Reklama

Świątynia, która góruje nad miastem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest symbolem Strzegomia. Z którejkolwiek strony nie dojeżdżałoby się do miasta, jej bryłę widać z kilku kilometrów, jak dominuje nad śródmieściem. Bazylika mniejsza pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła - bo o niej mowa - to jedna z najpiękniejszych świątyń w diecezji świdnickiej.
- Kiedy przyjechałem tu w październiku 2006 r. z Wałbrzycha, by objąć parafię, majestat bazyliki zrobił na mnie ogromne wrażenie - opowiada ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz strzegomskiej parafii. - Poprzednio przez 9 lat od zera budowałem kościół w wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra, a tutaj spotkałem się z urokliwą, gotycką świątynią.
Bazylika strzegomska, mimo swego średniowiecznego rodowodu, nie była najstarszym kościołem tego miasta. Wcześniej od niej na południowych obrzeżach miasta znajdowała się świątynia dedykowana św. Piotrowi Apostołowi. Została ona zniszczona w czasie najazdów Mongołów w 1241 r. Po tej katastrofie życie religijne Strzegomia skupiało się wokół jeszcze innej świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny, usytuowanej w miejscu dzisiejszego kościoła Świętych Piotra i Pawła. Użytkowana była ona przez Joannitów, sprowadzonych do Strzegomia w 1180 r.
W miarę upływu czasu powiększała się liczebnie wspólnota strzegomska i konieczne było zbudowanie większej świątyni. Zadania tego podjęli się Joannici. Nie jest znany czas rozpoczęcia budowy bazyliki ani też czas jej zakończenia. Nie znamy daty jej konsekracji. Istniejące przekazy historyczne wskazują jednak na to, że wznoszona była w latach 1250 -1390, wchłaniając w swoją bryłę niektóre partie istniejącego wcześniej na tym samym miejscu mniejszego kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny. Wiszący do dziś na zachodniej wieży kościoła dzwon imienia mnicha Przedbora z roku 1318, przemawia za tym, że już od tego czasu zwoływał wiernych do nieukończonej jeszcze świątyni na wspólną modlitwę.
15 września 2002 r. kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu został ustanowiony bazyliką mniejszą bullą Jana Pawła II.
Strzegomska parafia liczy ok. 15,5 tys. parafian. Około 2, 5 tys. z nich regularnie uczestniczy w Mszach św.
- Ciężko powiedzieć coś o parafii, nim nie wrośnie się w nią, nie nawiąże kontaktu z ludźmi - mówi ks. Marek Babuśka. - Po prawie dwóch latach proboszczowania w Strzegomiu mogę powiedzieć, że mamy wielu wspaniałych parafian. Najlepiej świadczy o tym liczba kilkuset osób, które angażują się czynnie w działania organizacji i ruchów działających przy naszym kościele.
A tych nie brakuje. W strzegomskiej parafii działa schola, chór, duszpasterstwo młodzieży (pracujący tu ks. Krzysztof Iwaniszyn jest diecezjalnym duszpasterzem młodzieży), Bractwo św. Józefa, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego, Odnowa w Duchu świętym, neokatechumenat, Żywy Różaniec i - oczywiście - służba liturgiczna.
W tym roku powołamy też do życia Radę Parafialną - zapowiada Ksiądz Proboszcz.
A jej pomoc się przyda, bo pracy - zarówno przy zabytkowej bazylice, jak i przy towarzyszących jej trzech kościołach w Strzegomiu - nie brakuje. - Naszą świątynię z ruin podniósł mój poprzednik, proboszczujący tu przez 38 lat ks. prał. Stanisław Siwiec - zaznacza ks. Marek Babuśka. - Teraz kontynuujemy jego dzieło, a przy bazylice zawsze jest coś do zrobienia.
Remonty udaje się przeprowadzać dzięki wsparciu parafian, strzegomskich samorządowców i pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnio renowacji doczekały się zawieszone na północnej wierzy trzy dzwony: dzwon tzw. Wielki, o średnicy półtorametrowej, drugi, o mniejszej średnicy odlany został w 1424 r., nosi on nazwę Dzwonu Śmierci oraz trzeci - najmniejszy, nosi nazwę Dzwonu Poranka, Południa i Wieczoru, odlany w roku 1318, na cześć „Zawsze Pełnej Chwały Maryi Dziewicy”, z polecenia ówczesnego komtura Joannitów - brata Przedbora.
- Dzwony zyskały nowe silniki, wszystkie są też sterowane elektronicznie - mówi ks. Babuśka. - Wcześniej udało nam się uszczelnić okna, a było ich niemało - 350 m2!
Ksiądz Prałat podkreśla, że najważniejsi są jednak ludzie. - Duszpasterze w Polsce mają do pogodzenia dwie trudne role: muszą duchowo troszczyć się o wiernych, a jednocześnie być administratorami i zajmować się remontami i codziennym utrzymaniem parafii. To czasem bywa trudne, ale dajemy sobie jakoś radę - uśmiecha się ks. Marek Babuśka. - Należy jednak pamiętać, że to wierni ubogacają parafię, to od nich zależy, czy ona żyje i się rozwija.
A strzegomska ma się dobrze. Świadczą o tym podejmowane przez parafian inicjatywy, świadczy o tym wydawana od kilku miesięcy gazetka parafialna, przygotowywana przez młodzież. To żywy dowód na prężne życie w parafii.
Pomysłów i chęci jest wiele. Teraz w naszym kościele filialnym w Tomkowicach zaczęliśmy budowę wieży. To trudne zadanie, bo wieś liczy 150 osób. Z ich pomocą zorganizowaliśmy festyn, z którego dochód przeznaczyliśmy na ten cel - opowiada Ksiądz Prałat. - Szykujemy sie również o uroczystości umieszczenia na Górze Krzyżowej posągu Chrystusa. Dotychczasowy został uszkodzony w czasie wojny, zostało z niego popiersie, które wisiało w bazylice. Artysta z Bielska-Białej, wzorując się na zachowanej części wizerunku, odtworzył go w całości. We wrześniu chcemy w uroczystej procesji umieścić go właśnie na stojącym na wzniesieniu krzyżu.
Prężnie działa tez wspomniane wcześniej Duszpasterstwo Młodzieży. W Strzegomiu spotkania młodych ludzi odbywają się w każdy piątek, po wieczornej Mszy św., o godz. 19 (natomiast w okresie zimowym o godz. 18) w Domu Parafialnym przy bazylice (pl. Jana Pawła II 10).
Na spotkania przychodzą młodzi ludzie, chcący wychowywać się w wierze Kościoła. W ich trakcie poruszane są zarówno tematy o problematyce religijnej, jak i młodzieżowej. Skłaniające do refleksji rozmowy mają na celu integrację młodzieży poprzez wspólną modlitwę, rozmowę, śpiew, a także wspólną zabawę. Ks. Krzysztof Iwaniszyn stara się szczególnie nauczyć młodych ludzi miłości rodzinnej, ludzkiej i dokładnego patrzenia sercem.
Spotkania odbywają się w postaci rozmów przy herbacie, wykładów, adoracji Najświętszego Sakramentu. Ponadto w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu od roku 2007 odprawiana jest specjalna Msza św. dla młodzieży - w niedzielę o godz. 20. Adoracje oraz Msze św. dla młodzieży odbywają się w kościele św. Barbary (ul. Kościelna) lub w kaplicy w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Elżbietanek przy ul. Obywatelskiej 2 (w okresie zimowym).
- Taka praca z młodzieżą przynosi efekty - podkreśla ks. Marek Babuśka. - Dowodem na to jest liczba powołań kapłańskich i zakonnych. Do tej pory było ich 28 (od 1965 r.), a w seminarium mamy jeszcze trzech studentów. Także i w tym roku jeden z parafian wstąpił do świdnickiego WSD.
Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, w dalszym ciągu będzie - przy pomocy wikariuszy i księdza rezydenta - robić wszystko, by jeszcze bardziej zintegrować parafian i zachęcić ich do aktywnego włączenia się w życie Kościoła. - Zrobimy to choćby poprzez organizację festynów parafialnych przy strzegomskiej bazylice - zapowiada. - Będziemy też organizować pielgrzymki. Najbliższa, październikowa, za swój cel obrała grób sługi Bożego Jana Pawła II w Rzymie oraz grób św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

2024-04-15 14:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Pompejańska

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Przywędrowaliśmy na ziemię włoską, do Pompei, gdzie w 1872 r. nowo nawrócony Bartolomeo Longo, przyjechawszy do Pompei „wędrował po okolicy, przechodząc w pobliżu znajdującej się tam kapliczki, usłyszał wyraźnie jakiś głos, który powiedział do niego: "Kto szerzy różaniec, ten jest ocalony! To jest obietnica samej Maryi".

CZYTAJ DALEJ

Patron mądrych wyborów – św. Stanisław Biskup Męczennik

Niedziela Ogólnopolska 18/2015, str. 26

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka/fot. Bożena Sztajner/Niedziela

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Figura św. Stanisława, Kraków Skałka

Dobrze się stało, że tegoroczne obchody święta głównego patrona Polski – św. Stanisława Biskupa Męczennika odbywają się tuż przed ważnymi wyborami w Polsce. Wspomnienie krakowskiego biskupa pokazuje bowiem, że można być duchownym, mężem stanu, a jednocześnie nie kłaniać się żadnej ziemskiej władzy.

Święci są po to, by nas zawstydzać – tak kiedyś o ich posłannictwie powiedział Jan Paweł II. Ale na pewno są także po to, aby nas mobilizować, pokazywać szlaki czy wcześniej je dla nas przecierać. Z pewnością w czasach dzisiejszych zawirowań do takich osobowości należy święty z krakowskiej Skałki.

CZYTAJ DALEJ

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Nowo wyświęceni diakoni nawiedzili dziś także barokowy kościół ku czci św. Jana z Kęt, wybudowany na miejscu jego domu rodzinnego. Diecezja bielsko-żywiecka przeżywa Rok Jubileuszowy związany z 550. rocznicą śmierci tego XV-wiecznego uczonego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję