W grudziądzkim Klubie „Centrum” 2 marca na zaproszenie Koła Miłośników Dziejów Grudziądza odbyło się spotkanie członków koła oraz mieszkańców z Hanną Włodarczyk, autorką 20 publikacji książkowych i artykułów o tematyce religijnej, społecznej i wolontarystycznej. Hanna Włodarczyk jest nauczycielką oraz opiekunką Szkolnego Koła Caritas w Grudziądzu. Swoją twórczość pisarską rozpoczęła w 2001 r. Jej książeczki adresowane są głównie do dzieci i młodzieży, ale chętnie czytają je również dorośli, bowiem są one bogatym i ciekawym źródłem informacji o osobach, które całe swoje życie poświęciły ofiarnej służbie bliźniemu.
W sposób przystępny (niektóre książeczki pisane są wierszem i zawierają obrazki do kolorowania) autorka zapoznaje młodych czytelników z postaciami, które swoje życie uczyniły bezinteresowną i ofiarną pracą na rzecz ludzi ubogich i zagubionych, potrzebujących nie tylko pomocy materialnej, lecz także duchowej, wskazując im cel i sens życia oraz wartość każdej osoby ludzkiej, nawet tej pozostającej na marginesie życia. Bohaterami tych książek są m.in.: św. Faustyna Kowalska (książka „Św. Faustyna Kowalska i kult Miłosierdzia Bożego”), bł. Matka Teresa z Kalkuty („Miłość, która podbiła świat”), św. Brat Albert Chmielowski („Szary brat ubogich i bezdomnych”), bł. Maria Karłowska („Matka zagubionych”), bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski („Druh Wicek - Boży harcerz”) i misjonarz werbista o. Marian Żelazek („Ojciec trędowatych”).
Przez prezentację multimedialną i pokaz publikacji Hanna Włodarczyk zaprezentowała zebranym swój dotychczasowy dorobek. Odpowiadając na pytania uczestników, dlaczego wybrała na bohaterów swoich książek te osoby, odpowiedziała: „Pracując z dziećmi i młodzieżą, zauważyłam, że wśród młodych istnieje zainteresowanie osobami, które dla dobra i szczęścia drugiego człowieka gotowe są poświęcić nawet swoje życie. Współczesny młody człowiek żyje i wychowuje się w świecie zdominowanym przez pieniądz i konsumpcję. On nie potrafi zrozumieć takich postaw i domaga się wyjaśnienia. Dla nauczyciela jest to doskonała okazja, by w procesie wychowania zaprezentować wzorce ludzi uosabiających takie cechy charakteru jak: wrażliwość, ofiarność, odwaga, wierność ideałom, bezinteresowność. A wszystkie te cechy biorą początek z miłości do drugiego człowieka. Dlatego mój wieczór autorski zatytułowałam: «Wrażliwość przez duże M». Tytuł spotkania nawiązuje również do aspektów miłosierdzia. Z serc młodych ludzi trzeba wydobywać dobro, by na jego fundamencie kształtować właściwe czyny i postawy młodego pokolenia Polaków. Jest to zadanie, które realizuję, prowadząc Szkolne Koło Caritas. Jednak nie jest to zadanie tylko dla szkoły i Kościoła, lecz przede wszystkim dla każdej polskiej rodziny. Nie ma młodzieży tylko złej, jest natomiast młodzież zaniedbana wychowawczo przez dorosłych. Najwyższy czas zawierzyć Janowi Pawłowi II, który nauczał, że młodzież jest przyszłością narodu i świata, i wziąć się do pracy wychowawczej w swoim otoczeniu. Właściwym początkiem tej pracy wydaje mi się dzień 1 maja, Święto Miłosierdzia Bożego, w którym Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze jako kolejny wzór do naśladowania przez nas wszystkich, nie tylko przez młodzież”.
Świetlica Klubu „Centrum” była wypełniona słuchaczami do ostatniego miejsca. Spotkanie przebiegało w atmosferze powagi i zainteresowania twórczością pisarską, która nie jest obliczona na popularność i zysk. Jej wartość tkwi w ukierunkowaniu na dobro i szczęście współczesnego człowieka.
Na koniec słowa bł. Matki Teresy, z którymi identyfikuje się Hanna Włodarczyk: „Nikt nie myśli o piórze, gdy czyta list. Pragnie jedynie poznać myśli osoby, która ten list napisała. Dokładnie widać tu, czym jestem w ręku Boga - małym ołówkiem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu