Reklama

Kościół

Święto Miłosierdzia w licheńskim Sanktuarium

„Słyszymy dziś orędzie o Bogu bogatym w Miłosierdzie, orędzie, którego tak bardzo potrzebujemy – o miłosierdziu, które objawiło się w Męce i Zmartwychwstaniu Chrystusa, w którym cały świat jest nieustannie zanurzony” – mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium, w homilii podczas południowej mszy świętej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Komentując przewidziany na dziś fragment Ewangelii według św. Jana, opowiadający o tym, jak Jezus przyszedł do uczniów, mimo zamkniętych drzwi, ks. Kumala zauważył, „że nic Jezusowi nie przeszkodzi w tym, by spotkać się ze swoimi uczniami. Chce im pomóc, by uwierzyli, że On zmartwychwstał – dlatego pokazuje im rany – argument, by uwierzyli.”

- Podczas tego spotkania Chrystus ustanowił sakrament pokuty i pojednania, przez co, „zwraca uwagę na to, co jest największym dramatem człowieka – grzech. W grzechu człowiek nie ma przyszłości. Grzech jest tym, co może zamazać i zniszczyć sens i cel człowieka. Niebezpieczną sytuacją jest to, że możemy nie widzieć grzechu. Boże Miłosierdzie objawia sposób rozwiązania tej wydawałoby się sytuacji bez wyjścia - «Którym odpuścicie, są im odpuszczone».” – podkreślił marianin.

Podziel się cytatem

Reklama

Przypomniał, że wśród zgromadzonych uczniów zabrakło Tomasza, który nie potrafił uwierzyć w Zmartwychwstałego. - Jezusowi zależy na Tomaszu, by odnalazł swoje życie, jego sens i w końcu uwierzył. Tomasz szukał, ale sam. Nie potrafił otworzyć się na świadectwo Kościoła. My też napotykamy trudności, nie jest łatwo uwierzyć, że Bóg jest miłosierny, obecny pośród naszych problemów i trudności. Jezus szuka takich sposobów i czasu, by do nas dotrzeć, objawić się i przekonać, że On jest i nas bezgranicznie kocha. Takimi momentami są sakramenty, m. in. pokuty i pojednania, gdy doświadczamy Bożego Miłosierdzia, czy Eucharystia, gdy możemy dotknąć Chrystusa. – powiedział ks. Kumala.

Kustosz Sanktuarium zwrócił się także do wiernych uczestniczących w Eucharystii za pośrednictwem transmisji internetowej: „Wasza tęsknota za Jezusem, by przyjąć go do serca podczas obecności w kościele, to jest znak Jego bliskości i obecności”. Nawiązując do panujących obecnie zasad kwarantanny, zauważył: „Mamy nie wychodzić z domu bez celu – odczytajmy to jako zachętę, by nasze życie miało cel. Pamiętajmy, by iść przez życie ze świadomością celu. Niech towarzyszy nam Maryja, która tu, w licheńskim sanktuarium jako Bolesna Królowa Polski pochyla się nad nami i nad całym światem, towarzyszy nam w naszych boleściach, wspiera i wyprasza moc Bożej łaski.”

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w II Niedzielę Wielkanocną. Zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w 2000 roku. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar.”

Reklama

O godzinie 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia – przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, a także za tych, którzy walczą z wirusem.

Podziel się cytatem

Zgodnie z nowym zarządzeniem władz państwowych, od poniedziałku, 20 kwietnia, w mszach świętych i nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć więcej osób – w zależności od powierzchni kościoła, 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. W związku z tym, że powierzchnia nawy głównej bazyliki górnej wynosi 5865 m2, w liturgii będzie mogło uczestniczyć 391 osób. Księża marianie jednocześnie przypominają, że w kościołach również obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, nie obejmujący jedynie księży sprawujących mszę. „Przy przyjmowaniu Komunii św. twarz można odsłonić w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maseczki. Nadal prosimy, aby zachowywać właściwą odległość między sobą, czyli przynajmniej dwa metry” – odczytują zakonnicy w ogłoszeniach duszpasterskich. W bazylice nadal po Mszach Świętych śpiewane są Suplikacje w intencji ustania epidemii. Od dzisiejszej niedzieli – także w intencji o deszcz i odwrócenie klęski suszy. Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, przed którym modlono się w czasie epidemii cholery w XIX wieku, również nadal pozostaje odsłonięty przez cały dzień.

Dzisiejsza niedziela rozpoczęła Ogólnopolski Tydzień Miłosierdzia. W Licheniu są to dni modlitw i wsparcia Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego, które jest dziełem miłosierdzia Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Więcej informacji na temat działalności Hospicjum można znaleźć: http://fundacja.lichen.pl/index.php/hospicjum/hospicjum-stacjonarne.

2020-04-19 19:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Szlachetka: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Boże Miłosierdzie

Episkopat.news

bp Wiesław Szlachetka

bp Wiesław Szlachetka

„Niech nauczanie Prymasa Tysiąclecia na nowo stanie się dla nas duchową siłą, żywym wzorem, zachętą i drogowskazem, szczególnie w pełnieniu dzieł miłosierdziaˮ - napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na Niedzielę Miłosierdzia. Rozpocznie ona Tydzień Miłosierdzia, którego hasłem będą w tym roku słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „Miłosierdziem budujemy Kościół Boży”.

„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie” - apelował Prymas Tysiąclecia do Polaków w stworzonym przez siebie programie Społecznej Krucjaty Miłości. Wskazania te przywołał Przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski z okazji tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia. Bp Szlachetka w specjalnym słowie podkreślił, że Tydzień Miłosierdzia jest czasem, który wzywa „do refleksji i bardziej uważnego rozejrzenia się wokół, by lepiej dostrzec tych, którzy szczególnie potrzebują naszej pomocy”. Jak napisał, w tym roku jest on wyjątkowy ze względu na panującą w Polsce i na świecie epidemię.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: Uczcili pamięć Bohaterów

2021-08-02 16:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono także na Cmentarzu Wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję