Reklama

Muzyczne dni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 21 do 28 kwietnia odbędzie się I Festiwal Sosnowieckich Dni Muzyki Znanej i Nieznanej pod patronatem biskupa Adama Śmigielskiego i prezydenta Sosnowca Michała Czarskiego. Festiwal jest organizowany z okazji 100-lecia Sosnowca.

W programie znalazło się 5 koncertów, które odbędą się w różnych miejscach Sosnowca, z tego trzy w świątyniach diecezji sosnowieckiej. Pierwszy występ będzie miał miejsce 21 kwietnia o godz. 19.00 w kościele św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. Będzie to koncert organowy rektora Akademii Muzycznej w Katowicach Juliana Gembalskiego i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Katowicach ( w kościele znajdują się 100-letnie organy Adolfa Homana). 22 kwietnia, o godz. 19.00, w Klubie im. Jana Kiepury z recitalem fortepianowym wystąpi Zbigniew Raubo. 25 kwietnia, o godz. 17.00, w Miejskiej Galerii Sztuki "Extravagance" odbędzie się koncert kameralny Kwartetu Smyczkowego " Da Camera" z Katowic. 27 kwietnia, o godz. 19.00, w kościele św. Andrzeja Boboli w Sosnowcu będzie można usłyszeć koncert organowy w wykonaniu prof. Władysława Szymańskiego z Katowic. Organiście będzie towarzyszyć Justyna Bachowska (sopran). Festiwal zakończy się 28 kwietnia w bazylice katedralnej w Sosnowcu. Wystąpi zespół kameralistów pod dyrekcją Przemysława Salamońskiego. W programie, jak zapowiadają muzycy, znajdą się utwory Gorczyckiego i Mozarta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaskoczenie księdza, któremu Papież udzielił pomocy

2026-05-29 11:17

[ TEMATY ]

ksiądz

audiencja

Leon XIV

Vatican Media

Ks. Franco Semeraro opowiada Vatican News o tym, jak Leon XIV pomógł jego bratu Diego, kapłanowi, który 27 maja, podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra zasłabł z powodu upału. Papież osobiście wręczył mu różaniec.

Wydarzenie to zostało uchwycone przez kamery watykańskiej telewizji, a obraz szybko obiegł media na całym świecie: na pierwszych rzędach Placu Świętego Piotra podczas audiencji generalnej 27 maja zgromadziła się grupa mężczyzn w ciemnych garniturach. Następnie widać białą postać Leona XIV, który szybko schodzi z podwyższenia i klęka przy kapłanie, aby zorientować się w sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Jakie są dobre i złe owoce, które przynosi moje życie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 11, 11-25. <- KLIKNIJ

Piątek, 29 maja. Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
CZYTAJ DALEJ

Czy chrześcijanin powinien popierać zbrodnie?

2026-05-29 21:00

[ TEMATY ]

chrześcijanin

zbrodnia

Adobe Stock

W debatach o religii regularnie powraca zarzut, że Biblia zawiera opisy przemocy, wojen i okrutnych wyroków, a więc chrześcijaństwo miałoby otwierać drogę do usprawiedliwiania zbrodni. Problem jest jednak znacznie bardziej złożony. Pytanie nie dotyczy wyłącznie starożytnych opisów wojennych, lecz także tego, czy człowiek wierzący może kiedykolwiek poprzeć przemoc, terror lub mord w imię Boga, ideologii czy „wyższego dobra”. Odpowiedź chrześcijańska wymaga spokojnego spojrzenia zarówno na całą Biblię, jak i na moralne przesłanie Ewangelii.

Jak wyjaśnia ks. dr Adrian Mętel, biblista i teolog Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pytanie o to, czy chrześcijanin może popierać zbrodnie, wydaje się mieć odpowiedź oczywistą: nie. Trudność zaczyna się jednak wtedy, gdy czytelnik otwiera Stary Testament i widzi wojny Izraela, klątwę na Amaleka, zdobycie Jerycha albo nakazy wytępienia ludów Kanaanu (por. Pwt 7,1-5; 20,16-18; Joz 6; 1 Sm 15). Czy Biblia nie tylko opisuje przemoc, ale także ją nakazuje? A jeśli naród wybrany dopuszcza się czynów, które dzisiejszy język moralny nazwie zbrodniami, czy nie osłabia to przykazania: „Nie zabijaj” (Wj 20,13; Pwt 5,17)?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję