Reklama

Polska

Lednica: papież Franciszek przemówi do młodych podczas tegorocznego spotkania

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

Lednica

Magdalena Niebudek

Z Watykanu dotarła dziś do dominikanina o. Jana Góry informacja o tym, że Ojciec Święty Franciszek wystosuje specjalne przesłanie do młodzieży, która 1 czerwca przybędzie na XVII Spotkanie Młodych na Lednicy. W odpowiedzi na tą radosną wiadomość, młodzież lednicka wysłała do papieża prezent, który już jutro trafi do jego rąk.

W wysłanej dziś do Ojca Świętego paczce znajdują się tegoroczne symbole lednickie: stuła i łyżeczka, a także m.in. krzyż lednicki, srebrny pierścień i talenty lednickie oraz płyta z Tango Francesco, piosenką, która powstała z inspiracji postacią nowego papieża. O. Jan Góra dołączył także do niej list, który napisał do papieża Franciszka.

Reklama

Jak wyjaśnia o. Góra w rozmowie z KAI, starania o to, aby papież wystosował specjalne przesłanie do młodzieży, podjął zaraz po zakończeniu ostatniego konklawe. Wysłał wówczas do Ojca Świętego list z zaproszeniem na Lednicę oraz krótkim przedstawieniem historii spotkań. „To wspaniałe, że Lednica utrzymuje swój papieski charakter” – komentuje o. Góra dzisiejszą informacje z Watykanu. Dla Ruchu Lednickiego jest ona szczególnie ważna, bowiem pokazuje, że po Janie Pawle II i Benedykcie XVI, kolejny papież pamięta o Lednicy.

Ojciec Święty Franciszek słowo skierowane do młodych nagra 29 maja. Od razu zostanie ono przetłumaczone na język polski. W formie przekazu multimedialnego zostanie odtworzone 1 czerwca na Polach Lednickich w wieczornej części spotkania, po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.

Przygotowania do tegorocznej Lednicy wkraczają już w ostatnią fazę. Od poniedziałku 27 maja na Pola Lednickie zaczną przyjeżdżać wolontariusze, którzy będą budować infrastrukturę. Gotowy jest także śpiewnik dla uczestników.

Reklama

Tegoroczne Spotkanie Młodych na Lednicy oficjalne rozpocznie się 1 czerwca o godz. 17. Pola Lednickie otwarte jednak zostaną już o godz. 8 rano, a od godz. 10 młodzi ludzie będą mogli przystąpić do spowiedzi. W ciągu dnia wygłoszone zostaną konferencje oraz świadectwa o ojcostwie, natomiast o godz. 16 słowo skieruje do uczestników o. Jan Góra.

Postacią, którą organizatorzy pragną w tym roku szczególnie przybliżyć uczestnikom, jest bł. Edmund Bojanowski, twórca ochronek dla dzieci. Pomogą w tym siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, założonego przez tego błogosławionego. Federacja Zgromadzeń Sióstr Służebniczek złożyła niedawno w Sejmie wniosek o ustanowienie roku 2014 rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego w 200. rocznicę jego urodzin.

Centralnym punktem spotkania lednickiego będzie Msza św. sprawowana o godz. 19, podczas której homilię wygłosi bp Grzegorz Ryś. Nocą, po adoracji Najświętszego Sakramentu i akcie wyboru Chrystusa, młodzi przejdą przez Bramą III Tysiąclecia.

Wszystkie spotkania odbywające się w ciągu roku na Polach Lednickich organizuje Wspólnota Lednica 2000 działająca przy klasztorze ojców Dominikanów w Poznaniu. Oprócz Spotkania Młodych są to Lednica Dzieci, Lednica Seniora oraz Lednica Motocyklisty oraz letnie rekolekcje i co weekendowe spotkania w ramach Uniwersytetu Wiary.

2013-05-23 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież chce stanowczej walki z nadużyciami duchownych

[ TEMATY ]

papież

ksiądz

Franciszek

BOŻENA SZTAJNER

Ojciec Święty polecił, aby Kongregacja Nauki Wiary zdecydowanie działała w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec nieletnich. Poinformowano o tym po dzisiejszej audiencji udzielonej przez papieża prefektowi tej dykasterii, abp Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Co Wam smakowało? Wszystko!

2021-09-19 14:08

Marzena Cyfert

VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową odbył się 18 września w Kruszynie. Degustacja kresowych dań, spotkanie biesiadne przy dźwiękach muzyki kresowej, poczęstunek zorganizowany przez mieszkańców Kruszyny to główne punkty spotkania w sobotnie popołudnie.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 23 konkursowych potraw w kilku kategoriach. Oceniło je profesjonalne jury, składające się z dwóch komisji konkursowych. W tym czasie można było spróbować specjałów przygotowanych przez panie z Kruszyny. Po ocenie jury zebrani mogli również spróbować potraw konkursowych. Uwagę zwracał nie tylko smak, ale również piękny i oryginalny sposób podania każdej potrawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję