Reklama

Kościół

Tragiczna sytuacja w Kamerunie

Kamerun to najbardziej dotknięty przez COVID-19 kraj Środkowej Afryki. Rząd ogłosił spóźnione według niektórych komentatorów sceny politycznej, restrykcje.

[ TEMATY ]

misje

Kamerun

misjesalezjanie.pl

Środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii zebrane zostały w dwadzieścia punktów. We wtorek (21 kwietnia) w Kamerunie odnotowano 1017 przypadków potwierdzonych oraz 42 zgonów spowodowanych COVID-19.

Nocna godzina policyjna, zamknięcie szkół co najmniej do 1 czerwca, zamknięcie granic zewnętrznych czy zakaz zgromadzeń (także religijnych) powyżej 50 osób, obowiązek noszenia maseczek i pozostałe restrykcje zostały podtrzymane na kolejne 14 dni. Prezydent państwa, Paul Biya spotkał się z ambasadorem Francji w sprawie przekazania pomocy na rzecz Kamerunu. Na pomoc krajowi wyszedł również Bank Światowy, który zadeklarował zniesienie części długu zewnętrznego.

Kameruńska prasa lokalna odsłania kulisy życia codziennego w Kamerunie. Ponad 80% mieszkańców kraju żyje z dnia na dzień. Największy problem dotyczy braku wyżywienia, jest to odczuwalne zwłaszcza w miastach. Ludność oczekuje konkretnej pomocy ze strony władz.

W stołecznym więzieniu Kondengui, wśród 4000 więźniów, odnotowano 13 przypadków COVID-19 u losowo wybranych 20 mężczyzn.

Podziel się cytatem
Ponad 50% przetrzymywanych w Kontengui, nie jest jeszcze skazanych. Po zamieszkach władze chcą oczyszczenia z zarzutów i wypuszczenia na wolność tej dużej liczby aresztowanych. Jest obawa przed dalszymi zakażeniami w tym zamkniętym środowisku. Prezydent Paul Biya podpisał właśnie dekret o ich uniewinnieniu.

Reklama

Premier Joseph Dion Ngute podpisał 20 kwietnia rozporządzenie, przez które ustanawia pięć ośrodków specjalnie przeznaczonych na walkę z COVID-19. Nowe jednostki medyczne będą otwarte w Yaoundé, Douala, Garoua, Limbé et Bafoussam.

Ostatnio opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o powrocie z Paryża, wielu rodaków, którzy przywieźli koronawirusa i ich zachowaniu. Zostali poddani przymusowej kwarantannie. Niestety część z nich uciekła, bo ich budynek był niezabezpieczony. Wiele osób buntuje się, bo pozostają bez posiłków. Hotel zarzuca władzom niepłacenie rachunków, a rząd broni się przed rzekomymi żądaniami zarażonych podróżnych.

W Kamerunie sytuacja jest napięta. Ludzie boją się nie tylko nowego wirusa, lecz także głodu. Zamknięcie granic i ograniczenie przemieszczania się w krajach, gdzie od dawna brakuje jedzenia i środków medycznych, to odebranie najbiedniejszym możliwości uzyskania pomocy oraz dniówki, bo często żyją z dnia na dzień.

2020-04-22 11:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe nogi Gabrysi

Niedziela kielecka 16/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

misje

pomoc

Kamerun

Archiwum misji

Siostra Norberta, Gabrysia i Władysław Burzawa

Siostra Norberta, Gabrysia i Władysław Burzawa

Siedem lat temu nie mogła marzyć o tym, że będzie chodzić jak inne dzieci. Choroba sprawiła, że mała Gabrysia z Kamerunu poruszała się na kolanach, pomagając sobie rękami. Jej życie zmieniło się, gdy trafiła pod opiekę sióstr pasjonistek

Jedna z nich, s. Norberta z Polski postanowiła zmienić życie odrzuconego przez ojca dziecka. Szukając pomocy dla Gabrieli, znalazła lekarzy w Europie, którzy zechcieli przeprowadzić operację nóg dziewczynki. Potrzebne były tylko pieniądze na zabieg.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Gwiazdy Mundialu modlą się za chorego „króla futbolu” Pelego

2022-12-04 18:20

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Georgi Licovski

Gwiazdy światowego piłkarstwa modlą się o szybki powrót do zdrowia chorego na raka brazylijskiego „króla futbolu” 82-letniego Pelego. Reprezentant ekipy Francji na trwających w Katarze Piłkarskich Mistrzostwach Świata, 23-letni Kylian Mbappe zaapelował na Twitterze o modlitwę za legendarnego piłkarza.

Jego inicjatywę podjęło wielu byłych i aktualnych zawodników kadry narodowej Brazylii. Dołączył do nich również były trener niemieckiej kadry Jürgen Klinsmann. „Modlimy się za Pelego”, powiedział dziś dziennikarzom w Dosze mistrz świata z 1990 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję