Reklama

Odszedł nasz Przyjaciel

Niedziela łódzka 34/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątego sierpnia br. w paryskim szpitalu sióstr lazarystek zmarł w wieku 80 lat emerytowany arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Aaron Lustiger. Od dłuższego czasu ciężko chorował, w szpitalu przebywał od 23 kwietnia.
Kardynał Jean-Marie Lustiger uważany był przez lata za najwybitniejszą postać francuskiego Kościoła katolickiego i jedną z najbardziej znaczących osobistości w Kościele powszechnym. Nam był bliski szczególnie z dwóch powodów - korzeni rodzinnych tkwiących w polskiej ziemi i bardzo bliskich, wręcz przyjaznych stosunków, jakie łączyły go przez wiele lat z Janem Pawłem II.
Kardynał Jean-Marie Lustiger był także naszym gościem w Łodzi. 28 sierpnia 2005 r. wziął udział w obchodach 61. rocznicy likwidacji łódzkiego getta. W tym samym dniu celebrował Mszę św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na placu Kościelnym w Łodzi. Ksiądz Kardynał był też na terenie stacji Radegast, miejsca skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady.
Choć przyszły Kardynał urodził się 17 września 1926 r. w Paryżu, pochodził z rodziny polskich Żydów. Jego ojciec wyemigrował z Będzina w 1917 r., aby ostatecznie osiedlić się w Paryżu. W 1925 r. poślubił Gizelę. Lustigerowie mieli dwoje dzieci: Aarona i Arletę.
Podczas II wojny światowej jego matka zginęła w 1943 r. w Auschwitz. Młody Aaron Lustiger znalazł opiekę u katolickiej rodziny. 25 sierpnia 1940 r., w kaplicy biskupiej w Orleanie, 14-letni Aaron i jego o cztery lata młodsza siostra przyjęli chrzest. Aaron przybrał imię Jean-Marie.
Postanowił tak, ponieważ był pod wrażeniem silnej wiary swoich katolickich przybranych rodziców. Zawsze jednak podkreślał: „Urodziłem się jako Żyd i jestem nim nadal. Dla mnie powołaniem Izraela jest niesienie światła poganom. Taka jest moja nadzieja i wierzę, że właśnie chrześcijaństwo jest wypełnieniem tej misji”. Droga młodego Lustigera do kapłaństwa pozostaje Bożą tajemnicą. Po ukończeniu liceum im. Montaigne’a w Paryżu oraz liceum Pothier w Orleanie przez rok pracował jako mechanik w południowej Francji. Lata studiów na paryskiej Sorbonie ukształtowały przyszłego Kardynała intelektualnie, Seminarium w Issy-les-Moulineaux duchowo, a praca w duszpasterstwie akademickim (Centre Richelieu przy Sorbonie) przez pierwszych 15 lat kapłaństwa pozwoliły bardzo blisko zetknąć się z problemami współczesnej cywilizacji miejskiej.
Na Sorbonie studiował filologię i filozofię, w Seminarium Duchownym będącym wydziałem paryskiego Instytutu Katolickiego - teologię. Święcenia kapłańskie otrzymał 17 kwietnia 1954 r. w wieku 27 lat. Od początku kapłaństwa pragnął w zlaicyzowanej Francji przywracać wiarę i ewangelizować ludzi. W latach 1959-1969 był dyrektorem centrum im. Richelieu, poświęcając się duszpasterstwu studentów. W 1969 r. ks. Lustiger został proboszczem parafii pw. św. Joanny de Chantal na obrzeżach Paryża. Wkrótce sławne stały się jego kazania. Powierzał odpowiedzialne zadania duszpasterskie osobom świeckim, szczególnie w zakresie katechezy. Troszczył się o formację dorosłych.
Postulował, by Kościół zajął się intelektualistami i ludźmi kultury, by ci, którzy kształtują umysły mogli pociągnąć za sobą innych. 10 listopada 1979 r. został mianowany biskupem ordynariuszem Orleanu. 18 grudnia 1979 r. przyjął sakrę biskupią z rąk kard. Marty w obecności nuncjusza apostolskiego Angelo Felici i 17 biskupów, a już niespełna 2 lata później, 2 lutego 1981 r., został arcybiskupem Paryża.
Jesteś owocem modlitw Ojca Świętego” - powiedział sekretarz papieża, do Jean-Marie Lustigera, gdy ten został arcybiskupem Paryża. Francja została całkowicie zaskoczona tym wyborem. Jako arcybiskup Paryża kard. Lustiger zasłynął jako autor wielu pionierskich inicjatyw. Należą do nich powołanie diecezjalnej rozgłośni Radio Notre Dame oraz jedynej do dziś we Francji kablowej telewizji „KTO”. Zmienił formację kleryków w paryskim seminarium, wprowadzając przedformacyjny rok dla „rozeznania swojego powołania i pogłębienia wiary”. Chciał, by klerycy od najwcześniejszych lat poznawali codzienne życie parafii. Utworzył szkołę katedralną dla świeckich, służącą pogłębianiu chrześcijańskiej formacji ludzi pełniących odpowiedzialne funkcje w publicznym życiu Francji.
Do inicjatyw kard. Lustigera należały „misje miejskie”, które odbywają się na ulicach i w świątyniach miasta w tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych. Skierowane są one głównie do paryżan stojących z dala od Kościoła.
2 lutego 1983 r. Papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. 15 czerwca 1995 r. został wybrany na miejsce kard. Alberta Decourtray (który zmarł w 1994 r.) w poczet członków Akademii Francuskiej. 11 lutego 2005 r. ze względu na stan zdrowia Ksiądz Kardynał zrezygnował z kierowania diecezją.
Kard. Lustiger angażował się w działania na rzecz rechrystianizacji Europy. Uczestniczył w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, był członkiem sekretariatu generalnego Synodu. Na początku lat 90., podczas sesji specjalnej, poświęconej Kościołowi europejskiemu, pełnił funkcję prezydenta-delegata; brał również udział w II sesji specjalnej dla Kościoła europejskiego (1999).
Francuski Kardynał był uważany za osobę bardzo bliską Janowi Pawłowi II. Wielokrotnie pełnił funkcję osobistego wysłannika i doradcy, towarzyszył licznym papieskim podróżom (w tym do Polski - w 1983 r. razem z Papieżem i w styczniu 2005 r. - reprezentując go na uroczystościach 60-lecia wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau). Był także orędownikiem dialogu z judaizmem. Często powtarzał, że Izrael jest korzeniem, na którym został zaszczepiony Kościół i dawał wyraz marzeniu, że kiedyś obie religie bardzo się do siebie zbliżą. Był autorem wielu książek, niektóre zostały wydane w Polsce.
Zmarł 5 sierpnia 2007 r. na chorobę nowotworową w szpitalu Maison Médicale Jeanne-Garnier w Paryżu. Jego ciało zostało wystawione w katedrze Notre Dame w Paryżu do 9 sierpnia. Wierni żegnali swojego pasterza w tej sławnej katedrze 10 sierpnia 2007 r.
„Królestwo Boże jest przedmiotem Nadziei. Oczekiwanie Królestwa jest światłem obecnym w historii, która nam się tak czy tak wymyka. (...) Chociaż zamysł Boga ukazuje mi się jako najwyższy akt miłości wobec wszystkich ludzi, pozostaje on tajemnicą, której nie potrafię uchwycić (...)” Oczekiwanie Królestwa Bożego jest oddaniem siebie w ręce Kogoś większego” - napisał w wywiadzie rzece zatytułowanym „Wybór Boga”. Dzisiaj kard. Jean-Marie Lustiger jest już całkowicie w tych rękach. Na pewno rozumie więcej z „tajemnicy miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

[ TEMATY ]

szkoła

pixabay.com

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję