw. Świętej Trójcy. Warto podkreślić, że spotkanie w Legnicy to dzieło wielu osób, które miały wpływ na budowanie wspólnoty. Dziękujemy za wierne towarzyszenie i trwanie w naszej wspólnocie Biskupowi Romualdowi, również za słodki dar litewskiego mrowiska i sękacza, a także za książki bp. Romaniuka. Czuwaniem nad realizacją wyznaczonych zadań duszpasterstwa rodzin zajęli się o. A. Rębacz i E. Chojnacka z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski. Dziękujemy za hojne gesty i znaki życzliwości gospodarzy, m.in. za piękny album o Krzeszowie, za rodzinną atmosferę kolędowania, współtworzoną przez duet sióstr Ewy i Pauli z rodziny Grzelów. Godna pochwały jest cicha i niezbędna obecność Sióstr Karmelitanek św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Centrum Formacji Caritas. Dobra organizacja, połączona z gotowością czynienia dobra, prezentacje efektywnych działań Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji legnickiej ubogaciły to spotkanie. Te wszystkie elementy przyczyniły się do wspaniałej atmosfery, czasu zdyscyplinowania i czasu wypoczynku, czasu modlitwy i czasu prezentacji dobrych czynów. Były okazją do refleksji, umocnienia i zachęty do podejmowania kolejnych przedsięwzięć - dla rodziny i przez rodzinę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzierżoniów. Niebieski Wojownik u Królowej Różańca Świętego

2025-10-05 20:23

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

bp Stefan Regmunt

Dzierżoniów

ks. Zygmunt Kokoszka

Niepokalana Królowa Różańca Świętego

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

Bp Stefan Regmunt podczas instalacji figury św. Michała Archanioła w Dzierżoniowie

W parafii Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie odpust ku czci patronki stał się nie tylko świętem modlitwy i wdzięczności, ale także momentem duchowego umocnienia, gdy wspólnota parafialna powierzyła się opiece św. Michała Archanioła.

W niedzielę 5 października, poprzedzającą wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, w Dzierżoniowie odbyły się uroczystości odpustowe. To szczególne wydarzenie zgromadziło parafian i gości w kościele na Skałkach, gdzie Mszy świętej przewodniczył bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Bartolo Longo nie od zawsze był święty!

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Bartolo Longo

Archiwum Sanktuarium w Pompejach

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Każdy grzesznik, nawet najbardziej upadły, może znaleźć ocalenie w Różańcu – tę myśl zapisał bł. Bartolo Longo

Dobrze znany scenariusz: pobożny syn wyjeżdża na studia, wpada w złe towarzystwo, oddala się od Boga i popełnia błędy. Najczęściej jednak nie osiągają one takich rozmiarów jak w przypadku Bartolo Longo, który przez lata żył jako satanistyczny kapłan.

Jak wielu świętych, Bartolo wychował się w gorliwej, katolickiej rodzinie. Pobożni rodzice z południowych Włoch, dr Bartolomeo Longo i Antonina Luparelli, codziennie odmawiali Różaniec. W 1851 r. mając zaledwie 10 lat, chłopiec stracił ojca. Był to przełomowy moment w życiu młodego Włocha. Od tego tragicznego wydarzenia Bartolo coraz bardziej oddalał się od wiary katolickiej. Rozpoczynając studia prawnicze na uniwersytecie w Neapolu, pod wpływem m.in. profesorów dołączył do antyklerykalnego ruchu.
CZYTAJ DALEJ

Nagroda Nobla z medycyny przyznana. Podzieli się nią troje naukowców

2025-10-06 11:48

[ TEMATY ]

nagroda Nobla

medycyna

Adobe Stock

Troje naukowców - Mary E. Brunkow, Fred Ramsdell i Shimon Sakaguchi - otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycia dotyczące nabywania tzw. immunotolerancji obwodowej.

Jak uzasadnił Komitet Noblowski, tegoroczni laureaci „zidentyfikowali komórki będące strażnikami układu immunologicznego - regulatorowe limfocyty T, dzięki czemu położyli podwaliny dla nowej dziedziny badań”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję