Reklama

Niedziela Częstochowska

Rocznica likwidacji wieluńskiego getta

W sierpniu mija 78 lat od likwidacji wieluńskiego getta. Rocznicę tego wydarzenia przypomniano 22 sierpnia. Upamiętnili ją Agnieszka Mysakowska, opiekunka grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” i urząd miasta.

[ TEMATY ]

getto

Wieluń

Zofia Białas

Wieluńskie getto zostało utworzone wiosną 1941 r. na obszarze obejmującym ulice: Kilińskiego, Targową, Krakowskie Przedmieście i Krakowski Zaułek. Zgromadzono w nim około 4,2 tys. osób pochodzenia żydowskiego, skazując je na nędzę i urągające wszelkim normom warunki sanitarne, co skutkowało epidemią tyfusu plamistego, w wyniku której śmierć poniosło 600 osób.

W sierpniu 1942 r., w czasie likwidacji getta, jego mieszkańców wywieziono do Chełmna nad Nerem. Wielu rozstrzelano na miejscowym kirkucie i na ulicach, wielu w masowych grobach zakopano żywcem.

Reklama

21 sierpnia, w dzień poprzedzający rocznicę, kwiaty pod obeliskiem postawionym na miejscu dawnej synagogi, miejscu szczególnym dla żydowskich mieszkańców miasta, złożył burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk.

22 sierpnia kwiaty pod obeliskiem złożyli członkowie grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów” oraz Piotr Walaszczyk, przedstawiciel mieszkańców. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Agnieszka Mysakowska, Radosław Urbaniak z biura burmistrza Wielunia i Piotr Walaszczyk. Agnieszka Mysakowska odczytała Psalm 23, modlitwę za wszystkich pomordowanych i Apel Pamięci.

Ludność żydowska przed 1 września 1939 r. stanowiła 30% mieszkańców wielokulturowego Wielunia. Obok siebie żyli wyznawcy judaizmu, ewangelicy,  i katolicy. Wszyscy czuli się Polakami i wielunianami. Dziś, kiedy świat jest tak okaleczony brutalnością i nienawiścią, trzeba te tragiczne wydarzenia sprzed lat przypominać, by ustrzec nasze dzieci przed tragedią wojny, a stanie się tak, gdy nauczymy ich tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.

2020-08-24 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

Gmina Wieluń i powiat wieluński zapraszają na uroczystości pod patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Program

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story 2

2021-08-02 23:25

Michalina Stopka

Deszcz, wiatr, a później piękne słońce. W zmiennych warunkach pogodowych podążali pielgrzymi z grupy XIV - 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

Co ciekawe, w tym roku tradycja została złamana. Do tej pory pielgrzymi gr. XIV spotykali się razem dopiero w Trzebnicy lub przed nią. Przewodnik grupy milickiej, ks. Michał Miśkiewicz, postanowił zamiast jednodniowej trasy do Trzebnicy, wydłużyć ją o jeden dzień. Dzięki temu już dziś, 2 sierpnia "Czternastka" złączyła się w jedno. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję