Reklama

Świat

Niemcy: w Kolonii rozpoczyna się Kongres Eucharystyczny

[ TEMATY ]

Eucharystia

kongres

Graziako

"W Kongresie Eucharystycznym nie chodzi o nic więcej jak o tajemnice wiary" - powiedział kard. Joachim Meisner na krótko przed jego rozpoczęciem. Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się w Kolonii "wielkie święto wiary" Kościoła katolickiego w Niemczech. Organizatorzy oczekują ok. 50 tys. uczestników. Wśród gości Kongresu, który potrawa do niedzieli 9 czerwca br. będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

"Chodzi o to, aby zachęcić wierzących do dawania świadectwa i aby powiedzieć sobie, co usłyszałem teraz w katechezie, jak zachować to w naszym życiu" - powiedział metropolita Kolonii w rozmowie z niemiecką telewizją ARD. Sam kardynał wygłosi podczas Kongresu dwie wielkie katechezy. "Kościół stoi wobec dowartościowania dwóch pojęć: `zgromadzenia` i `głoszenia`" - zaznaczył niemiecki purpurat i dodał: "Zbieramy się jako rozproszeni, aby czcić Eucharystię, a potem jesteśmy ponownie posłani do świata. Tak dzieje się na przykład w uroczystość Bożego Ciała, którą świętują wszystkie kolońskie parafie wspólnie w katedrze a potem w niedzielę jako małe wspólnoty u siebie" - przypomniał kard. Meisner.

Reklama

Kongres Eucharystyczny zostanie otwarty oficjalnie dzisiaj wieczorem. Organizatorem pięciodniowego wydarzenia jest Konferencja Episkopatu Niemiec a gospodarzem metropolia kolońska. Oczekuje się ok. 50 tys. uczestników. Organizatorzy oczekują, że Kongres powinien się przyczynić do ponownego wzmocnienia wśród wiernych świadomości centralnego znaczenia liturgii, nabożeństwa i mszy św. w życiu chrześcijan i wspólnoty Kościoła. Spotkanie będzie miało również wymiar ekumeniczny.

W wywiadzie dla dziennika "Die Welt" przed Kongresem abp Robert Zollitsch, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec przypomniał, że ze względu na brak kościelnej jedności i rozumienia urzędu nie jest możliwe wspólne sprawowanie Eucharystii katolików i protestantów. Zdaniem abp Zollitsch spotkanie ukaże różnorodność katolickiego życia, w którego centrum stoi Eucharystia.

Natomiast biskup Münster Felix Glenn wskazał, że kongres nie ma tak szerokiego wymiary, jak choćby organizowane co dwa lata zjazdy katolików niemieckich - Katholikentage. Jego zdaniem równocześnie to wielkie wydarzenie jest częścią toczącego się w Niemczech procesu dialogu, w ramach którego Kościół katolicki pragnie przepracowania i oczyszczenia po skandalach nadużyć seksualnych wobec nieletnich. "Oczywiście nie musimy skandali nadużyć w stawiać w centrum każdego wydarzenia. Chodzi o coś więcej, o głębokie religijne oddziaływanie na ludzi, o którym obecnie prawie w ogóle nie myślimy" - powiedział bp Glenn.

Reklama

Kard. Meisner w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA powiedział: "Po strasznych skandalach molestowania seksualnego czułem, że Kościół w Niemczech potrzebuje koniecznie zadumy nad Panem. Osobiście rozmawiałem z wszystkimi ofiarami, o ile było to możliwe. Po spotkaniach pytałem siebie, kto może uzdrowić te zranienia. Ja tego nie mogę. To może zrobić sam Pan. Mamy Go wśród nas w sakramencie ołtarza, w eucharystycznej postaci chleba i wina".

Między rozpoczęciem Kongresu Mszą św. w kolońskim centrum kongresowym, w którym wystawiony będzie duży podświetlany krzyż w środę wieczorem a jago zakończeniem Eucharystią na stadionie Rheinenergie w niedzielę 9 czerwca zaplanowano 800 różnych wydarzeń: obok mszy św., nabożeństw, 80 katechez w zabytkowych kościołach będą się odbywały seminaria i fora dyskusyjne. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze w godzinach wieczornych i nocnych odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. Kongres wzbogaci bogaty program kulturalny: koncerty, wystawy, przedstawienia, projekcje filmów i odczyty.

2013-06-05 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: w przyszłym tygodniu obchody 50-lecia „Populorum progressio”

[ TEMATY ]

Watykan

kongres

Mazur/episkopat.pl

Na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek, 3 i we wtorek, 4 kwietnia odbędzie się w Watykanie Międzynarodowy Kongres „Perspektywy służby na rzecz integralnego rozwoju człowieka: 50 lat od encykliki «Populorum progressio»” – poinformowała Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Celem tej konferencji jest pogłębienie teologiczne, antropologiczne i duszpasterskie tej ważnej encykliki społecznej Pawła VI. W spotkaniu wezmą udział członkowie Papieskich Rad, które zostały włączone w działającą od 1 stycznia b.r. nową dykasterię - „Iustitia et Pax”, „Cor Unum”, Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących oraz Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Ponadto zaproszono przedstawicieli poszczególnych konferencji episkopatów oraz międzynarodowych katolickich organizacji charytatywnych i korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję