Reklama

Niedziela Świdnicka

Ratują życie innym

[ TEMATY ]

życie

krwiodawstwo

BOŻENA SZTAJNER

– Osoby, które oddają krew, to współcześni bohaterowie. Ratują życie innym, oddając cząstkę siebie – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz podczas spotkania ze świebodzickimi krwiodawcami.

Uroczyste spotkanie, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury 21 czerwca, nawiązywało do niedawno obchodzonego Światowego Dnia Honorowego Krwiodawcy.

Reklama

Ta grupa w naszym mieście stale się rozrasta, a co najważniejsze – w cyklicznych zbiórkach życiodajnego płynu bierze udział stała grupa dawców, którzy pojawiają się w MDK bez względu na pogodę i samopoczucie. Na nich zawsze można liczyć.

Piątkowe spotkanie było okazją do podziękowania tym, którzy krew oddają, ale i tym, którzy całą akcję wymyślili i zorganizowali.

A wszystko zaczęło się od będącego wówczas jeszcze w gimnazjum Pawła Bobrowskiego, który swoją energią i pomysłem „zaraził” samorząd, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, a przede wszystkim młodych ludzi, swoich kolegów. Pierwsza zbiórka krwi w Świebodzicach odbyła się w 2007 r. i do dziś odbywa się regularnie kilka razy do roku.

Reklama

Na uroczystości nie mogło zatem zabraknąć sprawcy całego zamieszania, czyli Pawła Bobrowskiego, Teresy Kamińskiej, specjalistki ds. promocji krwiodawstwa z RCKiK w Wałbrzychu, a także przedstawicieli odradzającego się w mieście Klubu Krwiodawców w osobach Andrzeja Baczy i Tadeusza Chwastyniaka, reprezentujących Zarząd Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Główni bohaterowie uroczystości to oczywiście krwiodawcy, którzy z rąk burmistrza Bogdana Kożuchowicza otrzymali - oprócz bardzo gorących podziękowań - pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

A najbliższa, wakacyjna zbiórka krwi odbędzie się 30 lipca, jak zawsze w MDK. Podczas akcji będzie można zapisać się do Klubu Krwiodawców w Świebodzicach.

Uhonorowani krwiodawcy:
Paulina Adamska
Krzysztof Bęben
Marek Bilak
Małgorzata Błaszczyk
Michał Boroń
Piotr Byrczek
Róża Byrczek
Arkadiusz Cybulski
Tomasz Dmitruk
Elżbieta Dudek
Łukasz Duszkiewicz
Elżbieta Dziura
Marcin Filipiak
Zdzisław Godyla
Bartosz Gościniak
Marcin Gulak
Roman Gulis
Damian Hyrlik
Sylwester Idczak
Grzegorz Jędrzejczyk
Katarzyna Kibler
Mirosław Kowalski
Magda Kuriata
Beata Kuzera
Anna Lis
Krzysztof Lukas
Walerian Łukawski
Dariusz Mielniczek
Katarzyna Mikosz
Dawid Miś
Paulina Pawlak
Sebastaian Rajchert
Zbysław Ratajczak
Krzysztof Schwarz
Ryszard Skotnicki
Michał Stolarczyk
Grzegorz Szejgiec
Halina Szejgiec
Arkadiusz Szklarz
Sławomir Uglis
Artur Waśniowski
Kamil Weber
Bogdan Welc
Jacek Wierzbicki
Marek Wiśniewski
Joanna Wróblewicz
Damian Płoński
Izabela Wywrot

2013-06-24 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech będzie to wielkopostna ofiara! Apel krajowego duszpasterza krwiodawców o oddawanie krwi

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Monika Łukaszów

W związku z poważną sytuacją epidemiczną na terenie całego kraju, zmniejszył się zapas krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z apelem o jej oddawanie do wszystkich ludzi dobrej woli zwraca się o. Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi.

– Pobieranie krwi jest sterylne i całkowicie bezpieczne dla oddającego. Niech będzie to wielkopostna ofiara, także przebłagalna w intencji oddalenia pandemii – zachęcił w rozmowie z KAI.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję