Egzotyczne miejsca i odmienne kultury wabią turystów szczególnie w czasie letnim. Znalezienie kościoła katolickiego w wielu krajach, do których udajemy się na wakacyjne wojaże, może sprawić nie lada kłopot. A bywa i tak, że gdy już uczestniczymy w liturgii, jesteśmy zdziwieni zwyczajami lokalnymi, a stąd rodzą się bardzo praktyczne pytania. Może więc pomocne okażą się poniższe wyjaśnienia?
Komunię św. katolik może przyjmować w kościołach obrządków katolickich. Gdy więc trudno znaleźć świątynię rzymskokatolicką, można uczestniczyć w pełny sposób w liturgii sprawowanej np. w cerkwi greckokatolickiej. Inaczej rzecz ma się z Kościołem prawosławnym. Tam przyjąć można Komunię św. tylko w wyjątkowych przypadkach. Odpowiedni przepis prawny głosi: „Ilekroć domaga się tego konieczność lub zaleca prawdziwy pożytek duchowy i jeśli nie zachodzi niebezpieczeństwo błędu lub indyferentyzmu, wolno wiernym, dla których fizycznie lub moralnie jest niemożliwe udanie się do szafarza katolickiego, przyjąć sakrament pokuty, Eucharystii i namaszczenia chorych od szafarzy niekatolickich tego Kościoła, w którym są ważne wymienione sakramenty” (kan. 844, par.2). Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, udział w liturgii protestanckiej nie jest spełnieniem obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nie należy też tam przystępować do Komunii św.
W wielu krajach panują odmienne zwyczaje co do samego sposobu przyjmowania Komunii św. Jak więc ją przyjmować? Najlepiej zachować takie zwyczaje, jakie panują w naszych parafiach, chyba że burzyłoby to w jakiś sposób porządek lokalny. Można więc przyjąć Komunię św. do ust lub na dłoń, można przyjąć ją klęcząc lub w postawie stojącej; ważne, by odbywało się to w myśl zasady przedłożonej przez św. Pawła mieszkańcom Koryntu: „Wszystko niech się odbywa godnie i w należytym porządku” (1Kor 14,40). Nie powinno nas dziwić, że nie zawsze księża są szafarzami Eucharystii. W wielu krajach spotkać możemy diakonów czy osoby świeckie, w tym siostry zakonne, rozdzielające Eucharystię. Wszystkie te osoby są z pewnością odpowiednio przygotowane do pełnionej posługi i mają ku temu uprawnienia od władz duchownych.
Na koniec warto przypomnieć, że obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii spełnić można także w sobotni wieczór.
Msze św. dla cudzoziemców we Wrocławiu
Obcokrajowcy mieszkający i przebywający we Wrocławiu mogą w każdą niedzielę uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej:
- W języku angielskim w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej o godz.17 - celebruje o. Piotr Tymko OFMConv
- W języku niemieckim w kościele Sióstr Jadwiżanek przy ul. Sępa-Szarzyńskiego o godz. 10 - celebruje o. Marian Arndt OFM
Pomóż w rozwoju naszego portalu