Reklama

Pod znakiem pielgrzymiej muszli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła w Kotuszowie jak co roku zgromadziła tłumy wiernych. Kotuszowska parafia leży na historycznym „Szlaku Jakubowym”, prowadzącym do Santiago de Compostela.
W całej Europie szlak ten jest od stuleci niezmiernie popularny. Hiszpańskie Santiago, gdzie według tradycji znajduje się grób Apostoła Jakuba, już w średniowieczu, specjalnym aktem papieskim ogłoszone zostało trzecim po Rzymie i Jerozolimie świętym miejscem chrześcijaństwa. Milionowe rzesze pielgrzymów zmierzały tutaj z najdalszych nawet krajów. Tak powstawały jakubowe drogi zwane „Camino de Santiago”. Dziś oznakowane są one symbolem muszli św. Jakuba. Taki symbol widnieje też na murze kościoła parafialnego w Kotuszowie. Dokładnie rok temu odbyła się tu podniosła uroczystość otwarcia małopolskiej części Jakubowego Szlaku Pielgrzymkowego, której przewodniczyli bp Edward Frankowski i ks. proboszcz Jerzy Sobczyk. Szlak Małopolski prowadzi z Sandomierza do Krakowa przez Klimontów, Kotuszów, Szczaworyż, Wiślicę, Palecznicę, Niegardów i Więcławice. Wyznaczają go na ogół dawne kościoły pod wezwaniem św. Jakuba, ale nie jest to regułą. Klimontów, choć takiej świątyni nie ma, zawsze odgrywał ważną rolę na szlaku, bowiem w tutejszym klasztorze pielgrzymi mieli do dyspozycji cele, gdzie mogli wypocząć po trudach wędrowania.
Pielgrzymowanie Jakubowami Szlakami to rodzaj duchowych rekolekcji, okazja do wyciszenia, refleksji, kontaktu z przyrodą, spotkania ciekawych ludzi. Pielgrzymi wyruszają zwykle samotnie lub w małych grupach. Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na przemierzenie całej drogi do Santiago (z Polski to ok. 3 tysiące kilometrów), często pokonują krótsze odcinki - w zależności od tego, na ile starczy im sił i czasu.
Drogą św. Jakuba wędrowali m.in.: Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, Izabella Kastylijska, a także papież Jan Paweł II. Po jego pielgrzymce do Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za obiekt o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejski Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 r. oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r.
Wielki niemiecki poeta Johan Wolfgang Goethe napisał kiedyś, że: „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Te słowa przypomniał podczas homilii w Kotuszowie ks. kan. Paweł Cygan, który przewodniczył odpustowej Sumie.
- Módlmy się, ażeby to europejskie pielgrzymowanie, przeżywające znów swój renesans, stało się odnowieniem chrześcijańskiej kultury - powiedział Ksiądz Kanonik.
Przed Mszą św. zgromadzeni w kotuszowskiej świątyni wierni, wysłuchać mogli świadectwa Krystyny Pałac z Tarnobrzega, która już pięciokrotnie przemierzała hiszpańskie odcinki Drogi św. Jakuba. Ostatnio wędrowała do Santiago z Lizbony.
Tegoroczna uroczystość odpustowa miała szczególny charakter. Liturgiczne wspomnienie św. Jakuba wypadło w niedzielę.
- Decyzją Stolicy Apostolskiej, gdy tak się dzieje, dany rok ogłaszany jest rokiem świętym, jubileuszowym - zaznacza ks. proboszcz Jerzy Sobczyk - Właśnie taki teraz przeżywamy.
Wśród przybyłych na kotuszowskie uroczystości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Staszowa Andrzejem Iskrą, wójtem Rakowa Aliną Siwonią oraz wójtem Szydłowa Janem Klamczyńskim. Dotarli na odpust pielgrzymi z Klubu Turystyki Rowerowej PTTK im. Adama Bienia ze Staszowa, a także członkowie grupy Nordic Walking z Wiśniowej.
Przed kościołem obejrzeć można było wystawę poświęconą idei „Camino de Santiago”. Okolicznościową inscenizację o powołaniu św. Jakuba przygotowała młodzież pod kierunkiem Mieczysławy Adamowicz. Uczestnicy uroczystości wysłuchać mogli także koncertu w wykonaniu zespołu „Kasztalon”, a po zmroku obejrzeć pokaz sztucznych ogni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Dziś mija 27 lat od kanonizacji Edyty Stein, świętej, która buduje mosty

2025-10-11 17:05

[ TEMATY ]

kanonizacja

św. Edyta Stein

27 lat

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein, nauczycielka w Spirze, 1926 r.

Edyta Stein, nauczycielka w Spirze, 1926 r.

Mija 27 lat od kanonizacji Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jej wyjątkowe świadectwo wiary, które stało się mostem między judaizmem a chrześcijaństwem. Wrocławianka, filozofka, karmelitanka i męczennica Auschwitz pozostaje symbolem duchowej jedności, odwagi i pojednania. 12 października przypada także 134. rocznica jej urodzin.

„Wybitna córka Izraela i wierna córka Kościoła”
CZYTAJ DALEJ

Wręczono nagrody TOTUS TUUS 2025 za promowanie nauczania św. Jana Pawła II

2025-10-11 17:24

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

nagrody

Totus Tuus 2025

promowanie nauczania

BP KEP

Rozdanie nagród TOTUS TUUS

Rozdanie nagród TOTUS TUUS

Fundacja Małych Stópek, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, twrórcy filmu "21.37" oraz pisarka Krystyna Gucewicz i filozof Anna Grzegorczyk - to laureaci Nagród TOTUS TUUS 2025, wręczonych w sobotę w przeddzień XXV Dnia Papieskiego. Uroczysta gala, transmitowana przez TVP2, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodę TOTUS TUUS otrzymują co roku z okazji Dnia Papieskiego osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie Papieża Polaka do obrony godności człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję