Reklama

Piotrkowianie już wrócili

Niedziela łódzka 34/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Z Maryją wierni powołaniu” odbyła się w dniach od 11-19 lipca br. 138. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę, której kierownikiem był ks. Krzysztof Nowak z parafii św. Jakuba. Pątnicy wyruszyli z parafii farnej w pięciu grupach, prowadzeni przez kapłanów: ks. Janusza Banachowskiego, wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego (I); ks. kan. Remigiusza Wysockiego, proboszcza parafii św. Alberta Chmielowskiego (II); ks. Arkadiusza Lechowskiego, wikariusza parafii Najświętszego Serca Jezusowego (III); ks. Remigiusza Kalskiego SJ (IV). Ks. dziekan Stanisław Socha przewodził V grupie duchowej. Znalazło się w niej wielu „starych pielgrzymów”, którzy wielokrotnie pielgrzymowali do Matki Bożej Jasnogórskiej, ale ze względu na zły stan zdrowia, brak urlopu, bądź funduszy tym razem nie mogli wyruszyć na szlak. Łącznie pielgrzymowało 710 pątników, którzy rekrutowali się z różnych parafii Piotrkowa i okolic.
W czasie pielgrzymki pątnicy obejmowali swą modlitwą Kościół powszechny, Ojca Świętego Benedykta XVI i ojczyznę, a w sposób szczególny archidiecezję łódzką, jej biskupów, wspólnoty parafialne, duszpasterzy, a także łódzkie Seminarium Duchowne oraz wszystkich, którzy przyjmowali pielgrzymów pod swój dach. Na szlaku pamiętano w modlitwie także o pielgrzymach duchowych.
Program duszpasterski pielgrzymki był związany z następującymi doniosłymi wydarzeniami: 50. rocznicą rozpoczęcia Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski i peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej we wszystkich parafiach w Polsce; 20. rocznicą pobytu sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II w Łodzi; 70. rocznicą śmierci Wincenty Jaroszewskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego; 790-leciem nadania praw miejskich Piotrkowa Trybunalskiego; Ustanowieniem Matki Bożej Trybunalskiej Patronką Polskich Parlamentarzystów oraz obchodami Roku Biskupa Michała Klepacza. Wydarzenia te stanowiły kanwę porannych katechez, przygotowanych przez kierownika pielgrzymki a następnie głoszonych przez duszpasterzy we własnych grupach. Przewodnicy grup przygotowali także konferencje, których tematem były różne aspekty powołania człowieka.
Po 4 dniach drogi, w deszczu i w upale, pątnicy dotarli pod szczyt jasnogórski. Tego samego wieczoru wszyscy uczestniczyli w Apelu w Kaplicy Matki Bożej, podczas którego kierownik ks. Krzysztof Nowak powiedział: „Tam gdzie jest matka, tam zawsze dziecko znajdzie swój dom. Znajdzie ciepło, miłość, zrozumienie, wparcie, dobrą radę i pomoc, jak żyć. W ten sobotni wieczór spoglądamy Matko na Ciebie i na Twojego Syna z miłością i z nadzieją.”
Nazajutrz bp Ireneusz Pękalski przewodniczył Mszy św. dla piotrkowian. W homilii sufragan łódzki powiedział m.in. „Tutaj w szkole Maryi uczymy się naśladować Jezusa. Ona żąda od nas wierności i całkowitego oddania się Bogu. Wierności między małżeństwami, wierności w szkole i wszędzie tam gdzie my jako chrześcijanie przebywamy”. Po Mszy św. pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej przygotowanej przez piotrkowskich samorządowców, na czele z prezydentem Krzysztofem Chojniakiem. Po południu pątnicy udali się na Koronkę do Doliny Miłosierdzia Bożego. 16 lipca pielgrzymi wzięli udział w uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej z Góry Karmel.
W drodze powrotnej, podczas tzw. „pogodnego wieczoru” w Kamieńsku, Ksiądz Kierownik podziękował swoim współpracownikom i pątnikom, podkreślając doskonałą pracę pielgrzymkowej służby porządkowej. Wyraził także wdzięczność gospodarzom, którzy na całej 200 kilometrowej trasie życzliwie przyjmowali uczestników pielgrzymki, mimo trudnej sytuacji materialnej wielu rodzin.
22 lipca o godz. 11.30 w kościele farnym Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego zakończono 138. Pieszą Piotrkowską Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Piesze pielgrzymowanie cieszy się zainteresowaniem wielu młodych ludzi naszego miasta, dlatego, mimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych, trzeba dołożyć starań, aby utrzymać i rozwijać tę formę rekolekcji w drodze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Mieszkańcy Taorminy żądają prawa do snu i nie chcą wyrzucać śmieci nocą

2025-09-02 07:16

[ TEMATY ]

śmieci

Sycylia

Agata Kowalska

Taormina, Sycylia

Taormina, Sycylia

Mieszkańcy Taorminy na Sycylii domagają się prawa do snu. Apelując o to do burmistrza protestują przeciwko jego rozporządzeniu, na mocy którego w historycznym centrum mogą wyrzucać śmieci tylko w godzinach od 1.30 w nocy do 5 rano. Ludzie pytają: „mamy chodzić w nocy ze śmieciami zamiast spać”?

Informując o rozporządzeniu burmistrza Cateno De Luki włoskie media podkreśliły, że „skazał mieszkańców na bezsenne noce”. W dokumencie podkreślił, że śmieci należy wyrzucać lub wystawiać przed domem do zabrania przez służby komunalne „ani minuty wcześniej, ani minuty później” niż w wyznaczonych godzinach.
CZYTAJ DALEJ

Po informacjach medialnych ws. ks. Chmielewskiego prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura Rejonowa w Słupcy prowadzi śledztwo ws. nadużycia stosunku zależności, które dotyczy ks. Dominika Chmielewskiego – przekazał PAP prok. Piotr Wrzesiński. Chodzi o informacje medialne dotyczące relacji pomiędzy salezjaninem a jedną z uczestniczek jego rekolekcji.

Jak przekazał PAP Wrzesiński, śledztwo prowadzone jest w kierunku art. 199 Kodeksu karnego, który mówi o doprowadzeniu innej osoby do obcowania płciowego, poddania się albo wykonania innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia. Za taki czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
CZYTAJ DALEJ

Dzień Jedności Odnowy

2025-09-07 10:28

Magdalena Lewandowska

Na modlitwie zebrali się członkowie różnych wspólnot Odnowy Archidiecezji Wrocławskiej.

Na modlitwie zebrali się członkowie różnych wspólnot Odnowy Archidiecezji Wrocławskiej.

– Jezus w czasie każdej Eucharystii uwalnia nasze serca mocą swojej miłości. We wspólnocie, która jest darem dla każdego człowieka, rozeznajemy wolę Pana, stajemy się braćmi i siostrami i czynimy swoje serce wolnym – mówił do członków Odnowy bp Jacek Kiciński.

W parafii św. Maksymiliana we Wrocławiu członkowie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przeżywali Dzień Jedności Wspólnot. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego. Wcześniej nauczanie głosił ks. Łukasz Plata, ewangelizator, dr nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej. – Spotkamy się co roku, aby wspólnie się modlić, formować i budować między nami jedność. Byśmy – mimo różnorodności wielu wspólnot – podążali w jednym kierunku – tłumaczy Renata Kopeć, świecki koordynator Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję