Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacyjny kurs Alpha

6 lipca rozpoczyna się kolejna edycja ewangelizacyjnego Kursu Alpha, który organizuje wrocławska wspólnota Dom Boży. Jesteśmy zaproszeni do pogłębienia swojej relacji z Jezusem, rozwiania wątpliwości i podzielenia się z innymi swoim doświadczeniem wiary.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Słowo Alpha to pierwsza litera greckiego alfabetu – coś na początku. - Kurs może być dla każdej osoby takim początkiem, bez względu na to czy zaczyna swoją przygodę z Panem Bogiem, czy w niej już trwa. Ta nazwa jest w punkt – mówi Agnieszka Kensicka ze wspólnoty Dom Boży i dodaje, że Alpha jest dla każdego, jest tam atmosfera radości.

- Spotkanie zaczynamy od… jedzenia. Posiłek, wykład, dyskusja – wiemy, że stół buduje relacje i pomaga zacieśnić nam więzi. Na tym kursie nie wszyscy są wierzący i zaangażowani w życie Kościoła. Dlatego posiłek niszczy wszystkie bariery i uprzedzenia dodaje Adam Eisler ze wspólnoty Dom Boży.

Reklama

W połowie poprzedniego kursu Alpha wybuchła pandemia koronawirusa, dlatego trzeba było przenieść wszystko do internetu. -Te trzy elementy, które charakteryzują kurs Alpha, są zachowane. Po prostu posiłek przygotowujemy sobie sami dla siebie i jemy go przed kamerą komputera – dodaje Adam.

Agnieszka i Adam przyznają, że przejście na platformę było ciekawe. - Byliśmy zniechęceni do tego typu rozwiązania i mieliśmy wewnętrzną blokadę. Jedna z naszych koleżanek powiedziała, że i tak Pan Bóg będzie działać i nie martwmy się niczym. Dzisiaj już wiemy, że Alpha online pozwala nam spojrzeć na moc Bożą z innej perspektywy. Że Chrystus działa poprzez to medium, z którego wielu z nas korzysta – podkreśla Adam Eisler.

Podczas ostatniego kursu Agnieszka była animatorem i otrzymał wiele głosów mówiących o tym, że przejście na internetową platformę było strzałem w dziesiątkę. Jeden z uczestników pochwalił się, że dzięki takiemu rozwiązaniu mógł w ogóle w kursie uczestniczyć. Normalnie nie wchodziłoby to w grę, przy tak zorganizowanej pracy zawodowej.

Reklama

Osoby, które kończą kurs Alpha nie są pozostawieni bez opieki. - Mamy zawsze propozycje wzrostu, w miejscach gdzie funkcjonuje nasza wspólnota Dom Boży. W tej chwili działamy w 5 miejscach, m.in. we Wrocławiu, Żarowie, Wałbrzychu i Nowogrodźcu. Osoby, które wezmą udział w kursie 6 lipca będą mieli później przygotowane miejsce w małych grupach tam gdzie funkcjonuje wspólnota – zapewnia Adam.

- Piękną zachęta jest pozostanie po naszym kursie we wspólnocie. Często pojawia się takie przeświadczenie, że to co było dotychczas, okazało się niewystarczające, że istnieje potrzeba głębszej relacji z Bogiem.

- Kurs Alpha jest też przestrzenią do pięknych spotkań, poznawania nowych i wartościowych ludzi. Ja poznałam wielu młodych, z którymi poruszałam ważne tematy, nie tylko te młodzieżowe i „na luzie”. Odkryłam ich punkt widzenia, co było wartościowym doświadczeniem – daje świadectwo Agnieszka.

- Największym owocem tego kursu jest dla mnie odświeżenie relacji z Bogiem poprzez Pismo Święte. W czasach kiedy mieszkałam w domu, w parafii zawsze czytałam czytania mszalne. Było to dla mnie naturalne i któregoś dnia spowszedniało. A teraz jak przyjeżdżam do domu w chwilach wolnych od nauki, to jestem Panu Bogu wdzięczna za ten dar rozumienia Słowa.

Adam podkreśla z całą stanowczością, że Jezus Chrystus zmienia życie każdego z nas, również uczestników kursu Alpha. - Mamy wiele świadectw mówiących o tym, jak nasi kursanci angażują się później w życie swoich parafii i wspólnot. Często zdarza się tak, że ludzie głośno modlą się o zmianę pracy, po to, aby być bardziej obecnym w Kościele i móc częściej i więcej posługiwać. Ludzie młodzi przychodzą na kurs Alpha żeby poznać swoją przyszłą żonę czy męża. Ja nie planowałem tego, ale właśnie dzięki tym spotkaniom jestem szczęśliwym małżonkiem i ojcem czwórki dzieci. To jest miejsce, gdzie można odkryć swoją tożsamość w Kościele – kończy Adam.

Zapisy na Kurs Alpha są możliwe poprzez specjalny formularz internetowy.

2020-06-16 15:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję