Reklama

Polityka

Nadzieje na pokój w Birmie

Na trzy miesiące przed planowanymi w Birmie wyborami, rząd tego azjatyckiego kraju podejmuje wysiłki w celu zaprowadzenia trwałego pokoju. Przywódcy polityczni i wojskowi próbują osiągnąć porozumienie z tuzinem uzbrojonych grup w sprawie utworzenia demokratycznego federalnego państwa, co wydaje się warunkiem wstępnym osiągnięcia trwałej zgody ponad podziałami etnicznymi. Od momentu odzyskania niepodległości w 1948 roku kraj zmaga się nieustannie z wewnętrznymi konfliktami.

[ TEMATY ]

pokój

wybory

Birma

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Birma jest krajem stanowiącym mozaikę różnych grup etnicznych, które są nieufne wobec siebie, a czasami żyją we wzajemnej nienawiści i pogardzie. Istnieje osiem dużych grup etnicznych, z których każda dzieli się na wiele mniejszych z własnym językiem, kulturą i historią. Federalizm mógłby pomóc w zachowaniu tej różnorodności oraz w zjednoczeniu kraju wokół centralnego rządu i zapewnieniu mu rozwoju. O nadziejach na pokój w Birmie powiedział Radiu Watykańskiemu o. Ludovic Mathiou, kapłan ze Stowarzyszenia Misji Zagranicznych, przebywający w tym kraju od 2017 roku.

„Trzeba mieć nadzieję, że nadchodzące wybory wypadną dobrze. Następnie, należy dać Birmie czas. Już od 70 lat kraj stara się wyjść z kryzysu i znaleźć właściwe rozwiązania. Dla mnie poszukiwanie jedności jest priorytetem. W momencie uzyskania niepodległości, premier powiedział, że Kościół był dla niego pod tym względem wzorem. Kościół jest jedynym miejscem, gdzie można zobaczyć różne grupy etniczne modlące się razem, żyjące wspólnie, zwłaszcza w wielkich miastach. W wioskach jest inaczej, są one bardziej jednolite pod względem etnicznym.

Myślę, że Kościół może dać przykład zarówno wielkiej różnorodności, jak i jedności wokół Chrystusa.

Podziel się cytatem
Do reformy jest także cały system oświaty, który może być wielką pomocą w budowaniu jedności, ale to zajmie dużo czasu“ – podkreślił misjonarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-08-21 16:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiedeń: kard. Schönborn wzywa do dziękczynienia za dar pokoju w Europie

[ TEMATY ]

pokój

Austria

kard. Schönborn

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Od niemal 75 lat Europa cieszy się darem pokoju i trzeba za niego dziękować Bogu - stwierdził na łamach Zeitung Heute nawiązując do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej metropolita Wiednia, kard. Christoph Schönborn.

Metropolita Wiednia przypomina, że dla każdego Polaka, 1 września 1939 r. gdy wojska niemieckie najechały Polskę jest datą niezmiernie ważną, o której pamięta się po dziś dzień. Dodaje, że na mocy tajnego porozumienia Hitlera ze Stalinem z 23 sierpnia 1939 roku na wschodzie zaczęła się 17 września inwazja armii sowieckiej, a Polska została zatem usunięta z mapy politycznej. Rozpoczęło się niewyobrażalne morderstwo, które zakończyło się 8 maja 1945 r.
CZYTAJ DALEJ

Podano datę pogrzebu papieża

2025-04-22 10:19

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/JAMES ROSS

W sobotę 26 kwietnia o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka. Taką decyzję podjęli kardynałowie obecni na pierwszej kongregacji generalnej zwołanej po śmierci Franciszka.

Jak informuje abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, w sobotę, 26 kwietnia 2025 r., o godzinie 10:00, w pierwszym dniu nowenny żałobnej (Novendiali), na Placu św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa Biskupa Rzymu Franciszka, zgodnie z przepisami zawartymi w Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (nr 82–109).
CZYTAJ DALEJ

Kto będzie przewodniczył pochówkowi papieża?

2025-04-23 13:39

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican Media

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej - poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

W komunikacie wydanym w Watykanie ogłoszono, że po mszy pogrzebowej, która zostanie odprawiona w sobotę na placu Świętego Piotra, trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję