W kościele jest cicho i pusto. Tylko w jednym z konfesjonałów siedzi ksiądz w brązowym habicie. To o. Ksawery Knotz, kapucyn, autor popularnych książek o etyce seksualnej. Po drugiej stronie krat konfesjonału klęczy młody mężczyzna. To Szymon Hołownia, dziennikarz, który… zaczyna się spowiadać.
Nie tylko w szafie babuni
Reklama
Ale nie naprawdę. To po prostu scena jednego z programów nowego kanału religijnego religia.tv, który właśnie ruszył na platformie „n”. Pomysł jest niezwykły. Rozmowa, którą na oczach telewidzów prowadzą penitent ze spowiednikiem, dotyczy ludzkiej płciowości. - W czasie aktu seksualnego pomiędzy małżonkami jest obecny Pan Bóg - mówi o. Knotz. I przywołuje opinie małżeństw, które mówią, że to wiele razy odczuwały. Bo tak ważna sfera życia nie może się toczyć poza Bogiem.
- Chcemy przez ten program pokazać, że dziewictwo, czystość, wstrzemięźliwość to pojęcia, na które jest jeszcze miejsce w dzisiejszym świecie i wcale nie trzeba tych pojęć szukać jedynie w szafie babuni - tłumaczy Hołownia. Żeby przybliżyć ludziom nauczanie Kościoła na inne tematy, zaprasza on widzów do innego programu religia.tv „Między sklepami”. - Gdzie Polacy spędzają czas wolny? - pyta. I odpowiada: - W centrum handlowym. Tu toczą się rozmowy o życiu, jest to więc dobre tło do rozmów na każdy temat, także o religii i Kościele. - To ważne, by wychodzić dzisiaj do ludzi tam, gdzie oni są - dopowiada ks. Piotr Prieto, wikariusz regionalny Opus Dei w Polsce, który jest gościem tego programu. - Trzeba iść dzisiaj do katolicyzmu „popularnego”, tylko wtedy możliwe będzie przekazanie prawdy, że moralność seksualna stanowi potencjał, który rozwija. Gdy człowiek to przemyśli, zrozumie, że wiara daje wolność.
Właśnie dlatego talk show „Między sklepami” prowadzony jest w warszawskim centrum handlowym „Złote Tarasy”. Hitem jest udział w programie czołówki polskich muzyków śpiewających pieśni gospel.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Pilśniak, siostra Aniela i inni
Oczywiście „Między sklepami” to nie wszystko. Szefowie kanału w sposób szczególny reklamują program interaktywny „Rozmównica”. Widzowie mogą dzwonić do studia, wysyłać SMS-y i e-maile, których treść jest następnie prezentowana na wizji. W każdym odcinku obecny jest temat wiodący związany z codziennymi ludzkimi problemami, czasem nawiązujący do bieżących wydarzeń. Podejmowane są takie zagadnienia, jak np.: depresja, samotność, rozwód. Gospodarzami są świecki dziennikarz i osoba duchowna.
W „Akademii rodzinnej” widz czuje się gościem sympatycznego, rodzinnego spotkania. Przy stole siedzą: dominikanin o. Mirosław Pilśniak, młode małżeństwo, psycholog. Obok bawią się dzieci. Rozmowa dotyczy kwestii wychowawczych, społecznych, rodzinnych. Program ma charakter warsztatowy. Uczestnicy uczą się praktycznych umiejętności, np. słuchania.
Z kolei w cyklu rozmów „Bez kadzidła” ks. Kazimierz Sowa porusza problemy z życia Kościoła. Zaproszeni goście to m.in.: biskupi, liderzy kościelnej opinii, działacze ruchów hospicyjnych i charytatywnych.
W ramówce znalazł się także program kulinarny. Autorzy wchodzą z kamerą za klauzurę... seminarium duchownego Księży Salwatorianów. Gotuje tam s. Aniela, salwatorianka, która pokazuje widzom, że prostota kuchni klasztornej nie polega na przygotowaniu potraw postnych i bez smaku. Dowodzi jedynie, że z prostych produktów, np. dostępnych na przyklasztornej grządce czy osiedlowym sklepie, można przygotować pyszne dania.
Wśród zagranicznych propozycji programowych są m.in. filmy dokumentalne prezentujące religie świata, najbardziej popularne miejsca pielgrzymek i życie katolików w różnych krajach. Dla dzieci emitowane są kreskówki o tematyce religijnej, a dorośli mogą zapoznać się z klasyką filmu fabularnego. Zapowiedziana jest emisja m.in. „Złodziei rowerów” i „Wieczoru kuglarzy”.
Grzegorz Polak o Papieżu Polaku
Siedziba religia.tv znajduje się w Warszawie przy ul. Goplańskiej, niedaleko Wilanowa. W rzędzie innych domów stoi tam piętrowy budynek. Z dala nie widać, że to siedziba telewizji. Tylko szyld na domofonie pozwala się zorientować, że właśnie tutaj jest siedziba nowego kanału.
Gdy wchodzi się do środka, widać pośpiech. Jedni biegają nerwowo ze słuchawką telefoniczną, inni stukają w klawiaturę komputera.
W pokoju na pierwszym piętrze siedzi znany „papieżolog”, laureat tegorocznej nagrody „TOTUS” Grzegorz Polak. To on, jako „chodząca encyklopedia” wiedzy o Janie Pawle II jest szefem działu papieskiego nowej telewizji. Prowadzi swoistą dokumentację pontyfikatu Papieża Polaka - poprzez wywiady z ludźmi, którzy znali Karola Wojtyłę, a także z tymi, na których życie wpłynął Ojciec Święty. Wśród gości przygotowywanego przez niego programu znajdą się na przykład Navarro Valls czy Daniel Olbrychski.
Polak nawiązał też kontakt z Centrum Myśli Jana Pawła II i zamierza współpracować z ludźmi, którzy tę placówkę tworzą. - Papież mnie wciąż fascynuje - mówi z zapałem w oczach. - I wciąż dowiaduję się o nim czegoś nowego.
Prosi zresztą Papieża o pomoc i wstawiennictwo. Także w sprawach prywatnych. Ostatnio na przykład, Jan Paweł II - opowiada Polak - wyprosił zdrowie dla jego ośmioletniej córeczki Faustynki, która miała nowotwór ucha. Jest pewien, że to Papież ją uratował. Dziecko jest zdrowe, a słuch ma tak dobry, że chodzi do szkoły muzycznej.
W cyklu „Szaleńcy Pana Boga” (filmy dokumentalne ukazujące pracę polskich księży w różnych zakątkach świata) Grzegorz Polak ma prowadzić dyskusje o misjonarzach. Widzowie poznają m.in. historię księdza prowadzącego szpital w Armenii, podarowany Ormianom przez Jana Pawła II po trzęsieniu ziemi. W innym odcinku zaprezentowana zostanie postać duchownego, który w Amazonii wspiera Indian w walce o ziemię oraz pomaga im przystosować się do cywilizacji, która do tej pory była im obca.
Kanał religia.tv należy do Grupy ITI. Powstał z myślą o tych, którzy pragną mieć ciągły dostęp do telewizji prezentującej zagadnienia z obszaru szeroko pojętej wiary i religii. - Chcemy pokazać, że o sprawach związanych z wiarą można mówić ciekawie, a często wręcz w niespotykanej dotąd formule - mówi ks. Kazimierz Sowa, szef kanału. - Nasz program adresowany jest do człowieka myślącego, który chce się zastanawiać nad sensem życia, nad zjawiskami na styku wiary i nauki - dodaje Grzegorz Polak. Liczy, że telewizję tę będą oglądać również widzowie innych kanałów z treściami religijnymi, jak Telewizja TRWAM czy Telewizja PULS. - Chcemy wzbogacić tamtą ofertę, ale też pragniemy, by wszyscy widzowie odnaleźli się również w naszych propozycjach. Zresztą, jeżeli ktoś naprawdę interesuje się sprawami religijnymi, „łowi” wszystko na różnych kanałach i w różnych programach. Sam oglądam Telewizję TRWAM, głównie transmisje uroczystości kościelnych, bo interesuje mnie wszystko, co się dzieje w Kościele - mówi Polak. - Każdy z kanałów religijnych ma zresztą podobny cel: służbę sprawie Bożej i upowszechnienie wartości ewangelicznych - dodaje.