Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacyjny kurs Alpha

6 lipca rozpoczyna się kolejna edycja ewangelizacyjnego Kursu Alpha, który organizuje wrocławska wspólnota Dom Boży. Jesteśmy zaproszeni do pogłębienia swojej relacji z Jezusem, rozwiania wątpliwości i podzielenia się z innymi swoim doświadczeniem wiary.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Słowo Alpha to pierwsza litera greckiego alfabetu – coś na początku. - Kurs może być dla każdej osoby takim początkiem, bez względu na to czy zaczyna swoją przygodę z Panem Bogiem, czy w niej już trwa. Ta nazwa jest w punkt – mówi Agnieszka Kensicka ze wspólnoty Dom Boży i dodaje, że Alpha jest dla każdego, jest tam atmosfera radości.

- Spotkanie zaczynamy od… jedzenia. Posiłek, wykład, dyskusja – wiemy, że stół buduje relacje i pomaga zacieśnić nam więzi. Na tym kursie nie wszyscy są wierzący i zaangażowani w życie Kościoła. Dlatego posiłek niszczy wszystkie bariery i uprzedzenia dodaje Adam Eisler ze wspólnoty Dom Boży.

Reklama

W połowie poprzedniego kursu Alpha wybuchła pandemia koronawirusa, dlatego trzeba było przenieść wszystko do internetu. -Te trzy elementy, które charakteryzują kurs Alpha, są zachowane. Po prostu posiłek przygotowujemy sobie sami dla siebie i jemy go przed kamerą komputera – dodaje Adam.

Agnieszka i Adam przyznają, że przejście na platformę było ciekawe. - Byliśmy zniechęceni do tego typu rozwiązania i mieliśmy wewnętrzną blokadę. Jedna z naszych koleżanek powiedziała, że i tak Pan Bóg będzie działać i nie martwmy się niczym. Dzisiaj już wiemy, że Alpha online pozwala nam spojrzeć na moc Bożą z innej perspektywy. Że Chrystus działa poprzez to medium, z którego wielu z nas korzysta – podkreśla Adam Eisler.

Podczas ostatniego kursu Agnieszka była animatorem i otrzymał wiele głosów mówiących o tym, że przejście na internetową platformę było strzałem w dziesiątkę. Jeden z uczestników pochwalił się, że dzięki takiemu rozwiązaniu mógł w ogóle w kursie uczestniczyć. Normalnie nie wchodziłoby to w grę, przy tak zorganizowanej pracy zawodowej.

Reklama

Osoby, które kończą kurs Alpha nie są pozostawieni bez opieki. - Mamy zawsze propozycje wzrostu, w miejscach gdzie funkcjonuje nasza wspólnota Dom Boży. W tej chwili działamy w 5 miejscach, m.in. we Wrocławiu, Żarowie, Wałbrzychu i Nowogrodźcu. Osoby, które wezmą udział w kursie 6 lipca będą mieli później przygotowane miejsce w małych grupach tam gdzie funkcjonuje wspólnota – zapewnia Adam.

- Piękną zachęta jest pozostanie po naszym kursie we wspólnocie. Często pojawia się takie przeświadczenie, że to co było dotychczas, okazało się niewystarczające, że istnieje potrzeba głębszej relacji z Bogiem.

- Kurs Alpha jest też przestrzenią do pięknych spotkań, poznawania nowych i wartościowych ludzi. Ja poznałam wielu młodych, z którymi poruszałam ważne tematy, nie tylko te młodzieżowe i „na luzie”. Odkryłam ich punkt widzenia, co było wartościowym doświadczeniem – daje świadectwo Agnieszka.

- Największym owocem tego kursu jest dla mnie odświeżenie relacji z Bogiem poprzez Pismo Święte. W czasach kiedy mieszkałam w domu, w parafii zawsze czytałam czytania mszalne. Było to dla mnie naturalne i któregoś dnia spowszedniało. A teraz jak przyjeżdżam do domu w chwilach wolnych od nauki, to jestem Panu Bogu wdzięczna za ten dar rozumienia Słowa.

Adam podkreśla z całą stanowczością, że Jezus Chrystus zmienia życie każdego z nas, również uczestników kursu Alpha. - Mamy wiele świadectw mówiących o tym, jak nasi kursanci angażują się później w życie swoich parafii i wspólnot. Często zdarza się tak, że ludzie głośno modlą się o zmianę pracy, po to, aby być bardziej obecnym w Kościele i móc częściej i więcej posługiwać. Ludzie młodzi przychodzą na kurs Alpha żeby poznać swoją przyszłą żonę czy męża. Ja nie planowałem tego, ale właśnie dzięki tym spotkaniom jestem szczęśliwym małżonkiem i ojcem czwórki dzieci. To jest miejsce, gdzie można odkryć swoją tożsamość w Kościele – kończy Adam.

Zapisy na Kurs Alpha są możliwe poprzez specjalny formularz internetowy.

2020-06-16 15:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Biskupi Europy o perspektywach po pandemii

2020-09-27 09:11

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Skierowanie w kierunku misji czyli wyjście na zewnątrz, a nie czekanie aż ludzie sami wrócą do kościołów. To jest ważne również dla naszego kraju - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono 25 i 26 września w formie on-line.

Zakończone w sobotę wieczorem zebranie CCEE było zatytułowane: „Kościół w Europie po pandemii. Perspektywy dla stworzenia i społeczności”. Zastąpiło ono spotkanie mające się odbyć w Pradze od 25 do 27 września, które zostało odwołane ze względu na pogorszenie się sytuacji związanej z pandemią w Czechach.

Jak powiedział abp Stanisław Gądecki, w czasie kilku sesji była dyskutowana sprawa konsekwencji religijnych i pastoralnych pandemii oraz jej wpływ na ekologię. Pierwszego dnia obrad biskupi wysłuchali m.in. skierowanego na ich obrady przesłania Ojca Świętego Franciszka.

Główny referat wygłosił prof. Pavel Ambros SJ z uniwersytetu w Ołomuńcu. Jego wystąpienie zatytułowane „Konsekwencje religijne, duszpasterskie i ekologiczne po koronawirusie" opierało się na relacjach przesłanych wcześniej przez biskupów z poszczególnych Konferencji Biskupów. Jak podsumował abp Gądecki, referat stawiał pytania o to „czy rzeczywiście słuchamy głosu ludu Bożego w Europie, czy słuchamy Chrystusa i serca Chrystusowego, czy widzimy wszystkie sprawy w perspektywie Chrystusa i czego domaga się Duch Święty w obecnej sytuacji". Do tego wystąpienia odwoływano się również w kolejnym dniu spotkania.

Jak powiedział abp Gądecki, przewodniczący episkopatów Europy wymieniali się doświadczeniami z przeżywania czasu pandemii w ich krajach. Zwrócił uwagę m.in. na wystąpienie abp. Paolo Pezziego z Moskwy, który mówił o liturgii on-line. „Podkreślał on, że współcześnie coraz bardziej jesteśmy ofiarami czasu a nie jego autorami, co dotyka w szczególności rodziny" - relacjonował abp Gądecki. Kard. Vincent Nichols zwrócił uwagę na stawanie się coraz bardziej konsumentami oraz na zanikanie szacunku dla Eucharystii.

„Biskupi Europy, wyrazili wdzięczność za list kard. Saraha o tym, byśmy z radością wrócili do Eucharystii" - powiedział abp Gądecki. Jak dodał, była też mowa o oczyszczaniu religijności duchowej, o chrześcijaństwie kulturowym, a także o wzruszeniach, które towarzyszyły biskupom, gdy odprawiali Msze św. bez udziału wiernych.

Wiceprzewodniczący CCEE przywołał też słowa kard. Michaela Czernego, podsekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, który mówił o wspólnej misji wszystkich krajów członkowskich Europy, którym powinna przyświecać „idea Kościoła bez granic, Kościoła globalizacji miłości i solidarności".

„Mowa też była o tym, żeby formować sumienia, żeby oduczać się mentalności posiadania za wszelką cenę i pojęcia rozwoju, który jest nieograniczony i nieskończony, bo on również ma swoje granice. Dopóki tego nie zrozumiemy, to ekonomia i konsumizm będą ścigały się bez końca i w ten sposób napędzały też zniszczenie stworzenia" - podkreślił abp Gądecki.

Poruszane podczas zebrania CCEE kwestie biskupi zebrali w opublikowanym na zakończenie obrad przesłaniu. Napisali w nim m.in. o tym, że wznowienie życia wierzących będzie wymagało cierpliwości i wytrwałości oraz odnowienia zaufania. Zachęcili jednak do spoglądania w przyszłość z nadzieją i w duchu solidarności między ludźmi i narodami.

Biskupi podziękowali wszystkim, którzy pomagają potrzebującym w czasie pandemii. Z okazji Światowego Dnia Migrantów i Uchodźców zaapelowali natomiast, aby bronić życia i godności każdego człowieka. Wyrazili też nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Białorusi oraz solidarność z mieszkańcami Libanu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae – CCEE) powstała w 1971 r. Sekretariat Rady mieści się w szwajcarskim Sankt Gallen. Zgodnie ze statutem z 1993 r. poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem Rady jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję