Reklama

Niedziela Wrocławska

Uroczyste Te Deum w Kościele Uniwersyteckim

Wpatrując się w tę piękną świątynię, w jej artystyczne piękno, porządek, tradycję, wzbudźmy w sobie świadomość, że takie ma być nasze serce – wierne, uporządkowane, piękne i czyste. Jeśli ono takie będzie, takie będzie również nasze życie, jednym słowem: życie szczęśliwe – mówił ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz Kościoła Uniwersyteckiego.

Marzena Cyfert

Ks. mgr lic. Arkadiusz Krziżok sprawujący Eucharystię

Ks. mgr lic. Arkadiusz Krziżok sprawujący Eucharystię

Sprawował on uroczystą Eucharystię z racji rocznicy konsekracji świątyni i nadania jej tytułu. Witając zebranych, ksiądz proboszcz powiedział: – 30 lipca jest dla naszej parafialnej wspólnoty dniem szczególnym, bo to dzień, kiedy 322 lata temu konsekrowano naszą świątynię i nadano jej tytuł Najświętszego Imienia Jezus. Nikt z nas tego wydarzenia nie może pamiętać, nie ma też wielu szczegółów o tym dniu zapisanych, ale wiemy, że ta świątynia ma tyle lat. Mamy tutaj wiele pięknych zabytków, chociażby ten ornat, który pochodzi z dnia konsekracji. Dotykamy tradycji, dotykamy bogactwa, ale dotykamy nie tylko tego, co zbudowane jest z kamienia, lecz również duchowej świątyni, zbudowanej z żywych serc.

Uczestnicy Mszy św. wdzięczną modlitwą podziękowali Panu Bogu za fundatorów i budowniczych kościoła, za wszystkich pracujących i modlących się w świątyni przez trzy wieki i za dzisiejszy żywy Kościół – wspólnotę parafialną i wszystkich, którzy tutaj przychodzą.

Reklama

W homilii ksiądz proboszcz nawiązał do tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to poświęcenie świątyni oznaczało przekazanie budowli na cel kultu religijnego. Podkreślił, że przez pierwsze trzy wieki chrześcijanie gromadzili się na łamaniu chleba w domach, z powodu trwających prześladowań, ale z czasem te miejsca stawały się za małe dla wspólnot chrześcijańskich. Zaczęły powstawać chrześcijańskie świątynie, a jedną z ich charakterystycznych cech było skierowanie ku wschodowi. – Nasza świątynia jest również zorientowana na wschód. Przypomina nam to, że gromadząc się w tej świątyni, zwracamy się, czy idziemy przez życie, ku prawdziwemu Słońcu, czyli ku Jezusowi Chrystusowi. Biblia nazywa Jezusa wschodzącym słońcem – mówił ks. Krziżok. Następnie podkreślił, jak wielkie jest piękno architektoniczne świątyni i dodał: – To wszystko ma nam uświadomić, że świat jest zbudowany według jasnych zasad, które zachowywane stają się fundamentem trwałości, jedności i szczęścia, czyli tego wszystkiego, co jest tak naprawdę przedmiotem naszej wiary.

Ksiądz proboszcz podkreślił też, że wszystkie piękne architektonicznie świątynie są zbudowane według takich zasad. I zakończył: – Rocznica poświęcenia kościoła obchodzona jest po to, by człowiek odnowił w sobie świadomość, że to my, wierzący, jesteśmy prawdziwym ludem Kościoła; zaś piękno i porządek architektoniczny tej świątyni wskazują na stałe zasady, które leżą u podstaw każdego szczęśliwego i pięknego życia. By dojść do piękna wewnętrznego, my również musimy trzymać się zasad.

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali uroczyste Te Deum.

2020-07-30 21:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz wrócił na miejsce zamachu

2021-05-13 18:17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

zamach

kard. Stanisław Dziwisz

Włodzimierz Rędzioch

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

13 maja 1981 r., w słoneczne majowe popołudnie na placu św. Piotra słychać było strzały. Zawodowy morderca, Turek Ali Ağca targnął się na życie Jana Pawła II, który na białym jeepie objeżdzał plac. Ciężko raniony papież upadł w ramiona swojego sekretarza, ks. Stanisława Dziwisza.

Od tamtego dramatycznego dnia minęło 40 lat. I to właśnie z okazji 40. rocznicy zamachu przyjechał do Rzymu dawny papieski sekretarz. Rano kard. Dziwisz odprawił Mszę św. w Bazylice watykańskiej, przy grobie św. Jana Pawła II. Koncelebrowało ponad 35 polskich księży z kraju i z Rzymu, w tym papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. Jak powiedział kard. Dziwisz, Eucharystia celebrowana w święto Wniebowstąpienia Pańskiego miała być podziękowaniem Bogu z dar życia Jana Pawła II i podziękowaniem Matce Bożej za jej macierzyńską opiekę nad papieżem, który był przekonany, że to właśnie Madonna uratowała go 13 maja, w dniu, w którym wspominamy Jej pierwsze objawienie w Fatimie. Kard. Dziwisz wygłosił również homilię, w której we wzruszających słowach wspomniał dramatyczny moment zamachu: „Wracam pamięcią do tamtego 13 maja sprzed 40 lat, kiedy to straszliwe kule zamachowca tu na Placu św. Piotra prawie że śmiertelnie raniły Ojca św. Jana Pawła II. Do dziś czuję jego osuwające się bezwładnie ciało opadające w moje ramiona. Widzę jego krew broczącą białą papieską sutannę, barwiącą moje dłonie i ubranie. Słyszę też jego nieustannie powtarzaną, słabnącą modlitwę – «Maryjo, Matko moja». Od tamtego dnia już wiem co czuł św. Jan Apostoł trzymający w ramionach zdejmowane z krzyża ciało Chrystusa”. Wracając myślami do wydarzenia sprzed 40 lat, szesnaście lat od śmierci św. Jana Pawła II, kardynał zastanawiał się „co by się stało, gdybyśmy go wtedy na placu św. Piotra utracili”, stwierdzając: „Jakże bardzo ubogi i inny byłby świat i nasza Ojczyzna – Polska bez jego świadectwa wiary, nauczania, wskazywania i ostrzegania przed niebezpieczeństwami i zawirowaniami, które mogą grozić nam we współczesnym świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Forum katolików żąda reakcji biskupów na błogosławienie par homoseksualnych

2021-05-14 12:20

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich /Niedziela

Do reakcji na działania duchownych, którzy w poniedziałek 10 maja udzielali błogosławieństwa parom homoseksualnym wezwało biskupów Forum Katolików Niemieckich. Stowarzyszenie katolików lojalnych wobec papieża i Kościoła stwierdza, że był to akt buntu przeciwko autorytetowi nauczania Kościoła.

Przypomniano, że „Responsum ad dubium Kongregacji Nauki Wiary odnośnie udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci” z 22 lutego b.r. wyraźnie stwierdza, iż Kościół nie ma uprawnień do błogosławienia takich związków. Obejmują one bowiem aktywność seksualną poza małżeństwem mężczyzny i kobiety, zaś Bóg błogosławi grzesznych ludzi, ale nie grzech.

CZYTAJ DALEJ

Papież: pedofilia to swoiste zabójstwo, pozbawia dzieciństwa

2021-05-15 14:30

[ TEMATY ]

Franciszek

RV

„Nie obawiajcie się niezrozumienia i licznych trudności. Wytrwale i odważnie kontynuujcie waszą pracę” – powiedział Papież przyjmując w Watykanie przedstawicieli Stowarzyszenia Meter, które walczy z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.

Franciszek podkreślił, że pedofilia to swego rodzaju zabójstwo psychologiczne, które tak wielu ludziom odebrało dzieciństwo. Jak powiedział przed audiencją założyciel Stowarzyszenia Meter ks. Fortunato Di Noto, w samej tylko Europie ofiarą tej zbrodni padło od 18 do 19 mln nieletnich. Szacuje się, że tyle samo jest też oprawców, którzy skalali się tą perwersją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję