Współczesne obrazy kontynuują tradycję przedstawiania aniołów i przekonanie, że anioły są trwałym elementem sztuki.
O aniołach
Reklama
Większość aniołów nie ma imienia i pełni swą funkcję nie szukając chwały ziemskiej zadawalając się sławą niebieską. Pierwsze chrześcijańskie wyobrażenia aniołów były wyidealizowane, lecz skromne. Szata w jednym lub dwu kolorach i jedyną ozdobą są skrzydła. Anioły muzykujące często są utrwalone w scenach związanych z Wniebowzięciem Panny Maryi. W interpretacjach biblijnych liczba niebiańskich chórów waha się od 7 do 11. Zostały one uporządkowane w trzech triadach: 1. Serafiny (pełne wiedzy Bożej), Cherubiny (górują miłością nad innymi chórami), Trony (wyróżniają się posłuszeństwem); 2. Panowania, Potęgi (przypisuje się im moc czynienia cudów), Cnoty; 3. Księstwa (Zwierzchności) (kierują państwami i narodami), archaniołowie (spełniają najważniejsze zadania), aniołowie (np. Anioł Stróż).
Anioły w chrześcijaństwie mają dwie główne funkcje: gloryfikującą - wysławiają chwałę i wspaniałość Boga oraz pośredniczącą - są posłańcami Boga, opiekunami powierzonych im osób, zanoszą ludzkie modlitwy przed oblicze Boga, oznajmiają ludziom Jego wolę, pomagają podjąć właściwą decyzję. Słowo „anioł” pochodzi od greckiego słowa „angelos”, oznaczającego posła, zwiastuna lub wysłannika; jego odpowiednikiem w Biblii jest hebrajskie słowo „malak”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Anioły w diecezji
W naszej sosnowieckiej diecezji nie brakuje przedstawień aniołów. Interesujące są barwne anioły z okresu młodopolskiego, które spotkać możemy m.in.: w sosnowieckiej bazylice katedralnej autorstwa Włodzimierza Tetmajera czy Henryka Uziembły. W tej samej konwencji stylistycznej spotkamy zastępy anielskie głoszące cześć Maryi, trzymające w rękach banderole z wezwaniami Litanii Loretańskiej w pierwotnym kościele pw. św. Aleksandra (obecnie kaplicy) bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Ciekawe postacie aniołów trzymających lampy autorstwa Czesława Dźwigaja znajdują się w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej oraz zwracające uwagę przechodniów okazałe postacie z ogrodzenia cmentarza pogońskiego w Sosnowcu. Nie brakuje kolekcjonerów aniołów wśród duchownych, m.in. należą do nich proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, ks. kan. Andrzej Stępień i ks. Tomasz Zmarzły, wikariusz pw. parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, który tak mówi o swojej fascynacji: - Wpływ tutaj miała poezja ks. Jana Twardowskiego, którego wiersze często cytuję w kazaniach, poruszony jego znajomością anielskiego świata, który opisał np.: „Anioła dziury w kieszeni”, „Anioła podrapanych kolan”, „Anioła całej prawdy”, „Anioła trzymającego kciuki”, „Anioła wstawania z kolan”, „Anioła bujającego w obłokach”, i ja szukam przez to, co zwyczajne - tego, co niezwykłe. Jak ktoś mądrze zauważył: „Anioły pilnują nas, za rękę łapią przez cały czas”. Jest to chyba wyraz pewnej tęsknoty za Bogiem, za rzeczywistością nieba, którą mamy tworzyć i żyć nią tu, na ziemi, wśród codziennych obowiązków i spraw, czy to pracując w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej czy w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” czy na końcu naszej diecezji i świata. Proszę zapamiętać: „Nie bądź naiwny/ każdemu mówiła/ W diabła i Anioła/ nigdy nie wierzyła/ Tymczasem w jej mieszkaniu/ dokładnie z zachwytem/ Anioł się bawił skrzydłem/ A diabeł kopytem” (ks. Jan Twardowski) - mówił ks. Tomasz Zmarzły.
„Anioł XXI wieku”
Być może dowiemy się czegoś nowego o aniołach, dzięki Powiatowemu i Gminnemu Konkursowi Plastycznemu „Anioł XXI wieku”. Jego organizatorami są: Ośrodek Kultury w Będzinie i Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Będzinie. Konkurs został objęty patronatem honorowym przez: bp. Adama Śmigielskiego SDB, Radosława Barana, prezydenta miasta Będzina oraz Adama Lazara, starostę powiatu będzińskiego. Celem konkursu jest: próba zachęcenia dzieci i młodzieży do osobistego przeżywania świąt Bożego Narodzenia i refleksją nad ich symboliką. Zainteresowanie ich tym tematem przez bajki, baśnie, malarstwo, filmy, a także popularyzacja plastycznej twórczości dziecięcej i młodzieżowej, pobudzenie wyobraźni młodych ludzi oraz podtrzymanie i pielęgnowanie tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Konkurs adresowany jest do dzieci z przedszkoli, ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie dwie prace: pierwszą wykonaną dowolną technika malarską (o wymiarach 20/30, 48/35 lub 70/50 cm), drugą rzeźbę lub płaskorzeźbę. Termin nasyłania prac upływa 15 stycznia 2008 r. Wszystkie prace powinny być opisane na odwrocie według schematu: imię i nazwisko, wiek uczestnika, klasa (w wypadku szkoły), adres przedszkola lub szkoły oraz numer telefonu. Prace należy nadsyłać na adres: Ośrodek Kultury w Będzinie, 42-500 Będzin ul. Małachowskiego 43.