Reklama

Niedziela Wrocławska

Zjednoczeni pod imieniem św. Szarbela

W naszym kraju coraz bardziej rozwija się kult św. Szarbela. Od 2014 roku czciciele tego świętego z Libanu mają swoje msze i spotkania w parafii pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy.

2020-09-16 00:18

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie rozpoczęły się od intronizacji obrazu św. Szarbela. Po konferencji został wystawiony Najświętszy Sakrament i wierni wspólnie modlili się na różańcu, a po nim adoracja w ciszy. Po błogosławieństwie głos zabrał Fabio Loutfi Pereira, prezes Maronickiej Fundacji Misyjnej. Urodził się on w Brazylii (Sao Paulo), ale jego rodzina ma pochodzenie libańskie. Obecnie mieszka we Wrocławiu i zajmuje się fundacją i szerzeniem kultu św. Szarbela.

Jego działalność rozpoczęła się w 2013, kiedy to wraz ze śp. ks. Januszem Czarnym udał się na pielgrzymkę do kraju swoich przodków. Do szczególnych działań fundacji należy m.in rozprowadzanie tzw. oleju św. Szarbela, czy też specjalnego modlitewnika poświęconego maronickim świętym. Na koniec Fabio podziękował za dotychczasową życzliwość i prosił o modlitwę. .

Reklama

Po nim głos zabrał bp Andrzej Siemieniewski, który pełni rolę Prezydenta fundacji.Odniósł się on do komunikatu Konferencji Episkopatu Polski z 5 lipca, gdzie znajdowała się zachęta skierowana do osób zainteresowanych życiem na wzór św. Szarbela, aby znajdowali oni kontakt z Maronicką Fundacją Misyjną.

- Skoro interesujemy się św. Szarbelem, modlimy się przez jego wstawiennictwo, a jego ikona jest nam droga i jednoczymy się pod imieniem Szarbel, to ta fundacja jest dobrym punktem odniesienia - mówił bp Andrzej.

MFM ma swoją siedzibę we Wrocławiu przy ul. ul. św. Józefa ⅓.

Reklama

O godz. 18:00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Andrzej. W homilii bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej nawiązał do miejsc odwiedzanych przez Pana Jezusa. Szczególnie zwrócił uwagę na Tyr i Sydon.

- Pan Jezus był w okolicach Tyru i Sydonu. To też jest Ziemia Święta, a jeśli tak jest, to Liban do niej należy. A więc św. Szarbel jest świętym z ziemi poświęconej obecnością, słowem i cudami Jezusa - mówił.

Poznawanie świadków Chrystusa w Libanie, nie zatrzymuje się tylko na św. Szarbelu. Wśród tego grona jest np. św. Rafka.

W dalszej części, bp Andrzej odniósł się do wspólnotowego charakteru modlitwy.

- Nasza obecność tutaj pokazuje, że chrześcijaństwo rozumiemy głębiej. (...) Wiemy, że modlitwa osobista, w swoim mieszkaniu, to jeszcze nie wszystko. Będąc tutaj rozumiemy, co to znaczy, że Kościół jest zgromadzeniem - powiedział.

Słowa te stanowią odniesienie do tego, co nauczał Pan Jezus mówiąc o gromadzeniu się w Jego imię. Ukazują one także piękno Kościoła.

- Kościół okazuje swoje piękno, moc i skuteczność w naszych sercach, gdy się gromadzi. Kiedy chrześcijanie gromadzą się, wtedy Duch działa z mocą - mówił, zaznaczając, że szczególną łaską otoczeni są ci, którzy się gromadzą, a nie ci co patrzą na zgromadzonych.

Kolejnym ważnym elementem i przywilejem zgromadzonych w imię Chrystusa jest słuchanie słowa Bożego.

- Dobrze, że dziś przyjęliście Ewangelię i zanieście innym tą Dobrą Nowinę. Trzeba się gromadzić i słuchać słowa Bożego. Zanieście ją tym, którzy się lękają zgromadzenia albo się od niego odzwyczaili - powiedział bp Andrzej.

W dalszej części bp Siemieniewski mówił o słowach Pana Jezusa: “Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew będzie miał życie wieczne”.

- Naszym udziałem stanie się to na Mszy św. My to rozumiemy, ale szczególną misją będzie dzielenie się tym, z osobami, które tego nie wiedzą - zachęcił.

Nawiązując do św. Szarbela, kaznodzieja nazwał go “szczególnym świadkiem tego, co znaczy Kościół”.

- Choć mieszkał w dalekiej krainie bliskowschodniej, to czujemy z nim jedność. Ci, co wyznają tą samą Ewangelię, są dla siebie braćmi i siostrami - mówił.

Słowa te uświadamiają, że niezależnie od odległości, która dzieli ludzi wierzących w Chrystusa, są oni razem, gdy zwracają się do Boga i stają niczym chóry aniołów i świętych.

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, z litanią i modlitwami przez wstawiennictwo św. Szarbelem. Na koniec bp Andrzej udzielił specjalnego błogosławieństwa.

Dla osób zainteresowanych dołączeniem do Bractwa św. Szarbela mieli możliwość zapoznania się z tym dziełem. Ks. Jakub Mazur przybliżył zadania tej grupy modlitewnej

ks. Jakub jest inicjatorem spotkań w Oleśnicy ku czci św. Szarbela .

- Wszystko rozpoczęło się w 2014 r. Wcześniej słyszałem o kilku doświadczeniach uzdrowień i chciałem wprowadzić ten kult ze względu na znaki, które się działy - mówi.

Obecność bpa Andrzeja Siemieniewskiego nie była przypadkowa, gdyż w Oleśnicy ma powstać Bractwo św. Szarbela.

- Chcemy, aby osoby z naszej archidiecezji, które czczą świętego z Libanu, działały we wspólnocie. Zapraszamy je bardzo serdecznie do Bractwa św. Szarbela, które, mamy nadzieję, niedługo stanie się stowarzyszeniem na prawie diecezjalnym - opowiada ks. Mazur.

Głównym zadaniem członków bractwa jest nie tylko życie na wzór św. Szarbela, ale także dostosowanie go do współczesności.

- Chodzi o odnowę religijną na podstawie życia eucharystycznego, kultu maryjnego i modlitwy. Są to trzy filary, którymi żył św. Szarbel, dostosowane do naszego życia - mówi ks Jakub.

W pierwszy czwartek października odbędzie się następne spotkanie modlitewne. Osoby zainteresowane będą mogły przyjąć szkaplerz św. Szarbela, po wcześniejszym zgłoszeniu się do ks. Jakuba. 

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekarze o Komunii św. na rękę

Z medycznego i higienicznego punktu widzenia, Komunia św. rozdawana do ust jest bezpieczniejsza niż ta udzielana w czasie pandemii na rękę.

To zdanie 21 austriackich lekarzy, którzy wystosowali swój apel do biskupów tego kraju, prosząc o przywrócenie tradycyjnej formy przyjęcia Ciała Chrystusa.

„Z punktu widzenia higieny absolutnie niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego w Austrii zakazano rozdawania Komunii św. do ust. Uważamy, że ta forma udzielania Komunii św. jest bezpieczniejsza niż podawanie Jej na rękę” – twierdzą lekarze, którzy wystosowali specjalny list otwarty do Konferencji Episkopatu w Austrii. Do niedawna Komunia św. w tym kraju była rozdawana wiernym jedynie do ręki. Po fali protestów katolików i lekarzy biskupi wydali zgodę na udzielanie Komunii św. także w formie tradycyjnej tj. do ust.

Lekarze w swoim apelu do biskupów podkreślają, że nie ma wystarczających przesłanek medycznych i higienicznych do utrzymywania tego stanu. Co więcej, twierdzą, że to udzielanie Komunii św. do ust jest bezpieczniejsze. W apelu podkreślono również opinię prezesa Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich we Włoszech. Profesor Filippo Maria Boscia – uznany autorytet w świecie medycyny także jest zdania, że pod względem higieny, o wiele bezpieczniejsza jest forma tradycyjna, tj. udzielanie Komunii św. do ust.

Komunikat wystosowany przez austriackich lekarzy odnosi się do sytuacji nie tylko w Austrii, ale również m.in. we Włoszech. Tam bowiem biskupi postanowili zobowiązać księży sprawujących obrzędy religijne do udzielania Komunii św. jedynie na rękę.

W apelu wskazano również, że księża sprawujący Mszę św. trydencką, zawsze rozdają ją do ust i potrafią udzielać sakramentu nie mając kontaktu z ustami wiernego. Dodają, że nawet gdyby do tego doszło, kapłan w poczuciu odpowiedzialności za innych, może przerwać udzielanie Komunii św.– czytamy na portalu LifeSiteNews.com .

CZYTAJ DALEJ

Piątka za segregację

2020-10-01 17:57

[ TEMATY ]

kampania

śmieci

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu ponownie edukuje Polaków w zakresie Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Klimatu, mającej na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Tegoroczna edycja stanowi kontynuację działań realizowanych jesienią 2019 roku z ramienia Ministerstwa Środowiska, poświęconych Jednolitemu Systemowi Segregacji Odpadów. Kampania skierowana jest zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych.

Kontynuacja kampanii w dalszym ciągu nawiązuje do wprowadzonego w Polsce Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO), zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Dotychczas w ramach prowadzonych działań główny nacisk kładziony był na edukację w zakresie odpowiedniej segregacji, umożliwiającej poddanie większej ilości odpadów recyklingowi. Tegoroczna edycja koncentruje się na wskazaniu realnych korzyści wynikających z przerobu surowców wtórnych.

– Unijnym celem w obszarze gospodarki odpadami do 2030 roku jest podniesieniem poziomu recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 60%, zaś opakowaniowych do 70%. Odzyskiwanie surowców do recyklingu to niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Sama segregacja odpadów jest niezwykle ważna, jednak zależy nam na wskazaniu społeczeństwu realnych korzyści, jakie z niej wynikają. Np. ze zużytych torebek foliowych może powstać wypełnienie syntetyczne stosowane m.in. do izolacji w kurtkach zimowych oraz śpiworach. Efektywna segregacja odpadów pozwoli nam nie tylko na ich ograniczenie, ale również racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów oraz zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko – komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu.

Celem kampanii jest m.in. kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Polski oraz prośrodowiskowe zaangażowanie odbiorców, przejawiające się w umiejętności właściwej segregacji odpadów poprzez wskazanie realnych korzyści z niej wynikających, a także reagowanie w przypadku obserwowania nieprawidłowości w organizacji systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w gminie.

Na potrzeby jesiennej edycji kampanii powstała dedykowana strona internetowa: naszesmieci.pl, która jest na bieżąco aktualizowana. Główne działania będą realizowane do 13 listopada 2020 r.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję