Reklama

Kościół

Ks. Prof. Józef Naumowicz z UKSW otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski ks. prof. Józefowi Naumowiczowi „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej”.

[ TEMATY ]

nagroda

Artur Stelmasiak

Ks. prof. dr hab. Józef Naumowicz jest wybitnym patrologiem, uznanym badaczem historii starożytnej, zwłaszcza historii wczesnego chrześcijaństwa i późnego antyku, także historii Bizancjum i starożytnej Armenii. Jest kierownikiem katedry historii starożytnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, także wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

W ostatnim czasie największy rezonans w świecie naukowym i medialnym uzyskały cztery jego książki: "Geneza chrześcijańskiej rachuby lat" (Warszawa 2000), "Prawdziwe początki Bożego Narodzenia" (Warszawa 2014), "Historia świątecznej choinki" (Kraków 2016), "Filokalia – teksty o modlitwie Jezusowej" (Kraków 2014; książka doczekała się kilku wydań i wielu dodruków).

Reklama

Obecnie realizuje trzy projekty naukowe, na które uzyskał granty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, m.in. projekt pt. „Ikonoklazm bizantyński - spór o koncepcję obrazu religijnego. Główne teksty źródłowe” (5 tomów, wydawanych w nowej serii Biblioteka Bizantyńska).

Wyrazem uznania dla jego osiągnięć badawczych jest powołanie go do gremiów naukowych lub na ważne funkcje w tych gremiach: był wybrany na prezesa Komisji Patrologów Polskich (2001-2007), wiceprzewodniczącego Komisji Bizantynologicznej PAN (na dwie kadencje 2007-2014), członka Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN (obecnie druga kadencję); na członka Komitetu Nauk Historycznych PAN (2012-2014).

Kieruje dwoma seriami przekładów z języków starożytnych (Biblioteka Ojców Kościoła, Biblioteka Bizantyńska), jest członkiem redakcji innych serii naukowych oraz członkiem organizacji naukowych polskich i zagranicznych.

Reklama

Ma także znaczące osiągnięcia dydaktyczne jako rzetelny i kompetentny wykładowca. Wypromował 17 doktorów i 62 magistrów. Był recenzentem 37 rozpraw doktorskich, 14 habilitacyjnych oraz 15 profesorskich.

Otrzymał odznaczenia i nagrody za osiągnięcia naukowe: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, nagrodę ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS.

Jako birytualista odprawia liturgię w rycie rzymskokatolickim i ormiańskiokatolickim, od 2016 jest duszpasterzem ormiańskokatolickiej parafii centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku w Warszawie, a od 2018 także administratorem ormiańskokatolickiej parafii południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela z siedzibą w Gliwicach. W 2017 został uhonorowany godnością „dzajragujn wardapeta” (protoarchimandryty) przez ormiańskokatolickiego ordynariusza Europy Wschodniej abp. Rafaela Minassiana.

2020-08-17 18:19

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagroda Międzynarodowej Akademii Kardiologii dla prof. Tadeusza Malińskiego

[ TEMATY ]

nagroda

Anna Wyszyńska

Jednym z trzech laureatów tegorocznej nagrody Międzynarodowej Akademii Kardiologii w Bostonie został prof. Tadeusz Maliński, absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, światowej klasy uczony i odkrywca, pracujący na Uniwersytecie Ohio w Athens USA.

Nagroda im. prof. Albrechta Fleckensteina została przyznana Profesorowi za „wybitne osiągnięcia w badaniach podstawowych w kardiologii”. W prawie 30-letniej historii tej nagrody, która jest przyznawana w tajnym głosowaniu przez 225 członków Akademii z 35 krajów, prof. Maliński jest pierwszym Polakiem, który ją otrzymał.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję