Reklama

Polska

Lednica: Prymas Polski do młodzieży

[ TEMATY ]

Lednica

ADAM RAK

„Życzę Wam, abyście z tego spotkania wyjechali ubogaceni i doświadczeni spotkaniem z Bogiem, który jest Ojcem” – napisał Prymas Polski abp Józef Kowalczyk w liście skierowanym do młodych, który odczytano po oficjalnym rozpoczęciu XVII Spotkania Młodych na Lednicy. W swoim liście Prymas wyjaśnił, że nie może uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu na Lednicy ze względu na wizytę duszpasterską w Wielkiej Brytanii. Podkreślił też, że spotkanie młodych wpisuje się m.in. w przeżywany obecnie w Kościele Rok Wiary oraz XXVIII Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w Rio de Janeiro – „niezwykle ważne wydarzenia dla całego Kościoła Powszechnego i dla duszpasterstwa młodzieży”.

„Drodzy Młodzi! Kiedy pochylam się nad tematem ojcostwa, to za każdym razem staje przede mną postać ojca z obrazu Rembrandta. Jest on nierozerwalnie związany z biblijną przypowieścią o Miłosiernym Ojcu” – przyznał abp Kowalczyk zwracając uwagę, że „sercem przypowieści jest postawa ojca w chwili, gdy powraca jego młodszy syn”.

Reklama

Jednak jej punktem kulminacyjnym jest, jak przyznał Prymas, postawa ojca wobec starszego syna, która ukazuje pełny obraz ojca.

„Gdyby przypowieść zakończyła się zaskakującym przyjęciem syna marnotrawnego, nie znalibyśmy jeszcze w pełni tego, kim naprawdę jest ojciec. Wobec Jego wspaniałomyślności dla grzesznika stalibyśmy podzieleni: jedni byliby z tymi, co świętują w środku domu, inni staliby na zewnątrz po stronie obrażonego syna” – wyjaśniał abp Kowalczyk.

Głównym punktem spotkania na Polach Lednickich będzie Eucharystia sprawowana o godz. 19 pod przewodnictwem abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zakończy się ono po godz. 24 wyborem Chrystusa na Pana swojego życia i przejściem młodzieży przez Bramę III Tysiąclecia.

2013-06-01 18:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Oddaję Siebie" - nowa piosenka Siewców Lednicy

[ TEMATY ]

Lednica

YouTube

Każdego roku przez Siewców Lednicy przygotowywana jest piosenka, która towarzyszy uczestnikom Spotkania Lednickiego. Tegoroczny utwór nosi tytuł „Oddaję siebie”. - Śpiewając tę piosenkę chcemy zawierzyć się Matce Bożej tak jak św. Jan Paweł II, którego setne urodziny będziemy obchodzić 18 maja. Chcemy za jego przykładem mówić Maryi „Totus Tuus” – tłumaczą inicjatorzy Lednicy. Utworu można przesłuchać na YouTubie Lednica2000.

W tegorocznym spotkaniu młodych można uczestniczyć online. Jak co roku będzie można zobaczyć przygotowany na tę okazję fishmob. - Gromadzi on młodzież i nie tylko w różnych miastach Polski na tańcach lednickich. Fishmob odbywa się co roku w niedzielę w okolicach dnia urodzin św. Jana Pawła II. W tym roku zapraszamy na fishmoba w wersji online na naszym kanale YouTube Lednica2000 – zachęcają organizatorzy. Transmisja z Pól Lednickich rozpocznie się w niedziele, 17 maja o godzinie 14:55.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję