Łódź
17 marca był dniem powitania Królowej Polski w Jej Jasnogórskim Wizerunku w parafii św. Franciszka z Asyżu. Tak jak każdy dom przygotowuje się na przyjęcie ważnego gościa, tak nasza wspólnota parafialna z tęsknotą i aktywnie oczekiwała tej niecodziennej wizyty. Czas przygotowań do Nawiedzenia był czasem dokładnie zaplanowanym. Zaczęło się dziewięciomiesięczną nowenną do Matki Bożej Jasnogórskiej, modlitwami o godne przeżycie Nawiedzenia oraz jego liczne i trwałe owoce. Dla dzieci widzialnym owocem tej nowenny było wielkich rozmiarów serce usytuowane w kaplicy pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, które przez cały czas oczekiwania wypełniało się wpinanymi weń kwiatami, symbolami dobrych postanowień, zobowiązań i uczynków, darowanych Jezusowi za pośrednictwem Jego Matki. To ukwiecone serce zostało przekazane Chrystusowi w procesji z darami podczas Mszy św. w dniu Nawiedzenia.
Na czas poprzedzający nawiedzenie Akcja Katolicka przygotowała parafianom teksty ślubów, aktów oddania i poświęcenia, które na przestrzeni wieków Polacy składali Maryi. Można było więc modlić się tekstami sformułowanymi przez Jana Kazimierza, Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego czy Jana Pawła II. Również chór parafialny pod dyrekcją Pauliny Twardowskiej przygotowywał się do Nawiedzenia. W jego repertuarze znalazły się też zupełnie nowe utwory, opracowane w 2009 i 2010 r. przez Kamila Chałupnika, zatytułowane „Jasnogórskiej Swojej Pani” i „Od wieków Pani w świetlistej koronie”, które odśpiewane zostały podczas
Mszy św. powitalnej. Atmosfera przygotowań sprzyjała modlitwie, podejmowaniu zobowiązań, dzieł duchowych i materialnych, mobilizowała wszystkie wspólnoty parafialne do ponoszenia ofiar składanych Jezusowi przez Maryję. Nieoceniony jest wysiłek Asysty Parafialnej, ministrantów i koordynujących całość prac księży wikariuszy i ks. proboszcza Wiesława Dury. Materialnym darem dla Matki Bożej złożonym przez Akcję Katolicką było odrestaurowanie gablot, wyczyszczenie i upięcie w nich licznych wot składanych na przestrzeni lat przez naszych parafian Matce Bożej. Zdobią one teraz otoczenie ołtarza w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej w naszym kościele.
Bezpośredni czas oczekiwania wypełniony był rekolekcjami i przeżywaniem Misji Nawiedzenia głoszonymi przez dominikanina o. Romana Bakalarza. Tak się szczęśliwie złożyło, że przeżywaliśmy Nawiedzenie w okresie wielkopostnym, przygotowując się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Czas oczekiwania Wielkiej Nocy mogliśmy przeżywać razem z Matką Chrystusa. Rekolekcje i Misje Nawiedzenia skupiały wokół ołtarza dzieci i młodzież szkolną, osoby dorosłe, matki w stanie błogosławionym, rodziców z niemowlętami i dziećmi przedszkolnymi, osoby starsze i chore. Codziennie spotykaliśmy się na Mszach św., a o godz. 21 na Apelu Jasnogórskim, uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i nabożeństwie za zmarłych. Ostatniego dnia misji przeżywaliśmy Mszę św. z odnowieniem przysięgi małżeńskiej i procesją do krzyża misyjnego.
Każdego dnia im bliżej czasu Nawiedzenia, coraz więcej ludzi przybywało do kościoła, aż nadeszła chwila powitania Maryi w Jej Jasnogórskiej Ikonie. Kościół wypełnił się wiernymi, można powiedzieć jak za dawnych lat. Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka rozpoczęła się doba nieustannej modlitwy. O północy uczestniczyliśmy w pasterce maryjnej celebrowanej przez kapłanów, którzy pochodzą z naszej parafii lub w niej pracowali, a na zakończenie Nawiedzenia Mszę św. odprawił Ksiądz Proboszcz. Kiedy po Mszy św. odprowadzaliśmy Obraz do samochodu-kaplicy, widać było na wielu twarzach łzy wzruszenia. Czuliśmy, że ten czas skupienia na modlitwie był nam bardzo potrzebny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu