Reklama

Pielgrzymka to doświadczenie pięknej duchowej wspólnoty

Niedziela podlaska 26/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Edyta Hartman: - Piesza pielgrzymka to ogromne przedsięwzięcie zarówno pod względem organizacyjnym, trzeba bowiem zorganizować poszczególne służby: porządkową, przemarszu, medyczną, kwatermistrzowską, medyczną i techniczną, jak i duchowym: należy wybrać hasło pielgrzymowania i tematy konferencji głoszonych w drodze, jak i rozważań dla pielgrzymów pozostających w domu, tzw. duchowych, powołać ojca duchownego pielgrzymki, przygotowania rozpoczynają się więc na wiele miesięcy przed. Jako że funkcję kierownika pełni Ksiądz od 2002 r., zapewne z roku na rok łatwiej jest Księdzu dopracowywać poszczególne elementy. Ale tegoroczna Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę będzie szczególna, pątnicy wyruszą bowiem na trasę już po raz 20. Czy w związku z jubileuszem planowane jest coś szczególnego?

Ks. Wiesław Niemyjski: - Tak, to już 20. raz z diecezji drohiczyńskiej wyruszy na pątniczy szlak pielgrzymka. Jubileusz to przede wszystkim czas podziękowania Panu Bogu za 20 lat łaski rekolekcji w drodze. Będzie to miało miejsce na całym pielgrzymim szlaku, ale taki akcent zostanie postawiony w Cegłowie. W tej parafii zgromadzą się na Mszy św. kierownicy pielgrzymki z poprzednich lat, został też zaproszony krajowy koordynator pieszych pielgrzymek ks. Marian Janus z Kielc, będziemy więc mogli na ręce tych księży wyrazić naszą wdzięczność wszystkim duchownym, którzy włożyli swój trud w przygotowanie i prowadzenie pielgrzymek. Chcemy również zaprosić małżeństwa, które w trakcie pielgrzymki zawarły sakrament małżeństwa, aby przybyły do sanktuarium Matki Bożej w Gidlach na wspólne dziękczynienie. Planujemy po zakończeniu 20. pieszej pielgrzymki wydać pamiątkowy album, gdzie zostaną zamieszczone zdjęcia dawne i współczesne, relacje z pielgrzymki i świadectwa, a także wspomnienia pątników.

- 20-lecie skłania do wspomnień i podsumowań. Kto przed Księdzem kierował pielgrzymką i jak ona wyglądała? Czy od początku miała taki kształt i wyruszała z 5 najważniejszych miast diecezji, czy raczej „rozrastała się” z biegiem czasu i co się w ciągu tych lat zmieniło?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pielgrzymkę Diecezji Drohiczyńskiej zainicjował śp. ks. Ryszard Starczewski. To on wyznaczył trasę pielgrzymki i powołał wszystkie służby. W takim kształcie pielgrzymka funkcjonuje do dziś. Bezpośrednim pretekstem powołania pielgrzymki były dwa wydarzenia 1991 r. Pierwsze to utworzenie przez Jana Pawła II 5 czerwca diecezji drohiczyńskiej. Drugie to światowe Dni Młodzieży w Częstochowie z Janem Pawłem II. Nasza pielgrzymka była więc podziękowaniem za utworzenie diecezji, a jednocześnie spotkaniem z Kościołem w wymiarze ogólnoświatowym. 1 sierpnia 1991 r. z Drohiczyna wyruszyła pielgrzymka zorganizowana w dwóch grupach. W roku następnym granica naszej diecezji na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae populus” została poszerzona o parafie diecezji siedleckiej. I co za tym idzie - pielgrzymka została poszerzona o grupy węgrowską i sokołowską. Takie historyczne spotkanie nastąpiło w parafii Mrozy. W latach następnych z grupy węgrowskiej wyodrębniła się grupa łochowska. W ten sposób ukształtowały się następujące grupy: bielska, katedralna, sokołowska, węgrowska i łochowska. W 1992 r. pielgrzymką kierował ks. Józef Poskrobko. Następnie od 1994 do 1998 r. kierownictwo objął ks. Jarosław Redosz. W latach 1998-2001 kierownikiem pielgrzymki był ks. Krzysztof Kisielewicz. Od 2002 r. pielgrzymka została oddana pod moje kierownictwo. Zasługą moich poprzedników było to, że bardzo pięknie rozpropagowali ideę pielgrzymowania wśród młodzieży naszej diecezji. Weszła ona bowiem na stałe w kalendarz inicjatyw duszpasterskich. Ks. Krzysztof Kisielewicz zainicjował również ideę pielgrzymowania duchowego dla tych, którzy łączą się z pielgrzymami, pozostając w domu.

- Pielgrzymuje Ksiądz od początku swojego kapłaństwa, najpierw jako przewodnik grup bielskiej i sokołowskiej, następnie jako kierownik odpowiedzialny za całokształt pielgrzymki. Co w ciągu tych lat zrobiło na Księdzu największe wrażenie?

- Takich momentów jest wiele. Pierwsze to doświadczenie pięknej duchowej wspólnoty zdążającej razem do Pana Boga. Wydaje mi się, że tak jak doświadczenie miłości i ciepła rodzinnego jest fundamentem dla każdego z nas, by dobrze wypełniać swoje życiowe zadania, mieć ambicje i odważnie stawiać czoła pojawiającym się trudnościom, tak w realizacji zadań i obowiązków kapłańskich wielką pomocą jest doświadczenie, że ludzie potrzebują posługi i obecności kapłana. To właśnie chcę powiedzieć o pielgrzymce, ponieważ od pierwszych chwil mojego wędrowania z ludźmi odczuwałem, że jestem im potrzebny jako kapłan. Innym momentem jest entuzjazm i radość życia, które emanują od pielgrzymów. Ale również ogromne ciepło i życzliwość, które płyną od napotkanych po drodze ludzi. Najważniejszym elementem pielgrzymki jest intencja, w jakiej się ponosi wszystkie trudy. Jako ksiądz mogłem się nieraz przekonać, ile szlachetnych zobowiązań niosą młodzi ludzie. W takich chwilach warto być tym, który przewodzi modlitwie, udziela rozgrzeszenia i umacnia chlebem życia. Pięknym momentem na pielgrzymce są zawierane małżeństwa, podejmowane dobre postanowienia, np. dotyczące duchowej adopcji czy abstynencji. Rzeczą, która może wiele znaczyć, jest również system organizacyjny pielgrzymki, tzn. przydział poszczególnych zadań odpowiednim służbom.

Reklama

- Dzisiejszy człowiek jest coraz bardziej wygodny. Nie da się ukryć, że podjęcie pielgrzymowania wymaga trudu i hartu ducha, wyrzeczeń i zgody na niewygody, ale tak to już jest, że jeżeli ktoś raz połknie ten bakcyl, nie zważa na to i chętnie wyrusza do tronu Królowej Polski na Jasną Górę. W związku z tym pojawia się pytanie, jak dotrzeć i zachęcić tych, którym idea pielgrzymowania jest obca? Dlaczego i po co warto podjąć ten trud?

- Rzeczywiście pielgrzymowanie wymaga hartu ducha i samozaparcia. Jest to przecież wysiłek fizyczny, a także pewna próbka obozowego życia, która wymaga dyscypliny wewnętrznej i wykazania się sprawnością organizacyjną. Dlatego też dla młodzieży, która lubi ambitne wyzwania, pielgrzymka jest dobrym „polem do popisu”. To na pielgrzymce młody człowiek może odkryć radość wiary, nawiązać piękne znajomości, doświadczyć tego wszystkiego, o czym mówiłem wcześniej. Pielgrzymowanie przecież to pokonywanie odległości fizycznej, a jednocześnie pokonywanie własnych słabości prowadzących do odkrycia we własnym wnętrzu obecności Boga.

- Wakacje tuż-tuż, wielu właśnie podejmuje plany urlopowe. Przypomnijmy więc, w jakim terminie trwa pielgrzymka, od kiedy i gdzie można się na nią zapisywać, jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu, ile wynosi wpisowe itd.?

- Jak co roku pierwsi wyruszają pielgrzymi z Bielska Podlaskiego, bo już 30 lipca. Następnie 1 sierpnia wyruszają grupa katedralna z Drohiczyna i grupa łochowska z dekanatu łochowskiego. 2 sierpnia wyruszają grupy sokołowska i węgrowska. Wszystkie grupy łączą się na terenie diecezji siedleckiej w Grębkowie. Do szczytów Jasnej Góry docieramy 13 sierpnia o godz. 9.15. Mamy możliwość obozowania w Częstochowie w parafii pw. św. Barbary do 15 sierpnia, czyli do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potem wracamy w sposób zorganizowany do swoich domów. Zapisy przyjmowane są w parafiach dziekańskich od 26 lipca. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmi: „Bóg kocha mnie takiego, jakim jestem”, a wpisowe wynosi 90 zł. Żywię głęboką nadzieję, że wiele osób zdecyduje się podjąć pielgrzymi trud. Serdecznie do tego zachęcam. Szczęść Boże.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

Autorstwa Mariusz Kubik - Praca własna, commons.wikimedia.org

Jacek Zieliński

Jacek Zieliński

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48

[ TEMATY ]

bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: - Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia - zaznaczył duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję