Znanym zwyczajem Kościoła jest praktyka używania przez duchownych herbu właściwego dla stopnia godności lub pełnionej funkcji kościelnej. Posługiwanie się herbem ma swoje uwarunkowania praktyczne. Herb biskupi pełni funkcję informacyjną, rozpoznawczą, reprezentacyjną, a nawet prestiżową. Z tego powodu umieszczany jest przede wszystkim na dokumentach i pieczęciach, ale także na budynkach kościelnych, czy paramentach liturgicznych.
Biskup Marek wskazując na szczególną więź z Diecezją Świdnicką umieścił na jednym z pól znane w ikonografii chrześcijańskiej i heraldyce odwołanie do głównego Patrona Polski i Diecezji Świdnickiej – męczennika i prezbitera, biskupa św. Stanisława ze Szczepanowa, kładąc na tarczy palmę i pastorał. Zrezygnował tym samym w swoim herbie Episcopus auxiliaris Diecezji Legnickiej z emblematów ryb.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Co oznacza herb nowego nowego biskupa ordynariusza?
SYMBOLIKA HERBU BISKUPA MARKA MENDYKA BISKUPA ŚWIDNICKIEGO
Wyrazisty w swojej artystycznej formie, a zarazem bogaty w wymowie symbolicznej herb świdnickiego Episcopi dioecesani, nawiązuje w swojej treści zarówno do barw związanych z Dolnym Śląskiem, Archidiecezją Wrocławską, jak również do emblematów heraldycznych biskupów legnickich, w tym własnego.
Na stylizowanej, czteropolowej renesansowej tarczy herbowej (cartouche) znajdują się następujące motywy.
Reklama
Motyw Ducha Świętego i monogram litery "M" o podobnej stylizacji jak ten, który znajdujemy w herbach biskupów posługujących w Legnicy: Pierwszego Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka (1992-2005) oraz biskupa pomocniczego Stefana Regmunta (1995-2007).
Biała gołębica to symbol Ducha Świętego. Symbolizuje Boskie działanie.
Księga Życia z wypisanymi na stronach pierwszą (A) i ostatnią (Ω) literą greckiego alfabetu. Otwarte Pismo Święte świadczy o tym, że Słowo Boże jest żywe i stanowi niezachwiany autorytet. Rozłożone Pismo Święte wpisane jest w biały trójkąt. Trójkątna aureola zarezerwowana jest w symbolice chrześcijańskiej dla pierwszej Osoby Boga Ojca, a w tym sensie jawi się również jako emblemat Trójcy Świętej i znak Bożej Opatrzności.
Ciemno-błękitny monogram litery "M" - znak Maryi. Jest to wyraz szczególnej czci oddawanej Matce Bożej znajdujący swoje odzwierciedlenie w sanktuariach maryjnych, zwłaszcza Diecezji Świdnickiej.
Skrzyżowana zielona palma ze srebrnym pastorałem. Jest to nawiązanie do atrybutów Patrona Diecezji Świdnickiej – biskupa krakowskiego św. Stanisława ze Szczepanowa. Palma jest metaforą człowieka sprawiedliwego. Pastorał, to liturgiczny znak władzy biskupa. Jego symboliczna wymowa wiąże się głównie z troską pasterską biskupa o powierzonych mu wiernych.
Nad tarczą umieszczony jest stylizowany zielony ringowy kapelusz z dwoma zielonymi sznurami. Zieleń to nie tylko oznaka godności w hierarchii kościelnej, ale również symbol sprawiedliwych. Podobnie jak laska (pastorał) - kapelusz to atrybut pasterza. Z wnętrza kapelusza wyprowadzone są przewleczone dwa sznury o zielonej barwie.
Reklama
Za tarczą znajduje się pionowo ustawiony wyniesiony procesyjny trójlistny złoty (żółty) krzyż. Kolor ten w heraldyce wyobraża: wiarę, stałość, mądrość, chwałę. Krzyż wskazuje również na sprawowany urząd pasterski.
Pod tarczą na srebrnej wstędze o wywiniętych końcach widnieje naniesiona literami o czerwonej barwie dewiza herbowa z hasłem posługi „IN VERBO TUO DOMINE" (Na Twoje słowo Panie).
opracowanie ks. Mirosław Benedyk
Legnicki i Świdnicki herb bp Marka Mendyka
Opracowanie na podstawie tekstu Wacława W. Szetelnickiego