Jak co roku, 9 sierpnia, wyrusza Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę z Olkusza na Jasną Górę. Uczestniczyć w niej będą tylko kapłani pod przewodnictwem Pasterza diecezji sosnowieckiej bp Grzegorza Kaszaka. Codziennie na stronie www.pielgrzymka.sosnowiec.pl i pielgrzymkowym Facebooku będą transmitowane on-line Msze św. z pielgrzymiego szlaku według następującego planu:
9 sierpnia, godz. 8.30 – Msza św. na rozpoczęcie w bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Piotra Skuchy;
9 sierpnia, godz. 17.00 – Msza św. w bazylice św. Andrzeja Ap. w Olkuszu i apel pielgrzymkowy przygotowany przez Zespół Te Deum;
10 sierpnia, godz. 17.00 – Msza św. w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini i apel przygotowany przez Grupę Błękitną;
11 sierpnia, godz. 18.00 – Msza św. w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i apel przygotowany przez Grupę Biało-Niebieską;
12 sierpnia, godz. 18.00 – Msza św. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworznie-Borach i apel przygotowany przez Grupę Złotą;
13 sierpnia, godz. 14.00 – Msza św. na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu;
13 sierpnia, godz.17.00 – Msza św. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej i apel przygotowany przez Grupę Czerwoną;
Zapraszamy wszystkich, pielgrzymów i kapłanów, którzy co roku byli obecni na pątniczym szlaku do udziału w tych nabożeństwach. Wszystkie intencje składane przez pielgrzymów uczestniczących duchowo będą polecane w czasie Mszy świętych i codziennych nabożeństw (różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia), a można to uczynić wysyłając SMS na nr 571 927 837, lub drogą internetową wysyłając e-mail: pielgrzymka.sosnowiec@gmail.com,a także poprzez księży przewodników – zachęca dyrektor pielgrzymki ks. Paweł Tracz. Zachęcam do duchowego pielgrzymowania. Wszystkich Pielgrzymów Duchowych proszę o zapisanie się (imię i nazwisko) u przewodnika swojej grupy pielgrzymkowej, aby otrzymać specjalnie przygotowany Przewodnik Pielgrzyma. Tam umieszczone będą codzienne modlitwy i konferencje – dodaje ks. Paweł Tracz.
Z powodu coraz bardziej realnego zagrożenia, jakim stał się koronawirus, z przykrością informujemy, że w duchu poczucia odpowiedzialności odwołujemy Pielgrzymkę Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Nasze coroczne spotkanie miało się odbyć, tradycyjnie, w sobotę poprzedzającą Dzień Świętości Życia, czyli 21 marca.
Sytuacja społeczna staje się coraz bardziej napięta. Naszym obowiązkiem jest dostosowanie się do wszelkich wymogów sanitarnych, aby nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo. Równocześnie obserwujemy, że w obliczu pandemii koronawirusa środowiska, które zwykle głośno wołają o legalne mordowanie dzieci w łonach matek, teraz solidaryzują się w walce o ocalenie zdrowia i życia obywateli przed nowym zagrożeniem. Pokazuje to, że pierwszym pragnieniem i wyborem człowieka jest zawsze życie! Życie, a nie śmierć!
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, przedstawił dziennikarzom długą podróż apostolską, którą Papież odbędzie w dniach 13–23 kwietnia do Algierii, Kamerunu, Angoli i Gwinei Równikowej: trasę naznaczoną bogactwem i różnorodnością historii, kultur i tradycji. Papież będzie przemawiał w czterech językach i podejmie tematy takie jak pokój, środowisko, migracje, rodzina, młodzież, kolonializm. Nie przewidziano żadnych szczególnych środków bezpieczeństwa.
Po raz pierwszy – Algieria, a następnie trzy kraje, które od trzydziestu lat nie widziały obecności Papieża: Kamerun, Angola, Gwinea Równikowa. Leone XIV przygotowuje się do odbycia swojej najdłuższej podróży – do Afryki, w dniach 13–23 kwietnia: cztery kraje, jedenaście dni, około dziesięciu miast, gdzie będzie mówił po angielsku, francusku, portugalsku i hiszpańsku. Podczas swojej trzeciej podróży apostolskiej – po Turcji, Libanie i Księstwie Monako – papież ze Stanów Zjednoczonych zanurzy się w mozaice języków, kultur, historii i tradycji, a jednocześnie w złożonych realiach zranionych przemocą, fundamentalizmem oraz tragedią migracji, lecz jednocześnie naznaczonych entuzjazmem młodego pokolenia, kluczową rolą religii w budowaniu pokoju oraz wyzwaniem współistnienia różnych wyznań.
XVII – Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Rodziny Loretańskiej pod hasłem „Maryja przewodniczką w drodze”
2026-04-10 10:28
Materiał prasowy
Materiał prasowy
W sobotę 9 maja 2026 r. polskie Loretto k/Wyszkowa stanie się celem kolejnej – już XVII – Pielgrzymki Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Rodziny Loretańskiej pod hasłem „Maryja przewodniczką w drodze”.
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej co roku przyciąga na to wydarzenie pielgrzymów pragnących zawierzyć Bogu i Jego Matce siebie, swoje rodziny i Ojczyznę, a także stawać się coraz bardziej „uczniami-misjonarzami”. Maryja, najwierniejsza uczennica Syna Bożego, która przeszła z Nim radosne i bolesne tajemnice życia, jest dla nas najpewniejszą przewodniczką.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.