Reklama

Dzieło Boga i ludzi

Czy można zimą modlić się w kościele bez dachu i okien? Tak - jeśli jest to kościół Miłosierdzia Bożego w Skępem. 18 listopada tamtejszy proboszcz ks. kan. Piotr Brzezik odprawił w budującej się świątyni pierwszą Mszę św.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na razie widać przede wszystkim z zewnątrz, że kościół dopiero powstaje. Wprawdzie bryła świątyni już góruje nad okolicą, jednak nie jest jeszcze przykryta dachem, brakuje też okien. Myliłby się ten, kto myślałby, że po kościele hula wiatr - wszystko zostało profesjonalnie zabezpieczone styropianem i grubą folią.
- Budowę kościoła rozpoczęliśmy 5 października 2005 r., a więc zaledwie dwa lata temu. Wcześniej, również w ciągu 2 lat, została pobudowana duża funkcjonalna plebania. Dziś modlimy się już w nowym kościele - cieszy się ks. Brzezik, dodając, że pierwsza Msza odprawiana w murach nowej świątyni była „najpiękniejszym wydarzeniem jego życia”.
Dwa lata od rozpoczęcia budowy do pierwszego nabożeństwa to faktycznie rekordowy czas. Zwłaszcza że kościół jest praktycznie wyposażony w to, co najpotrzebniejsze: ma nowoczesną instalację elektryczną, oświetlenie, nagłośnienie i promiennikowe ogrzewanie. Wewnątrz jest już Najświętszy Sakrament, przechowywany w stałym tabernakulum. Ławki pochodzące z tymczasowej kaplicy mogą pomieścić ok. 300 osób.
Krótki czas budowy jest, zdaniem proboszcza, przede wszystkim zasługą możnych patronów w niebie. - Jestem świadom, że to, co zostało zrobione, to nie moje dzieło, lecz głównie patronującego nam Jezusa Miłosiernego - mówi.
Dopiero jakiś czas temu ks. Brzezik dopatrzył się, że budowa kościoła została rozpoczęta dokładnie w 100-lecie urodzin św. Faustyny, dlatego jest wdzięczny także tej Świętej. Dodaje, że zasadniczy impuls do rozpoczęcia prac pochodził od Ojca Świętego Jana Pawła II. - Papież w 2002 r. na krakowskich Błoniach poświęcił kamień węgielny. Poczuliśmy wtedy prawdziwy przypływ energii - mówi ks. Brzezik, informując, że kamień wmuruje podczas tegorocznej Pasterki biskup płocki Piotr Libera.
Optymizm i zapał proboszcza nie słabnie mimo różnych trudności. - Przed nami jeszcze mnóstwo prac. Konsekracja - jak Bóg da - odbędzie się prawdopodobnie za kilka lat. Najpierw trzeba pospłacać długi.
Budowla, na którą złożyło się jak na razie 170 tys. cegieł, kosztowała już ok. miliona złotych. Jeśli ceny materiałów pozostaną na obecnym poziomie, na prace wykończeniowe trzeba będzie wydać drugie tyle. Skąd licząca ok. 4 tys. wiernych wspólnota czerpie fundusze na finansowanie robót? - Mamy dwa źródła - odpowiada ks. Brzezik. - Pierwsze stanowią comiesięczne ofiary parafian. Drugie - moja działalność kaznodziejsko-rekolekcyjna. W sumie rocznie zbieramy ok. 120 tys. złotych, z czego 2/3 pochodzą od naszych wiernych, 1/3 zaś z parafii, w których głoszę kazania. Spory zastrzyk stanowiła też diecezjalna dotacja w wysokości 70 tys. złotych - mówi ks. proboszcz.
Budowa to wielkie obciążenie dla wspólnoty, zwłaszcza że w parafii są jeszcze dwa kościoły filialne: w Łąkiem i Wólce. Na dodatek układ terytorium jest o tyle niekorzystny, że mniej więcej ćwierć mieszkańców, idąc do swego parafialnego kościoła, musi przejść przy słynnym skępskim klasztorze. Wielu z nich wybiera tamtą świątynię.
Z tego też powodu duszpasterzowi zależało, by jak najszybciej zacząć życie liturgiczne w nowym kościele, tak, by parafianie wreszcie poczuli się „u siebie”. Stąd też wiosną została podjęta decyzja o rozbiórce tymczasowej kaplicy, mieszczącej się wewnątrz murów nowej świątyni. Trzeba było przyspieszyć niektóre posługi, np. I Komunię św., która odbyła się na Wielkanoc. Chodziło o to, by po parafialnym odpuście, który wypada w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przystąpić do rozbiórki. Na apel proboszcza odpowiedziało ok. 30 parafian - z pracą uporali się w dwa dni. Od tego czasu życie w parafii toczyło się jak na misjach: przez 7 miesięcy wierni modlili się pod gołym niebem. - Pan Bóg jednak czuwał - raduje się ks. proboszcz - ani razu nie zmoczył nas deszcz!
Ks. kanonik jest przekonany, że całość dzieła to zasługa wielu ludzi, takich jak choćby pierwszy proboszcz wspólnoty ks. Henryk Szwajkowski, który rozpoczął swą pracę w Skępem w 1996 r. Tymczasowa kaplica, w której parafianie modlili się przez 10 lat, to jego dzieło. Ks. Henryka wspomagał jako wikariusz ks. Sławomir Wiśniewski - obecny proboszcz w Sikorzu.
Ks. Brzezik duszpasterzuje w Skępem od 2000 r. W tym czasie pomagali mu trzej wikariusze: ks. Paweł Biedrzycki, ks. Jacek Marciniak i obecnie - ks. Michał Podgórski. Życzliwą pomocą służy też emerytowany proboszcz Rościszewa ks. Ludwik Jasiński. - Dzięki tym kapłanom mogę np. spokojnie wyjechać na rekolekcje czy na niedzielną zbiórkę - mówi ks. Piotr i dodaje, że wielką pomoc okazują też mieszkające na terenie parafii siostry służki oraz oddani pracownicy parafialni: organista Marek Redecki i zakrystian Aleksander Stefański. Ciekawą postacią jest najstarszy ministrant parafii - Jan Skibicki, który służy do Mszy św. od 60 lat. Każdą z nich ma wpisaną do zeszytu - obok zaś widnieje podpis kapłana. Pan Jan ma tam podpisy biskupów, a także Prymasa Józefa Glempa. Ja składam swój autograf w rubryce, która stwierdza, że Jan Skibicki wziął udział w 20686.Mszy św. w swoim życiu. - Rodzina ma włożyć mi te notesy do trumny. Przez wszystkie lata uzbierało się ich już kilka - mówi.
Proboszcz jest dumny ze swych parafian, którzy włączyli się w dzieło budowy. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy złożyli choćby najdrobniejszą ofiarę i wspomogli nas nawet najkrótszą modlitwą. Napisaliśmy ok. 30 listów do „możnych tego świata” - polityków i prezesów wielkich firm z prośbą o wsparcie naszej pracy. Odpowiedziały zaledwie 3 osoby. Były to zdawkowe zapewnienia o życzliwej pamięci. Dlatego tym mocniej chcę powiedzieć swoim parafianom: serdeczne Bóg zapłać!

Kościół parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skępem został zaprojektowany przez ciechanowskiego architekta Jacka Jaśkowca na planie krzyża łacińskiego jako trójnawowa świątynia z transeptem. Wykonawcą robót jest firma Budexpol z Sierpca kierowana przez Jerzego Babeckiego. Instalację elektryczną wykonał Zbigniew Gawałko. Wewnątrz świątynia ma 18 m wysokości, krzyż wieńczący wieżę wzniesie się na wysokość 26 m. W pomieszczeniach kościelnych obok przestrzeni liturgicznej znajdzie się dom przedpogrzebowy oraz sklepik parafialny. Powierzchnia użytkowa kościoła wynosi ok. 600 m2.
Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni poświęcił w 2002 r. sługa Boży Jan Paweł II. Wmurowania kamienia dokona podczas tegorocznej Pasterki bp Piotr Libera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zainaugurowaliśmy Rok Święty 2025. Jak uzyskać odpust zupełny?

2025-01-02 21:10

[ TEMATY ]

odpusty

rok jubileuszowy

Rok Święty 2025

Karol Porwich/Niedziela

29 grudnia zainaugurowane zostały diecezjalne obchody Roku Świętego 2025. W archidiecezjach w Polsce wyznaczono Kościoły Jubileuszowe, w których aż do 28 grudnia 2025 r. można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Odpust, według Kodeksu prawa kanonicznego (kan. 992), „to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny, odpowiednio przygotowany i po wypełnieniu określonych warunków, przez działanie Kościoła, który jako sługa odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynień Chrystusa i świętych”. Co to oznacza w praktyce? – Każdy grzech pociąga za sobą dwie rzeczy: winę oraz karę. Wina zostaje zgładzona raz z celebracją sakramentu pokuty i pojednania. Kiedy przystępujemy do spowiedzi, otrzymujemy rozgrzeszenie, to dokonuje się przebaczenie naszych grzechów i zgładzenie winy. Natomiast pozostaje jeszcze ta kara doczesna. Odpusty dotyczą właśnie jej – tłumaczy ks. Krzysztof Porosło w podcaście „Pielgrzymi nadziei. Podcast na Rok Święty”.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Msza święta dziękczynna za naszych darczyńców

2025-01-03 10:03

[ TEMATY ]

Msza św.

darczyńca

Karol Porwich/Niedziela

Drodzy nasi Przyjaciele!
Chcemy serdecznie podziękować za Państwa wsparcie. Dzięki wpłacanym darowiznom możemy działać dla Państwa. Nie chcemy, by dostęp do treści na portalu niedziela.pl był płatny - jak to staje się już standardem także na stronach mediów katolickich - ani umieszczać zbyt dużej ilości reklam, które pozwalałyby zarabiać, ale utrudniałyby korzystanie.

Chcemy tworzyć nasz portal Niedziela.pl oraz „Niezbędnik katolika” jako serwis z otwartym dostępem dla każdego, kto szuka tam Słowa Bożego, liturgii dnia, komentarzy, informacji o świętych, modlitw. Chcemy, by mógł z nich korzystać każdy, także ci, których nie stać na wykupywanie dostępu, a zwłaszcza młodzi, o których przyszłość, także o ich wiarę, tak bardzo się troszczymy. Za każde wsparcie DZIĘKUJEMY! Dzięki niemu zespół redakcyjny codziennie, od świtu do późnej nocy, przygotowuje serwis wiadomości z życia Kościoła, z kraju i ze świata, ale przede wszystkim cieszące się ogromnym zainteresowaniem informacje dotyczące świętych, zagadnień katechizmowych, ciekawostek. Pozyskujemy nowych autorów i publicystów, by naszym Czytelnikom pomagać na drodze wiary.
CZYTAJ DALEJ

Najczęstsza przyczyna śmierci w 2024 r.? Aborcja

2025-01-03 21:08

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Aborcja to wiodąca przyczyna śmierci na świecie. W 2024 r. zamordowano łącznie ok. 45,1 miliona dzieci nienarodzonych – podaje Worldometer. Dla porównania: z powodu raka na świecie zmarło w tym samym czasie 8,2 miliona osób, 1,7 miliona z powodu AIDS, a 1,1 miliona ludzi popełniło samobójstwo. Ofiar wypadków tym samym okresie było 1,35 miliona. A licznik nie przestaje tykać. Jeśli spojrzeć na dane, które aktualizowane są na bieżąco, to w tym roku zamordowano już ok. 185 tysięcy dzieci nienarodzonych!

Jeśli weźmie się pod uwagę, że liczba zgonów z innych powodów niż aborcja, to 62,5 miliona osób, wówczas można sobie uświadomić przerażającą skalę, z jaką mamy do czynienia. Oznacza to bowiem, że aborcja odpowiada za 42 proc. wszystkich zgonów w 2024 r. – podkreśla w swoim komentarzu Thomas D. Williams z portalu „Breitbart” i dodaje: „Globalnie było więcej zgonów z powodu aborcji w 2024 r. niż wszystkich śmierci z powodu raka, malarii, HIV/AIDS, alkoholu i wypadków drogowych łącznie według statystyk Worldometer”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję