Reklama

Srebrny jubileusz szczecińskiego Karmelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Kazimierz Majdański w „Słowie Pasterskim na rozpoczęcie Jubileuszowego Roku Odkupienia” pisał do diecezjan: „Tego samego dnia [25 marca] w Szczecinie ma zacząć istnieć Karmel, tzn. miejsce stałej modlitwy i ofiary. Karmel, który będzie poświęcony Miłości Miłosiernej naszego Boga, wesprze naszą młodą diecezję w jej wielkich duchowych potrzebach”. 25 marca br. minęło już 25 lat, od kiedy siostry karmelitanki na zaproszenie bp. Kazimierza Majdańskiego w Szczecinie wypraszają potrzebne łaski dla naszej archidiecezji.
Pierwsze siostry fundatorki: m. Teresa od Niepokalanego Serca Maryi oraz s. Miriam od Krzyża przyjechały z Karmelu w Częstochowie, aby założyć klasztor w Szczecinie. Zamieszkały wpierw w Pustelni Najświętszego Serca Pana Jezusa, następnie w Pustelni Matki Bożej Samotności, a od 1989 r. w nowo wybudowanych zabudowaniach klasztornych. Klasztor został erygowany dopiero 30 marca 1991 r., po osiągnięciu wymaganej przez prawo liczby sióstr.
Uroczystości jubileuszowe odbyły się 5 kwietnia br. w kaplicy Karmelu Miłości Miłosiernej mieszczącego się przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie-Golęcinie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Kamiński. Przy ołtarzu zgromadzili się liczni kapłani diecezjalni i zakonni, którzy związani są ze wspólnotą karmelitańską. Na jubileusz przybył także prowincjał Ojców Karmelitanów wraz z klerykami. Do wspólnoty modlitwy włączyły się siostry zakonne miasta Szczecina, klerycy szczecińskiego seminarium oraz rodziny, przyjaciele i dobrodzieje sióstr karmelitanek.
Ksiądz Arcybiskup rozpoczynając Mszę św., podkreślił, że jest to szczególne uwielbienie Pana Boga i podziękowanie Jemu i ludziom za 25 lat modlitwy, umartwienia i siostrzanej pomocy człowiekowi szukającemu Boga. Także do modlitwy zostali włączeni ci, którzy budowali tę wspólnotę, a ukończyli już ziemskie pielgrzymowanie.
W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał wpierw na liturgię ostatniego czasu, która prowadzi nas do Jerozolimy, gdzie dokonuje się Wielkie Dzieło Zbawienia. Podkreślił także znaczenie wspólnot, które modlą się za Kościół. Arcypasterz zauważył, że często spotykamy tych, którzy dają świadectwo bezgranicznej miłości do Chrystusa i do drugiego człowieka. Ukazał też, że człowieczeństwo należy budować na nauce Jezusa Chrystusa, Jego łasce i darze, słowach i sakramentach. W tym świetle człowiek będzie mógł odczytać swoją godność. Dziś narusza się ten fundament, godząc w rodzinę, w której człowiek doznaje miłości, troski i opieki. Metropolita wskazał, że tylko w rodzinie można wspaniale ukształtować umysł i serce. W tym wielkim zadaniu ważne miejsce zajmują wspólnoty zakonne, a szczególnie wspólnota szczecińska, które modlitwą, umartwieniem i głębokim życiem religijnym służą swoim braciom i siostrom, aby zatrzymali się w trudnościach, kłopotach i niepowodzeniach, aby zobaczyć Jezusa, który przychodzi do swoich uczniów. Jezus zawsze przychodzi do człowieka, wymaga jednak, żeby człowiek miał dla Niego czas. Kończąc homilię, Ksiądz Arcybiskup prosił o powołania do Karmelu, a także by modlitwa tej wspólnoty wypraszała powołania kapłańskie i zakonne przez kolejne lata.
Po Komunii św. podziękowanie sióstr karmelitanek odczytał ks. dr Piotr Gałas. Siostry podziękowały Księdzu Arcybiskupowi i kapłanom za sprawowanie Eucharystii oraz wszystkim, którzy na nią przybyli. Podziękowały także tym, którzy duchowo wspierali siostry podczas jubileuszu. Siostry wyraziły także swoją radość i szczęście, gdyż są cząstką Kościoła szczecińsko-kamieńskiego.
Na zakończenie Mszy św. Arcypasterz życzył siostrom wiele świętych powołań oraz poprosił siostry i zgromadzonych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich dla naszej archidiecezji.
Po uroczystościach w kaplicy wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i wystawę upamiętniająca 25 lat istnienia Karmelu w Szczecinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję