Nasza archidiecezji zyskała kolejnych 32 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej: 26 świeckich mężczyzn i 6 sióstr zakonnych. 24 marca, podczas uroczystej Eucharystii w katedrze wrocławskiej, otrzymali oni od abp. Mariana Gołębiewskiego błogosławieństwo i misję do pełnienia zadania świeckiego pomocnika Komunii św. - Podzielam radość wszystkich, którzy dziś dostąpili tego zaszczytu. To jest dla was szczególny dzień, ponieważ odtąd będziecie dotykać Ciała Pańskiego. Bądźcie świadkami miłości, bo przecież Eucharystia to wyraz przeogromnej miłości Boga do człowieka. Bądźcie świadkami Zmartwychwstania Pańskiego - mówił do nowych szafarzy nadzwyczajnych Metropolita Wrocławski.
Do przyjęcia swojej misji szafarze przygotowywali się od października ubiegłego roku: - Kurs przygotowawczy rozpoczął się w naszej diecezji w październiku i trwał do marca. Spotkania odbywały się dwa razy w miesiącu, były wykłady z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, prawa kanonicznego i liturgiki. Oprócz tego kandydaci uczestniczyli w formacji duchowej, na końcu w specjalnym dniu skupienia - opowiada ks. Paweł Cembrowicz, przewodniczący Komisji Liturgicznej Archidiecezji Wrocławskiej.
Nadzwyczajni szafarze pomagają zwyczajnym szafarzom Eucharystii, czyli kapłanom i diakonom, w rozdawaniu Komunii św. podczas Eucharystii i w zanoszeniu jej do chorych. Sprawdzają się szczególnie w parafiach, gdzie kapłan jest tylko jeden lub księży jest niewielu, a wiernych dużo. Dzięki nim osoby chore i starsze mogą co niedzielę przyjąć Ciało Pańskie.
W Polsce szafarzami nadzwyczajnymi mogą zostać siostry zakonne i świeccy mężczyźni. Trzeba mieć ukończone 25 lat życia (górna granica to 65 lat), przynajmniej średnie wykształcenie. Oczywiście, trzeba być człowiekiem wierzącym, praktykującym, cieszącym się dobrą opinią w swoim środowisku, w swojej parafii. Kandydatów zgłasza proboszcz parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu