Reklama

Odwiedziny w Carlsbergu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wszystkich związanych z Ruchem Światło-Życie taka miejscowość jak Krościenko nad Dunajcem jest słowem „kluczem”, za którym kryje się wielka historia życia i działalności Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i stworzonego przez niego trwającego do dziś dzieła. Nic więc dziwnego, że Krościenko przyciąga wielu ludzi nie tylko podczas wakacji i nie tylko w celu przeżycia rekolekcji oazowych. To szczególne miejsce przyciąga z racji niepowtarzalnego duchowego klimatu. Podobne wrażenie można odnieść odwiedzając „bliźniacze” względem Krościenka miejsce, jakim jest Carlsberg. To także stosunkowo niewielka miejscowość posiadająca niezwykły klimat i przyciągająca w ciągu całego roku wielu ludzi. Do dzisiaj zachowane jest miejsce pochówku założyciela Ruchu Światło-Życie na miejscowym cmentarzu. To w Carlsbergu przecież od 1982 r. przez kilka lat mieszkał założyciel Ruchu Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Tam też zmarł 28 lutego 1987 r. Jego obecność w tym miejscu położonym w głębi Niemiec jest wymownym znakiem działalności Opatrzności Bożej.
Ośrodek ten powstał z inicjatywy Polaków w krótkim czasie po II wojnie światowej. W latach 1955-56 polscy żołnierze z kompanii wartowniczych pełniący swą służbę w Kaiserlautern wybudowali odpowiednie budynki z przeznaczeniem ich na sierociniec dla polskich dzieci. Uroczyste poświęcenie i otwarcie ośrodka nastąpiło 25 sierpnia 1956 r. Już w początkach miejsce to zostało poświęcone Maryi i dlatego nadano mu imię „Marianum”. Opiekunkami dzieci były polskie Siostry Felicjanki sprowadzone z Detroit. Siostry te przez 20 lat prowadziły bezinteresownie ośrodek wychowawczy. W latach 1956-72 przez ośrodek przewinęło się ok. 3.000 dzieci. Po 1972 r. ośrodek przeżywał trudne lata zakończone jego zamknięciem w 1981 r. Rok później, 25 marca 1982 r. ośrodek „Marianum” otrzymał nową funkcję. Z inicjatywy abp. Szczepana Wesołego obiektem zainteresował się ks. Franciszek Blachnicki, który stworzył w nim Międzynarodowe Centrum Formacji Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie.
Dziś Ośrodek tętni życiem dzięki posługującym tam czterem księżom związanym z Ruchem Światło-Życie a także członkiniom Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Nawet powierzchowna analiza kalendarium wydarzeń mających miejsce w Carlsbergu świadczy o tym, że trafia tam wielu ludzi, z bardzo odległych nieraz miejscowości Niemiec.
W początkowych dniach nowego roku 2011, na zaproszenie ks. Jacka Hermy do Carlsbergu udała się delegacja z Polski, którą tworzyli bp Adam Szal jako delegat Konferencji Episkopatu Polski Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk moderator generalny Ruchu Światło-Życie w Polsce. Spotkanie to odbyło się w dniach od 8 do 9 stycznia Zgromadziło ono kilkadziesiąt osób, w większości związanych z Ruchem Światło-Życie i tworzących kręgi Domowego Kościoła. Przybyli więc przedstawiciele kręgów Domowego Kościoła z takich miejscowości jak Paderborn, Reutlingen, Saabrücken i Carlsberg. Aktualnie na terenie Niemiec jest 17 kręgów Domowego Kościoła. Skupiają one ok. 260 osób. Pocieszającym był fakt uczestnictwa w spotkaniu bardzo młodych małżonków, także tych, którzy wyrośli w Ruchu i niedawno zawarli sakramentalny związek małżeński. Wśród uczestników spotkania były także rodziny, które na stałe mieszkają w Carlsbergu. Niektóre z nich, zgodnie z zamysłem ks. Blachnickiego specjalnie się do tej miejscowości sprowadziły, by niejako wieńcem otoczyć ośrodek. Niektórzy z uczestników spotkania przybywali do Carlsbergu wraz z całymi rodzinami, nieraz z bardzo daleka, pokonując nawet kilkaset kilometrów. Spotkanie to było bardzo dobrze przygotowane. Obok spotkania przy ołtarzu podczas Eucharystii i spotkań międzyludzkich był także czas przeznaczony na formację. Moderator generalny ks. Adam Wodarczyk wygłosił okolicznościową katechezę związaną z aktualnym tematem pracy rocznej Ruchu „Słuchać Pana”. Nie brakowało też wspólnej modlitwy, pogodnego wieczoru a także okazji do składania sobie życzeń i integracyjnych rozmów. Był więc czas na „taniec i różaniec”. Atmosfera panująca podczas tych licznych spotkań świadczyła o przywiązaniu uczestników spotkania do Ruchu Światło-Życie. Ze świadectw wypowiadanych przez wielu z nich wynikało jak wiele zawdzięczają spotkaniom formacyjnym. Dla niech Carlsberg jest rzeczywiście oazą we współczesnym świecie.
Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu ma także swoje miejsce w internecie. Można więc więcej informacji związanych z działalnością tego ośrodka znaleźć na stronie: www.oaza.de lub nawiązując łączność przy pomocy poczty elektronicznej: marianum@oaza.de.
Krótki, bo zaledwie trzydniowy pobyt w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji „Marianum” w Carlsbergu, świadczył, jak bardzo opatrznościowym była decyzja przyjęcia ośrodka przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję