Reklama
Społeczność częstochowskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w dzielnicy Dąbie jest zróżnicowana, choć gros jej parafian stanowią ludzie starsi. - Młodych parafian jest rzeczywiście niewielu - opowiada proboszcz wspólnoty ks. kan. Zbigniew Heluszka. Jego zmartwieniem jest fakt, że wielu wiernych troska o byt materialny zmusza do opuszczenia parafii, która oficjalnie liczy 1790 osób. - Wielu młodych ludzi, w tym małżeństwa a nawet całe rodziny wyjechały do pracy za granicę - dzieli się z „Niedzielą” ks. Heluszka. - Jak przekonałem się podczas ostatniej wizyty kolędowej, w poszukiwaniu pracy za granicę wyjechało 125 osób, w tym sześć całych rodzin, także wielodzietnych. Smutne jest to, że nie mają perspektyw pracy w Polsce. Rynek pracy w Częstochowie jest taki, jaki jest. Księdza Proboszcza martwią pogłoski mówiące, że w maju ma zostać ogłoszona upadłość częstochowskiej huty. Jeśli do takiego scenariusza naprawdę dojdzie, zły stan rynku pracy pogorszy się katastrofalnie. Pogorszy się także sytuacja wiernych parafii. Większość bowiem parafian czynnych zawodowo pracuje właśnie w hucie. Sytuacja członków tej parafialnej wspólnoty może więc stać się dramatyczna. Dziś pomocą żywnościową objęte są przez Caritas trzy rodziny z parafii. Konieczność pomocy widać już w kolejnych czterech przypadkach. Upadłość huty spowoduje zapewne lawinowy wzrost problemów materialnych mieszkańców wspólnoty, być może nawet falę kolejnych wyjazdów za pracą. Nic więc dziwnego, że parafianie zwracają się z prośbą o opiekę i pomoc do swej Patronki - Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
Razem w modlitwie i na scenie
Reklama
Pobożność parafian i ich kult Matki Bożej przekłada się na ich aktywność we wspólnotach i stowarzyszeniach. Przy parafii działają: wspólnota Żywego Różańca z jedną różą męską, Akcja Katolicka, Legion Maryi, Wspólnota Dzieci Maryi, Liturgiczna Służba Ołtarza, a w pobliskiej szkole - Szkolne Koło Caritas.
Na Boże Narodzenie pod kierunkiem Akcji Katolickiej wystawiono spektakl „Jeszcze jedno Boże Narodzenie”. W przygotowaniu jest spektakl „Myśląc Ojczyzna” z tekstami Jana Pawła II, który wzbogacony zostanie prezentacją fotografii Adama Bujaka i muzyką Fryderyka Chopina. Prezentowany on będzie w pierwszy dzień Wielkiejnocy po każdej Mszy św. Grupa dzieci animowana przez Akcję Katolicką przygotowuje również spektakl na Dzień Matki. A dzieci i młodzieży chętnej do działania nie brakuje. Na terenie parafii znajdują się: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Nie bez znaczenia jest bliskość szkoły i kościoła - z budynku widać wieżę świątyni parafialnej - która przekłada się na dobrą współpracę obu placówek. Doskonale układa się również współpraca obecnego proboszcza ze swoim poprzednikiem - ks. Janem Chmiestem, który, będąc rezydentem w parafii, pomaga na miarę swoich sił w posłudze duszpasterskiej. Jego pomoc jest nieoceniona bowiem ks. Zbigniew Heluszka nie ma w parafii wikariusza. Ksiądz Proboszcz prócz posługi w parafii i katechizacji obejmuje opieką duszpasterską pacjentów leżącego na jej terenie Szpitala Chorób Wewnętrznych (Hutniczego). Odwiedza ich dwa razy w tygodniu - w środy i soboty, kiedy to odprawia w szpitalu Msze św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wczoraj i dziś parafii
Parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych została wyodrębniona z parafii św. Józefa. Już w 1974 r. ks. Eugeniusz Stępień w niewielkiej salce katechetycznej odprawiał tu w niedziele i święta Msze św.. Bp Stefan Bareła utworzył tu 30 grudnia 1978 r. wikariat terenowy, a 6 marca 1981 r. parafię. Kamień węgielny pod przyszłą świątynię poświęcił Jan Paweł II w dniu 12 czerwca 1987 r. Ks. Jan Chmiest rozpoczął w 1989 r. budowę kościoła, który został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Nowaka 24 maja 1997 r.
W 2009 r. w kościele zainstalowano nowe ogrzewanie. W tegorocznych planach znajduje się odnowa wieży. Kolejną inwestycją będzie modernizacja ławek i wykonanie klęczników. Pragnieniem Księdza Proboszcza jest przygotowanie parkingu, którego brak jest odczuwalny zwłaszcza w niedziele i przy okazji pogrzebów. Niestety, już samo wykupienie gruntu pod jego teren to spora inwestycja. Dumą gospodarza parafii, ks. Heluszki jest odnowiony krzyż misyjny. Jego renowacja została przeprowadzona tuż przed misjami ewangelizacyjnymi (14-18 kwietnia), podczas których 15 kwietnia zostanie poświęcony, i peregrynacją relikwii Krzyża Świętego w dniu 17 kwietnia. Z tymi wydarzeniami Ksiądz Proboszcz wiąże wielkie nadzieje ożywienia wiary swych parafian.
* * *
Ks. Zbigniew Heluszka, proboszcz parafii doskonale zna swoich wiernych. Zanim w 2009 r. został jej proboszczem, pełnił w niej dwukrotnie posługę wikariuszowską (w latach 2003-06 oraz 2008-09). Jego pasją jest żużel (w kościele sprawowana jest Msza św. przed rozpoczęciem sezonu żużlowego).
Kościół parafialny przy ul. Hutników 68. Msze św. w niedziele i święta - 8.00, 10.00, 12.00. Odpust we wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych - 24 maja.