Reklama

Sztuka

Teatr i nie tylko

[ TEMATY ]

teatr

Michał Jarząb

Duszpasterze pracujący z młodzieżą sięgają po teatr jako narzędzie ewangelizacyjne. Sztuka otwiera młodzież, poszerza ich horyzonty, daje możliwość wyrażenia siebie, własnych przeżyć i emocji, ale i rozwija duchowo. W Łopusznie młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży mają już za sobą udane przedsięwzięcia pod opieką ks. Dariusza Węgrzyna - wikariusza od roku pracującego w parafii. Wspólnie robią nie tylko teatr.

- Miałem pewne opory. Nie planowałem takich inicjatyw, tym bardziej że w Seminarium kieleckim jako alumn, nie uczestniczyłem w pracach Koła Teatralnego. Jednak ks. proboszcz Jakusik namawiał mnie, bym spróbował i tak długo przekonywał, aż się zgodziłem. Potem miałem u niego wsparcie na każdym etapie prac - przyznaje ks. Darek.

Reklama

Zaczęło się od spektaklu „Tajemnica Eucharystii” , zaprezentowanego w Wielki Czwartego i Dzień Kapłański. W duże, jak na parafialne warunki przedsięwzięcie, zaangażowano aż pięćdziesięciu aktorów. Była to młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Łopuszna zrzeszona w KSM oraz dzieci z Koła Teatralnego ze SP. Na kanwie pięknej muzyki, aktorzy zainscenizowali Mszę świętą. - Dopóki nie było tego połączenia między grą a przeżyciem duchowym, aktorom było trudno. Kiedy wyjaśniłem młodzieży znaczenie i głębię pewnych symboli, tego co się na ołtarzu w danym momencie dzieje, wszystko się zmieniło - powiedział. Podczas przedstawienia cały kościół był wypełniony. Ludzie byli wzruszeni i bardzo przeżywali spektakl. - Po zakończeniu odbierałem sygnały od młodych i starszych, że dzięki naszej sztuce bardziej zrozumieli tajemnicę Eucharystii - mówił.

Na kolejne spektakle nie trzeba było długo czekać w wielkim Tygodniu parafianie mogli obejrzeć KSM w działaniu w sztuce „Oskarżenie Nieśmiertelnego”. Ks. darek przyznaje że zainspirowała go sztuka teatru młodzieżowego z Bodzentyna, którą widział wcześniej. Była to współczesna interpretacja sądu nad Prawdą autorstwa Anny Krogulskiej. Było jak w prawdziwym współczesnym sądzie. Sędzia, prokurator, adwokat, świadkowie. - Dziś bardzo często ludzie wydają sądy, nie zawsze one oddają rzeczywistość, są zgodne z prawdą. W pewnym momencie człowiek broni swego, ale stoi przeciw prawdzie - tłumaczył.

Próby trwające dwa miesiące odbywały się dwa razy w tygodniu, aktorzy ćwiczyli po trzy, cztery godziny. Byli ubrani w prawdziwe togi, które przekazała za symboliczną opłatą firma z Wrocławia. Oświetlenie przygotowali parafianie z Bodzentyna, scenografię KSM z Łopuszna. W sztuce brały udział również dzieci z Koła Teatralnego z SP - grające m.in. postaci świętych i błogosławionych. Bardzo pomagała katechetka z SP w Łopusznie i Dobrzeszowie - Joanna Nega-Miśta, która razem z ks. Dariuszem reżyserowała spektakl. Odbiór sztuki był bardzo pozytywny. Pełny kościół, duże emocje, wzruszenie, a na koniec wielkie brawa dla aktorów. Sztuka została pokazana jeszcze raz w Niedzielę Miłosierdzia, obejrzeli ją także klerycy z WSD.

Reklama

Ks. Dariusz podkreślał, że projekty przyniosły wiele dobra. Praca nad spektaklami, ćwiczenie ról, przygotowanie scenografii, muzyki, ustawienie sprzętu, poznawanie warsztatu, pomogły młodzieży i dzieciom bardziej otworzyć się i zintegrować, dały im możliwość wspólnego działania. To doświadczenie wiele ich nauczyło - powiedział.

- Po wszystkim spotkaliśmy się wspólnie, by posmakować sukcesu i ucieszyć się. Byłem z nich dumny, ale myślę że oni z siebie również. Widać było, że konkretna praca, przyniosła konkretne owoce. To daje satysfakcję - mówi ks. Darek.

KSM z Łopuszna widoczne jest w życiu Kościoła także poprzez organizację cotygodniowych adoracji piątkowych w kościele o godz. 19.30. Trwają już od trzech lat. Są pieśni i rozważania. Adoracja kończy się indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdego uczestnika. Zawsze bierze w niej udział przynajmniej trzydzieści osób z parafii. - Jest potrzeba adoracji, trwania przed Najświętszym Sakramentem, KSM umożliwia to ludziom - mówi i podkreśla, że na modlitwie pojawiają się coraz to nowe osoby. - Podziwiam młodych za wytrwałość, bo zawsze mimo że są to osoby studiujące, znajduje się grupa, która dopilnuje przygotowania - chwali młodzież ks. Darek. Ponadto KSM zapewnia oprawę liturgiczną podczas niedzielnych mszy św. zawsze o godz. 16.30. W czasie Niedzieli Palmowej, jutrzni w Wielki Piątek i Liturgii Paschalnej - animuje śpiew. KSM z Łopuszna bierze również udział w diecezjalnych wydarzeniach, niedawno uczestniczyło w Dniu Sportu w Strawczynie. W sobotę, 4 maja KSM z Łopuszna gościło u siebie młodzież z innych parafialnych KSM podczas dnia skupienia. Spotkali się, by wspólnie się modlić i adorować Jezusa. Była też konferencja wspólna zabawa i dyskusja o wakacyjnych planach. Młodzi planują jakiś wyjazd integracyjny, a wcześniej w parafii odbędzie się parafialny piknik, w którego przygotowanie chcą się włączyć. Ks. Darek cieszy się z pracy z młodzieżą, dopinguje ją do działania i docenia jej wysiłki. Podkreśla, że owoce są możliwe dzięki stałej formacji, którą prowadził z młodzieżą także jego poprzednik ks. Tomasz Cieniuch.

2013-05-27 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teatr na Ostrowie

[ TEMATY ]

teatr

teatrnaostrowie.pl

Przedstawienie "Pączkowe drzewo"

Przedstawienie

Swoją działalność we Wrocławiu rozwija - działający przy Radiu Rodzina - „Teatr na Ostrowie”. Powstał z inspiracji Stefana Brzozowskiego i Hanny Grzelak Szafrańskiej po to, by jak mówią twórcy, ludzie zobaczyli sztukę, o której po wyjściu z teatru chcą myśleć, a każdy spektakl był nowym dialogiem z widzami. Spektakle kierowane są do dzieci, młodzieży, rodzin, a także do wyrobionych bywalców teatrów. 15 lutego na Sali Kameralnej przy ul. Katedralnej 4 odbyło się przedstawienie „Pączkowe drzewo”, które podejmuje trudny temat niepełnosprawności wkomponowany w zabawne sytuacje z życia bohaterów i uczy dzieci, że każdy człowiek zasługuje na uwagę i szacunek. - Nasz teatr ma ma edukować, ale i dać chwilę wytchnienia, oderwania od codziennych problemów - mówi Stefan Brzozowski. - Chcielibyśmy, żeby na nasze przedstawienia mogły przychodzić całe rodziny, czując się bezpiecznie, jeśli chodzi o przekazywane tu treści. W teatrach dziś istnieje pewien trend, by zaskakiwać widza wulgaryzmami, nagością, obrzydzaniem narodowych wartości czy katolicyzmu. My proponujemy inny teatr. Więcej o repertuarze, terminach spektakli i samej idei teatru znajdą państwo na stronie www.teatrnaostrowie.pl

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję