Reklama

Być strażnikiem piękna

Niedziela sosnowiecka 4/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piotr Lorenc: - Czego dotyczy najnowsza instrukcja Biskupa sosnowieckiego?

ZT: - Jak sam tytuł wskazuje, dotyczy obiektów zabytkowych i budownictwa kościelnego w diecezji sosnowieckiej. Ma na celu wskazać jasne zasady postępowania w sprawach budowlanych i konserwatorskich oraz podkreślić rolę sztuki sakralnej w wyrażaniu nieskończonego piękna Boga.

- Do kogo skierowany jest ten dokument?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Instrukcja skierowana jest przede wszystkim do zarządzających dobrami kościelnymi, czyli do księży proboszczów i administratorów, ale również do użytkowników tych obiektów - wiernych oraz architektów i artystów, którym sprawy dotyczące piękna i sztuki sakralnej nie są obojętne.

- Czy znane są inne dokumenty dotyczące tej dziedziny Kościoła?

- Jednym z ważniejszych dokumentów jest „Konstytucja o Liturgii Świętej” Soboru Watykańskiego II, oraz „Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego” Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W postanowieniach Synodu Diecezji Sosnowieckiej znalazły się „Normy postępowania w sprawach sztuki kościelnej wydane przez Konferencję Episkopatu Polski” z 1973 r. Oprócz tego wymienić można „Instrukcję Episkopatu Polski o ochronie zabytków i kierunkach rozwoju sztuki kościelnej” z 1966 r., oraz zatwierdzone przez Biskupa sosnowieckiego regulaminy: „Regulamin cmentarza wyznaniowego” oraz „Regulamin prowadzenia prac budowlanych i kamieniarskich oraz wykonywania usług przez podmioty zewnętrzne na cmentarzu wyznaniowym” z 2009 r.

Reklama

- Co możemy znaleźć w omawianej instrukcji?

- Podział instrukcji jest bardzo prosty i czytelny. Zawarto w niej:zalecenia ogólne; problem ochrony i konserwacji obiektów zabytkowych; dbałości o estetykę wnętrza; sprawy otoczenia kościoła i cmentarzy grzebalnych oraz zakresu i działania Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych.

- Jakie zadanie ma Diecezjalna Komisja?

- Jak przeczytamy w instrukcji, jest ona organem doradczym, działającym w imieniu biskupa diecezjalnego, w zakresie sztuki i ochrony zabytków, której rolą jest dbanie o stosowanie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i prawa liturgicznego oraz służenie pomocą zarządzającym księżom proboszczom i administratorom przy realizacji różnego rodzaju podejmowanych na tym gruncie inwestycji.

- Czy chcąc przebudować wnętrze kościoła, postawić pomnik Jana Pawła II lub zaprojektować nowe stacje drogi krzyżowej potrzebna będzie zgoda Komisji?

- Mając na uwadze to, że nie jesteśmy właścicielami, lecz tylko użytkownikami wszelkich obiektów zabytkowych i kościelnych, należy pytać o opinie i zdanie specjalistów, którzy pomogą w realizacji dobrych pomysłów i wyeliminują te, które mogą być przejawem kiczu. W obiektach zabytkowych nie można nic uczynić bez wiedzy i zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w kościołach współczesnych biskup diecezjalny ma prawo wiedzieć, co się dokonuje i czy zgodne jest to z duchem liturgii i zasad sztuki sakralnej. Działanie Diecezjalnej Komisji nie jest czymś nowym, gdyż takowe istnieją w każdej diecezji. Wolą biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka jest, by wszystko cokolwiek się dokonuje w naszej diecezji było realizowane na najwyższym poziomie, zgodnie z zasadami prawa i dobrym smakiem estetycznym. Szczegóły działania Komisji zawarte są w statucie i warto się z nimi zapoznać.

- Czy na terenie naszej diecezji sosnowieckiej znajduje się wiele zabytków?

- Diecezja sosnowiecka posiada wiele cennych i ważnych w historii sztuki obiektów zabytkowych. Najstarsze pochodzą z okresu romańskiego, jak te w Siewierzu i Gieble. Możemy się poszczycić ciekawymi budowlami z pięknym wyposażeniem wnętrza z innych epok, m.in. w Olkuszu, Pilicy lub Sławkowie. Wspaniale prezentują się tu neostylowe świątynie z Bolesławia, Czeladzi, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej oraz innych miejscowości. Jak stanowi instrukcja, wszystkie budowle i ich elementy, dzieła sztuki oraz przedmioty wyposażenia powstałe przed 1939 r., nawet jeżeli nie zostały wpisane jeszcze do rejestru przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, należy traktować jako zabytkowe i otoczyć szczególną opieką.

- Niektórzy, omawiając dzieła sztuki, mówią o klasach zabytków. Czy nadal takie istnieją?

- Pięciostopniowa klasyfikacja zabytków, jaka obowiązywała w latach 1961-1973, określająca ich wartość artystyczną, historyczną i naukową, dziś już nie obowiązuje. Po wielu latach można stwierdzić jednoznacznie, że spowodowała nieodwracalne straty w postaci zniszczenia m.in. wiatraków, drewnianej zabudowy wiejskiej, obiektów z drugiej połowy XIX wieku, i innych, mniej spektakularnych obiektów zabytkowych. Zasadniczo uważa się wszystkie zabytki za równie cenne, chociaż zabytki mające wyjątkową wartość prezydent może uznać za pomniki historii, a spośród nich najbardziej wartościowe mogą znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

- Z czym należy się liczyć, a czego unikać w wyposażeniu wnętrza nowych kościołów?

- Budowa i wyposażenie nowych świątyń i obiektów kościelnych niesie ze sobą wiele wyzwań i problemów. Myślę, że zasada jest jedna: wszystko cokolwiek robimy jest na Bożą chwałę i winno być najlepsze, najcenniejsze i najpiękniejsze. Świątynia to co innego niż mieszkanie, budynek biurowy czy centrum handlowe. Dobrze by było, gdyby strzegąc indywidualności wnętrza, nie umieszczać w nim takich samych jak wszędzie obrazów, figur, stacji drogi krzyżowej. Jak pisze autor instrukcji: „każda rzecz powinna być zaprojektowana dla konkretnego kościoła i wykonana przez dobrego artystę”. Każdy z nas winien być odpowiedzialny za dziedzictwo kościoła, jakie przejawia się w sztuce sakralnej. Może nie tylko do artystów, ale i do nas odnoszą się słowa Benedykta XVI, by być „strażnikami piękna”.

(Tekst instrukcji będzie dostępny na stronie www.diecezja.sosnowiec.pl)

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję