Reklama

Wiadomości

Sąd łamie konstytucję

[ TEMATY ]

media

sąd

media publiczne

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wydało oświadczenie ws. kontrowersyjnego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie. - Jest to cenzura prewencyjna, ponieważ Sąd zakazuje publikacji materiałów dziennikarskich red. Nisztorowi i wydawcy GPC na konkretny temat przed ich powstaniem - czytamy w oświadczeniu

  • Postanowienie sądu oburzyło środowisko dziennikarskie oraz wielu polityków.
  • Jest to szczególne złamanie zasady wolności słowa i pogwałcenie niezależności dziennikarskiej Redakcji.
  • ZG SDP apeluje o solidarność dziennikarską, która może się objawić przez podjęcie zakazanego tematu przez inne redakcje.

Stanowisko Zarządu Głównego SDP dotyczy głośnego sporu pomiędzy Zbigniewem Bońkiem, a red. Piotrem Nisztorem oraz wydawcą Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie. Sędzia Rafał Wagner na wniosek prawników prezesa PZPN wydał postanowienie rocznego zakazu publikacji na temat Zbigniewa Bońka, jego powiązań w przeszłości i obecnie z władzą komunistyczną, Służbą Bezpieczeństwa i prześladowcami św. Jana Pawła II. Co więcej, red. Nisztor oraz całe wydawnictwo nie mogą także pisać nt. niegospodarności w Polskim Związku Piłki Nożnej i decyzjach personalnych w Związku.

Reklama

Postanowienie sądu oburzyło środowisko dziennikarskie oraz wielu polityków. Sąd prewencyjnie ukarał dziennikarza i tytuł prasowy bez jakiegokolwiek przesądzenia o winie i pisaniu nieprawdy. Również Zbigniew Boniek w dzisiejszym wywiadzie dla RMF FM praktycznie nie odniósł się merytorycznie do treści publikacji Gazety Polskiej. Zadowolony jest z postanowienia sądu, bo ma dość publikacji na swój temat.

Treść komunikatu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich:

"Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z oburzeniem przyjmuje postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie, który 27 sierpnia 2020 r. w dwóch odrębnych postanowieniach zakazał red. Piotrowi Nisztorowi oraz spółce FORUM S.A., wydawcy Gazety Polskiej Codziennie publikowania artykułów na temat zarzutów wobec Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka. Jest to szczególne złamanie zasady wolności słowa i pogwałcenie niezależności dziennikarskiej Redakcji – sąd nakłada bowiem na wydawcę GPC obowiązek zabezpieczenia publikacji na ten temat wszystkich dziennikarzy, pracowników i przedstawicieli wydawnictwa i to nie tylko w w/w gazecie, lecz nawet w mediach społecznościowych, a w każdym przypadku złamania tego postanowienia Sądu grozi wydawcy dotkliwa kara pieniężna (10 tys. zł) . Red. Piotrowi Nisztorowi Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał publikowania artykułów na temat zarzutów wobec Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oraz nakazał zablokować dostęp do już opublikowanych materiałów na portalu You Tube i Twitter na ten temat

Reklama

Jest to cenzura prewencyjna, ponieważ Sąd zakazuje publikacji materiałów dziennikarskich red. Nisztorowi i wydawcy GPC na konkretny temat przed ich powstaniem, przed ich redakcją i przed ich oddaniem do druku. W ten sposób Sąd Okręgowy w Warszawie łamie art. 54. Konstytucji RP, który w pkt. 2 mówi jednoznacznie: „Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. W skandaliczny sposób narusza to zasadę wolności słowa demokratycznego państwa.

ZG SDP apeluje o solidarność dziennikarską, która może się objawić przez podjęcie zakazanego tematu przez inne redakcje oraz apeluje o zmianę tej decyzji w sądowym postępowaniu odwoławczym."

Zarząd Główny SDP, Warszawa, 8 września 2020 r.

2020-09-08 17:21

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: media mają nieść nadzieję, a nie plotkować

[ TEMATY ]

media

Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Chrześcijański specjalista ds. informacji musi zawsze być nosicielem nadziei i wiary w przyszłość” – powiedział papież Franciszek podczas audiencji dla delegacji belgijskiego tygodnika „Tertio”. Zaznaczył też, że media chrześcijańskie mają świadczyć o nowym stylu życia, bez „diabelskiego plotkowania”.

„Komunikacja to szczególna misja Kościoła. Chrześcijanie, zajmujący się tym są wezwani do konkretnej odpowiedzi na zaproszenie Ducha Świętego do proklamowania Ewangelii” – powiedział Franciszek do zgromadzonych redaktorów „Tertio”. Podkreślił również, że nie można głosić Chrystusa, ukrywając prawdę czy manipulując informacjami.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję