Reklama

Wiadomości

PSP: minionej doby ponad 2,1 tys. interwencji straży w związku z burzami

Ponad 2,1 tys. razy interweniowali w niedzielę strażacy w związku z wystąpieniem w całym kraju burz i ulewnych deszczy – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

[ TEMATY ]

burza

ofiary powodzi

PAP/Darek Delmanowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Batorski przekazał, że minionej doby strażacy interweniowali w związku z burzami 2107 razy. Najwięcej wezwań odnotowano w Małopolsce (672), Mazowszu (363), Śląsku (200), a także w województwie kujawsko-pomorskim (200). W większości przypadków działania straży polegały na pompowaniu wody, umacnianiu wałów i budowie doraźnych zabezpieczeń z worków z piaskiem.

Rzecznik PSP dodał, że dodatkowo w poniedziałek od północy do godz. 6 strażacy wyjeżdżali do zdarzeń pogodowych 337 razy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Małopolsce miniona noc była spokojniejsza niż dwie poprzednie doby, ale strażacy apelują do mieszkańców o rozwagę i niezbliżanie się do zerwanych mostków, podmytych dróg i uszkodzonej infrastruktury.

Reklama

Pogotowia alarmowe obowiązują w powiatach: myślenickim, bocheńskim i limanowskim. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał na poniedziałek kolejne posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego.

Podziel się cytatem

W weekend małopolscy strażacy musieli ewakuować 51 osób: 48 osób w gminie Łapanów (30 z kempingu, 18 z budynków) oraz dwie w Szczyrzycu z samochodu porwanego przez wezbrany potok. W szpitalu w Szczyrzycu, dokąd w nocy z soboty na niedzielę wdarła się woda pomagali w ewakuacji pacjentów i sprzętu na wyższe kondygnacje. Z kolei w Kasince Małej woda zalała obiekty infrastruktury, tartaki i drogi, a w miejscowości Pcim-Suche zerwała mostki przejazdowe pozbawiając ok. 150 gospodarstw możliwości dojazdu.

Pod wodą znalazła się ok. 1/3 Łapanowa, gdzie woda wdarła się do budynków mieszkalnych, sklepów i kościoła. Natomiast w Słopnicach w pow. limanowskim w potoku znaleziono zwłoki mężczyzny w średnim wieku.

w poniedziałek synoptycy zapowiadają kolejne ulewne deszcze i burze.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar, Marcin Chomiuk

akuz/ mchom/ mark/

2020-06-22 09:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel biskupa świdnickiego w związku z powodzią. Caritas rozpoczęło zbiórkę w Świdnicy

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

powódź

ofiary powodzi

powódź w Polsce (2024)

Joanna Maria Stanoch-Jamrozik

Bystrzyca Kłodzka po fali powodziowej

Bystrzyca Kłodzka po fali powodziowej

W związku z tragicznymi skutkami powodzi, biskup świdnicki Marek Mendyk wystosował apel do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, wyrażając swoją solidarność z poszkodowanymi.

- Wyrażam serdeczną jedność ze wszystkimi poszkodowanymi powodzią. W sposób szczególny otaczam modlitwą tych, którzy stracili dorobek swojego życia  – napisał bp Mendyk, zachęcając do nieustającej modlitwy i wsparcia dla dotkniętych kataklizmem.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Także w przeszłości liczba kardynałów elektorów przekraczała 120

2025-05-01 10:31

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Od pontyfikatu Jana Pawła II do Franciszka, 16 razy liczba kardynałów elektorów w Kolegium Kardynalskim przekroczyła próg ustanowiony po raz pierwszy przez Pawła VI w 1975 r.

Paweł VI był pierwszym papieżem, który w konstytucji apostolskiej Romano Pontifici Eligendo z 1 października 1975 r. ustanowił, że „maksymalna liczba kardynałów elektorów nie może przekraczać 120”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję