W uroczystą Mszę św. zaproszone są rodziny i bliscy ofiar, biskupi z całej Polski, przedstawiciele władz, instytucji państwowych, korpusu dyplomatycznego oraz wszyscy warszawiacy, którzy zechcą modlić się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. - Osoby, dla których nie starczy miejsca w katedrze, będą mogły uczestniczyć w modlitwie dzięki transmisji na telebimach - mówi ks. dr Rafał Markowski, rzecznik archidiecezji warszawskiej. Liturgię będzie można także zobaczyć w kanale TVP INFO i Telewizji Polonia.
Integralną częścią obchodów rocznicy katastrofy jest również nabożeństwo ekumeniczne z udziałem rodzin i najbliższych. - Spotkamy się wczesnym rankiem na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie, skąd wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska. Zgodnie z życzeniem rodzin, ta część uroczystości odbędzie się bez udziału mediów - mówi „Niedzieli” ks. Markowski.
Tego samego dnia wieczorem również w katedrze polowej biskupi odprawią Mszę św. w intencji tragicznie zamarłego bp. Tadeusza Płoskiego oraz wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie. Jak każdego 10. dnia miesiąca, sprawowana będzie także poranna Eucharystia w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu oraz wieczorem w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, po której odbędzie się tradycyjny „Marsz Pamięci”.
Z okazji 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej Rada Stała Episkopatu Polski wydała specjalny list. „W tym smutnym momencie historii Narodu polskiego - po ukazaniu się pierwszych wiadomości o katastrofie smoleńskiej - przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadziły się spontanicznie tłumy ludzi. Składano kwiaty i wieńce, palono znicze, odmawiano modlitwy (...) Kraj ogarnęła narodowa żałoba, także dlatego, że ta śmierć ujawniła nam prawdziwą wartość osób, które zginęły” - piszą biskupi. Po 10 kwietnia 2010 r. - zdaniem hierarchów - „życie już nigdy nie będzie takie samo, my również. W naszej Ojczyźnie zawsze będzie po nich puste miejsce”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu