Reklama

Czas „Eutrapelii”

„Eutrapelia” w patriotycznym duchu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa X Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Uczestniczy w nim młodzież 35 szkół ponadgimnazjalnych z całej diecezji sandomierskiej, przygotowując programy o treści narodowo-patriotycznej. Prezentacjom różnorodnych form artystycznej wypowiedzi w obecności kapituły festiwalowej towarzyszy modlitwa i dyskusja. - Jestem pod wielkim wrażeniem dojrzałości młodych ludzi - mówi Ewa Sęk, inicjatorka przedsięwzięcia, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka” im. św. Jadwigi Królowej w Racławicach.
Tegoroczna edycja festiwalu przebiega pod hasłem „Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem”. Jego celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na wartości chrześcijańskie i patriotyczne. Jubileuszowa „Eutrapelia” została zainaugurowana w listopadzie, a teraz odbywają się artystyczne prezentacje w szkołach. Przygotowali je uczniowie ze Staszowa, Zawichostu, Stalowej Woli, Sandomierza, Janowa Lubelskiego, Tarnobrzega, Opatowa, Nowej Dęby, Niska, Rudnika nad Sanem, Ulanowa, Klimontowa, Wólki Gościeradowskiej, Koprzywnicy, Zaklikowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Szewnej i Modliborzyc. - Te działania wpisują się w rządowy program „Patriotyzm jutra”, którego zostaliśmy laureatem - informuje Ewa Sęk.
Młodzież podejmuje różnorodne tematy, świadczące o poważnym podchodzeniu do życia i poszukiwaniu swojego miejsca w polskim społeczeństwie. Przykładowe to: „Wiara ojców naszych”, „Myśląc ojczyzna”, „Jan Paweł II - syn narodu polskiego”, „Moje Westerplatte dziś - nie wolno mi zdezerterować”. Prezentacje stają się okazją do zadawania fundamentalnych pytań o to, czym jest miłość, wolność, przyjaźń, zbawienie. Są świadectwem myślenia kategoriami wartości narodowych i dbałości o dziedzictwo ojczystej kultury.
Podczas spotkań kapituły festiwalowej z młodzieżą dochodzi do interesujących rozmów. Owe dyskusje pozawalają wysnuć wniosek, że tendencja do wyjeżdżania młodych ludzi z Polski zostanie zahamowana. Uczniowie stwierdzają bowiem, że pragną budować swoją przyszłość w ojczyźnie.
„Eutrapelię” zakończy finał w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. W spotkaniu, które odbędzie się 6 czerwca, weźmie udział około 50 delegacji szkół i wielu gości. Mszy św., sprawowanej na Placu Piłsudskiego o godz. 9.30, będzie przewodniczył bp Andrzej Dzięga, główny patron festiwalu. Po zakończeniu modlitwy - w sali widowiskowej MDK - zostaną zaprezentowane przedstawienia o tematyce patriotycznej, przewidziano także czas na agapę. - Będzie to nasze wspólne świętowanie po polsku - podkreśla Ewa Sęk.

Reklama

Piotr Jackowski

Stalowa Wola

Papieskie słowa o właściwym wykorzystywaniu wolności w życiu młodych ludzi towarzyszyły zamyśleniu, w jakie wprowadzona została publiczność stalowowolskiego Liceum im. KEN, którego uczniowie zaprezentowali program „Jan Paweł II - Karol Wojtyła - syn polskiego narodu”.
Kapitule „Eutrapelii” towarzyszyli: proboszcz ks. Edward Madej, ks. Augustyn Łyko, ks. Józef Sałek, Sylwia Węglińska - katechetka tutejszej szkoły, Mariusz Potasz - dyrektor Liceum, młodzież i nauczyciele. Zaprezentowano również wystawę prac plastycznych, której tematem była postać i dzieło Jana Pawła II. Ks. Andrzej Jakóbczak podkreślał, że słowa Wielkiego Papieża mogą pomóc młodzieży we właściwym kształtowaniu i przeżywaniu swojego życia. Ciekawostką stalowowolskiego spotkania, które miało miejsce 17 kwietnia br., był konkurs poetycki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakub Kowalski

Zespół Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego rozpoczął udział w Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” 10 lat temu. Dyrektor Danuta Polańska i Grażyna Matuła od 1. edycji zgłaszają udział swojej szkoły.
Pieśń „Bogurodzica” i slajdy z 2 kwietnia 2005 r. rozpoczęły prezentację. Młodzież poprzez recytacje, zdjęcia i filmy, muzykę Chopina przybliżyła biografię naszego wielkiego Rodaka. Wspólny śpiew „Barki” zakończył bogatą w środki wyrazu i różne formy prezentację, przygotowaną przez Renatę Pyjor, ks. Kazimierza Sagana i Dorotę Wdowiak. Kapitule Festiwalu przewodniczył ks. Jerzy Warchoł, który pogłębił refleksje nad Ojczyzną i nauką oraz twórczością Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania z uwagą wysłuchali także Ewy Kornasiewicz, studentki pedagogiki KUL-u w Stalowej Woli.

Reklama

Ewa Sęk

Janów Lubelski

20 kwietnia br. w janowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w pierwszej sztuce, pt. „Moje Westerplatte dziś, nie wolno mi zdezerterować”, młodzież przedstawiła rozterki współczesnego licealisty w kwestii wyboru dobra i zła. W drugiej części, zatytułowanej „Otwórz swój skarbiec - modlitwy za Ojczyznę”, młodzież recytowała teksty modlitw za Ojczyznę i rządzących, które zostały napisane przez uczniów na katechezie. W trzeciej części została przybliżona postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, szczególnie jego ogromny wkład w obronę wiary i Kościoła. Prezentowane teksty były przeplatane pieśniami, wykonywanymi przez szkolny chór, pod kierunkiem Urszuli Wiechnik. Gośćmi specjalnymi spotkania były siostry Natalia i Iryna Jewtuszok z Ukrainy, które śpiewały polskie pieśni patriotyczne przy akompaniamencie bandur.
Na zakończenie kapituła Festiwalu pogratulowała uczestnikom oraz osobom uczącym religii: s. Aurelii Leszczyńskiej, Elżbiecie Tylus i ks. Grzegorzowi Marzec, którzy po raz kolejny przygotowali janowskie „Eutrapelia”.

Ks. Grzegorz Marzec

Sandomierz

Montaż poetycko-refleksyjny, „Maryja w kulcie narodu polskiego”, oraz prace plastyczne w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu oceniła 18 kwietnia kapituła Festiwalu. Program artystyczny zaprezentowany w sandomierskiej bazylice katedralnej stał się modlitewną refleksją pełną poetycznego wyrazu, śpiewu pieśni maryjnych, autentycznych świadectw spotkań młodzieży z Maryją, a wreszcie symbolicznego obrazu. Uczniowie przybliżyli zgromadzonej publiczności prawdę o związaniu narodu polskiego z Matką Bożą. - To kochające serce Matki na przestrzeni wieków nigdy nas, Polaków, nie zawiodło. Dzisiaj pełni wdzięczności za tę nieustanną opiekę, w prastarej świątyni, w katedrze pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, chcemy złożyć Jej hołd pełen szczerego, dziecięcego przywiązania - powiedziała s. Agnieszka Szymańska, reżyser programu. Wicedyrektor szkoły Bogusława Chruściel życzyła młodzieży, aby zaprezentowane wartości niosła w swoje codzienne życie. Inscenizacji towarzyszyła wystawa prac plastycznych.
Prezentacja została przygotowana pod kierunkiem s. Agnieszki Szymańskiej i ks. Dariusza Woźniczki.

Reklama

Ks. Dariusz Woźniczka

Zawichost

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zawichoście swój debiut w Festiwalu rozpoczął Mszą św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, celebrowaną przez ks. Pawła Małka, z homilią ks. Marka Rusaka. Oprawę Eucharystii przygotowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem Magdaleny Krawczyńskiej i proboszcza ks. Marka Rusaka. Po Mszy św. kapituła Festiwalu wraz z zaproszonymi gośćmi - burmistrzem Miasta Andrzejem Iskrą, dyrekcją w osobach Anny Żak i Anny Strugarskiej oraz gronem pedagogicznym udała się do szkoły, gdzie była uczestnikiem spektaklu teatralnego pt. „Wiara ojców naszych” z dedykacją dla biskupa seniora Wacława Świerzawskiego. Program bogaty w formy wokalno-muzyczne i poezję zainspirowany został przez s. Elżbietę Wrzała ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.

Ewa Sęk

Tarnobrzeg

Młodzież tarnobrzeskiego ZSP nr 1 im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła „Proroka”. Na jubileuszową edycję o patriotycznym temacie Beata Rodzeń wraz z młodzieżą wybrała refleksje nad miłością, przyjaźnią, pracą, modlitwą, religią, bólem, śmiercią, małżeństwem.
Kapitułę Festiwalu, której towarzyszli senator Janina Sagatowska i ks. Grzegorz Miszczak - diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, powitał w murach szkoły dyrektor Tadeusz Nowak. Największą pochwałą dla talentu młodzieży były słowa Senator, która życzyłaby sobie, „aby ten spektakl można było obejrzeć w telewizji”.

Andrzej Zych

Staszów

„Narysuję dla Ciebie aniołka” - taki program poetycko-muzyczny zaprezentowała staszowska młodzież na deskach Domu Kultury, w niedzielę 15 kwietnia. Każdy chciał być aniołem dla innych - potwierdziła to aukcja prac plastycznych, w taki sposób anioły ze staszowskiego Liceum zapragnęły pomóc dzieciom, objętym opieką Bractwa św. Anny, w wakacyjnym odpoczynku.
Kapituła „Eutrapelii” stwierdziła, że możliwości anielskie drzemią w tylu sercach i trzeba je budzić. Z dumą obserwowali swoją uzdolnioną młodzież Jolanta Zdrojkowska - dyrektor Liceum w Staszowie, Maria Żmuda - przygotowująca program i ks. Sławomir Chrost - katecheta.

Jakub Kowalski

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

święty

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Święty Atanazy urodził się w pobożnej rodzinie najprawdopodobniej w Aleksandrii, będącej jednym z największych miast Cesarstwa Rzymskiego. Jako młodzieniec udał się do pustelni, gdzie rozwijał swoją duchowość pod opieką św. Antoniego. Dorastał w cieniu prześladowań chrześcijan. Poprzez obserwowanie męstwa i odwagi męczenników, sam nabrał chartu w obronie tego, co najcenniejsze – wiary. Jak się wkrótce okazało, ta cecha pozwoliła mu stać się obrońcą wiary, gdy herezja Ariusza zaczęła zdobywać popularność na dworze cesarskim.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

KEP

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Wśród najważniejszych podejmowanych tematów są kwestie wynikające z relacji Kościół - państwo dotyczące nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. W czasie obrad przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial przedstawi aktualny stan prac Zespołu Roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole oraz relację ze spotkania 24 kwietnia Zespołu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję