Koncert był planowany na 2 kwietnia, w kolejną rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Niestety pandemia koronawirusa zmieniła koncepcję organizatorów. Na scenie wystąpili Dominika Zamara, polska śpiewaczka i solistka operowa mieszkająca we Włoszech, Andrea Ceccomori oraz Lorenzo Zaggia. W trzebnickiej bazylice wybrzmiały utwory m.in. A. Vivaldiego, G. B. Pergolesiego, P. W. A. Mozarta, J. S. Bacha, czy G. F. Haendla.
- Nie będzie przesady, jeśli powiem, że uczestniczymy w wielkim wydarzeniu artystycznym, w koncercie Papieskim zatytułowanym „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Jadwidze Śląskiej”. Słowo hołd oznacza zachwyt wyraz czci i zachwytu dla kogoś lub czegoś. Inne znaczenie tego wyrazu wskazuje na odnowienie z kimś więzi społecznych i osobistych. Można więc powiedzieć, że przez ten koncert chcemy złożyć nasze uszanowanie dla Jadwigi Śląskiej i Jana Pawła II oraz nawiązać z nimi jakiś rodzaj bliskości – tymi słowami przywitał wszystkich gości ks. prof. Bogdan Giemza SDS.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie przypomniał słynne słowa kard. Bolesława Kominka, który przy moście Tumskim powiedział, nawiązując do figury św. Jadwigi: „Stoi na moście łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry. Wszystkim przechodzącym każe na siebie spoglądać i każe pomyśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają”.
- Trzeci powód, że nasz koncert zatytułowany jest „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II i św. Jadwidze Śląskiej” to obecność naszej patronki w papieskim nauczaniu. Kultura, Patriotyzm i chrześcijaństwo - dla Jana Pawła II nie były abstrakcjami. Dlatego w papieskim nauczaniu nie zabrakło odniesień do osób, będących wzorcem i ucieleśnieniem wypełniania tych zadań. Jedną z tych znaczących osób dla Papieża była właśnie Jadwiga Śląska. - dodał ks. prof. Bogdan Giemza SDS.