Reklama

List Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka z okazji koronacji obrazu Matki Bożej w Bęczkowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani wierni archidiecezji częstochowskiej

W pierwszą niedzielę września oczy nasze zwrócone są w szczególny sposób na dzieci i młodzież. To ona po wakacjach znowu wypełniać będzie sale i dziedzińce szkolne, by zdobywać wiedzę potrzebną do godnego życia, uczyć się mądrości i kształtować swoje człowieczeństwo. Będzie to miało miejsce na wszystkich lekcjach i ćwiczeniach szkolnych, w szczególny sposób na lekcjach religii. Bardzo kochamy dzieci i młodzież i czujemy odpowiedzialność za ich wychowanie dla Boga i ludzi w duchu patriotyzmu. (...) dziś pragnę się zwrócić do Was wszystkich, umiłowani wierni, również do Was, drogie dzieci i kochani młodzi, z serdecznym zaproszeniem na wielką uroczystość koronacji papieską koroną cudownego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, Oblubienicy Ducha Świętego w Bęczkowicach i na Pociesznej Górce. Koronacji dokona Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski w otoczeniu biskupów, kapłanów, alumnów, osób życia konsekrowanego i rzesz wiernych. To wyjątkowo wielka i historyczna uroczystość dla Kościoła częstochowskiego. Tak się składa, że dokładnie 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 290 lat temu włożono diademy papieskie na skronie Matki Bożej z Dzieciątkiem na Jasnej Górze. Po tylu latach, koronować będziemy w siódmym już miejscu archidiecezji wizerunek Matki Najświętszej. W sobotę 8 września, o godz. 9.30 wyruszy procesja ze słynącym łaskami obrazem z Bęczkowic do ołtarza koronacyjnego na Pociesznej Górce, gdzie w czasie Sumy o godz. 11 dokona się ta wielka dla nas ceremonia koronacji.
Wieki na nią czekały. Do Bęczkowic istniejących już w XIII wieku, od XVII wieku podążali pielgrzymi, by się modlić przed cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Obraz słynął łaskami już od 1624 r. Przychodzili do Maryi Matki do Bęczkowic, a potem na Pocieszną Górkę pielgrzymi z daleka i z bliska. Przybywali zwłaszcza na dwa dni Zielonych Świąt. Stąd obraz Matki Bożej Bęczkowickiej będzie czczony pod imieniem Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. Lud Boży doznawał tutaj tak wiele pociechy przed tym świętym obrazem, że całe wzgórze nazwano „Pocieszną Górką”. Obecnie na wzgórzu tym powstała obudowana kapliczkami droga krzyżowa, zbudowana przez wiernych Bęczkowic, pod kierunkiem ks. Andrzeja Banaszka i ojców: Przemysława Lutyńskiego i Henryka Szymańskiego z Instytutu Szensztackiego. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni.
Zaiste, święte i bardzo piękne widowiskowo to miejsce, przygotowane jest również do ćwiczeń duchownych zarówno w dużej świątyni w Bęczkowiczach, jak i w plenerze na wzgórzu. W pięknej kaplicy w kościele w Bęczkowicach czczony jest obraz Maryi Wniebowziętej z XVII wieku, który zostanie ukoronowany, a na Górce Pociesznej również śliczny obraz Niepokalanej z XIX wieku. Naprawdę można się w tym świętym miejscu spotkać z Matką Bożą, dużo wymodlić i co również bardzo ważne, przeżyć głęboko mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Bęczkowice stały się sanktuarium maryjnym i pasyjnym.
Umiłowani wierni z całej archidiecezji, również z okolic Częstochowy, Zawiercia, Myszkowa, Praszki i Wielunia.
Bardzo serdecznie Was zapraszam do Bęczkowic i na Pocieszną Górkę. Najpierw gorąco wzywam do wzięcia udziału w samych uroczystościach koronacyjnych. Sobota jest dniem wolnym od pracy, a dla księży sposobnym, bo nie mają w godzinach dopołudniowych u siebie Mszy św. ani nabożeństw. Proszę się dobrze zorganizować autokarami, samochodami, czy pieszo z pobliskich okolic. Matka Boża Pocieszenia oczekuje na wszystkich. Tak wiele Jej zawdzięczamy, tak bardzo potrzebujemy Jej macierzyńskiej pomocy. Okażmy Jej dziecięce serca, przybądźmy bardzo licznie. Oczywiście, wierni regionu radomszczańskiego powinni szczególnie ochoczo na ten apel odpowiedzieć, ale powtarzam, koronacja jest papieska dla całej archidiecezji, a nawet Polski, a nie tylko dla jednego regionu.
Koronacja to wyjątkowego rodzaju oddawanie czci Maryi. Spełniają się ze szczególną wyrazistością słowa Matki Najświętszej wypowiedziane na progu domu św. Elżbiety, które też odnosimy do Maki Bożej Wniebowziętej:
„Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim.
Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy,
Oto bowiem odtąd błogosławić Mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1, 46-48).
Koronowanie obrazów Matki Bożej na ziemi uzmysławia nam to, że najpiękniejszy człowiek, który nie był Bogiem jak Chrystus, za pokorną służbę, za miłość bezgraniczną do Boga i ludzi, za to, że uwierzyła słowu Bożemu - została wyniesiona przez Boga nad wszystkich ludzi i aniołów. Dzisiejsza Ewangelia bardzo mocno wykazuje, że kto się uniża, będzie wywyższony, a kto się wywyższa, będzie uniżony. Jakże ważna jest pokora wobec Boga i duch służby bliźnim. Wyniesienie Maryi w niebie, czego znakiem diadem na obrazie, nie możemy rozumieć na sposób ludzki, bo królestwo Boże nie jest z tego świata (por. J 18, 16). Matka Najświętsza stała się Królową miłosierdzia w Królestwie Jej Syna i jako Królowa służy nam po macierzyńsku. Uczy nas w ten sposób, że służyć Bogu to znaczy królować. Również my, Jej dzieci, powinniśmy sobie nawzajem służyć w miłości: w życiu zawodowym, środowiskowym, a zwłaszcza rodzinnym. Gdy kochamy, potrafimy służyć. Maryja Matka pięknej miłości, kocha nas i dlatego chętnie nam służy. Uciekajmy się do Niej po pomoc.
Zwracam się również do parafii, rodzin i różnych grup, żeby wpisali sobie do programów pielgrzymowania to nowe miejsce święte. Wyobrażam sobie, że jeszcze w tym roku i w przyszłym, każda parafia nawiedzi to nowe sanktuarium z ukoronowanym obrazem. Zachęcam rodziny i pojedyncze osoby, by tam przychodziły się modlić. Okolica podpiotrkowska, pełna lasów i jezior, sprzyja nie tylko odpoczynkowi, ale i refleksji modlitewnej. Maryja Pocieszenia gotowa jest Wam służyć macierzyńską pociechą. Oblubienica Ducha Świętego Pocieszyciela będzie Wam wypraszać zbawcze pocieszenie i siedem darów Ducha Świętego tak potrzebnych w życiu. Wniebowzięta z Bęczkowic będzie porywała serca nam do nieba i uczyła nas nadziei. Niepokalana z Pociesznej Górki będzie wzywać do walki z grzechem. Potrzebuje Ona jednak z naszej strony otwarcia serca, wiary pokornej i dobrej woli.
Na koniec pragnę Wam powiedzieć umiłowani diecezjanie, że w czasie koronacji na Pociesznej Górce w Bęczkowicach jeszcze raz zawierzę Was Najdobrotliwszej Matce. Przyjdźcie licznie na ten dzień i potem korzystajcie z tego miejsca łaski. Dzieciom, młodzieży, zatroskanym o ich wychowanie rodzicom i nauczycielom z serca błogosławię i oddaję pod opiekę Maryi Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela.
Oddany w Panu

† Stanisław Nowak, Arcybiskup Metropolita Częstochowski

Częstochowa, dnia 30 sierpnia 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

plakat z zaproszeniem

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00 w Katedrze Rzeszowskiej, gdzie podczas Mszy Świętej będziemy mieli okazję uhonorować Złotych Jubilatów sakramentu małżeństwa, którzy razem spędzili już 50 lat. Wszystkie małżeństwa będą miały możliwość odnowienia swoich przyrzeczeń małżeńskich, a także pobłogosławienia dzieci oraz kobiet w stanie błogosławionym.

Po uroczystości religijnej organizatorzy zapraszają wszystkie rodziny na wielkie rodzinne świętowanie do Parku Papieskiego, gdzie czekają liczne atrakcje dla wszystkich uczestników. Pneumatyczne place zabaw dla najmłodszych, strefa zabaw dla dzieci, pokaz i warsztaty ratowania życia oraz koncert zespołu uwielbienia "Gracja" to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowali organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję